iTech news
iTech news

آیا دنیا واقعا به توسعه پایدار اینترنت نسل پنجم نزدیک

آیا دنیا واقعا به توسعه پایدار اینترنت نسل پنجم نزدیک

آیا دنیا واقعا به توسعه پایدار اینترنت نسل پنجم نزدیک شده است؟

ممکن است در آینده، از سال جاری میلادی به‌عنوان سالی یاد شود که در آن بزرگان صنعت مخابرات، مشاجره و اختلاف نظر بر سر استانداردهای شبکه‌های مخابراتی نسل بعدی را پایان دادند و کار خود را برای واقعیت بخشیدن به ایده‌ی نسل پنجم شبکه‌ی ارتباطی آغاز کردند.
 بیانیه‌ها و نشست‌های گوناگون در مورد نسل پنجم (5G) در کنگره‌ی جهانی موبایل سال ۲۰۱۷ در بارسلونا به اوج خود رسیده بود. پس از گذشت چندین سال که سران کشورها و شرکت‌های دست‌اندرکار، وعده‌های وسوسه‌برانگیز و جالبی در زمینه‌ی تشکیل کمیته‌هایی به‌منظور در نظر گرفتن استانداردها و مشارکت برای انجام تحقیقات درباره‌ی نسل پنجم ارتباطات داده بودند، حال به نظر می‌رسد آخرین دوره از بزرگ‌ترین گردهمایی صنعت ارتباطات با بیانیه‌های گوناگونی از تولید محصولات مرتبط و راه‌اندازی آزمایشی آن‌ها مملو بوده و در این میان وعده‌هایی نیز داده شده است و همه‌ی این رویدادها در کنار هم، ما را به این برداشت می‌رساند که انقلاب بعدی در عرصه‌ی ارتباطات در دست اقدام است.
 اما در اینجا می‌خواهیم به واقعیتی خلاف برداشت فوق اشاره کنیم. در واقع به نظر می‌رسد اوضاع به‌خوبی آنچه در نمایشگاه بارسلونا گذشته، نبوده است.
با وجود شکل گرفتن بحث‌های فراگیر در مورد 5G در MWC و نیاز ذاتی هر غرفه و محصولی در این نمایشگاه برای مهم جلوه دادن و پرداختن خستگی‌ناپذیر به این مقوله، واقعیت این است که مسیر پیش روی ارتباطات نسل پنجم هنوز طولانی‌تر از آن است که بتوانیم افقی برای آن متصور شویم. نیاز به سازمان‌دهی مسائل فنی، استانداردها و مدل‌های کسب و کار همگی حکایت از بودن موانعی دارند که هنوز بر سر راه باقی مانده‌اند. باید بگوییم که برای آینده‌ی نزدیک، کاربران می‌توانند انتظار وقوع تکامل در زمینه‌ی سرعت شبکه‌ی بی‌سیم داشته باشند؛ تا اینکه دل خود را به وقوع یک دگرگونی دیگر در این زمینه در ماه‌های آینده خوش کنند. راجیف سوری، مدیر عامل شرکت نوکیا در یک سخنرانی گفته بود:بسیاری از شما این سؤال را می‌پرسید که چرا ما باید به نسل پنجم نیاز داشته باشیم؟ آیا این فناوری ارزش چند میلیارد دلاری سرمایه‌ای را دارد که برایش صرف خواهد شد؟ پاسخ این است ؛ بله خواهد داشت.
بسیاری از شما این سؤال را می‌پرسید که چرا ما باید به نسل پنجم نیاز داشته باشیم؟ آیا این فناوری ارزش چند میلیارد دلاری سرمایه‌ای را دارد که برایش صرف خواهد شد؟ پاسخ این است ؛ بله خواهد داشت.
 اما او در تلاش برای کاهش انتظارات، اضافه کرد:البته این اتفاق یک‌شبه رخ نخواهد داد. ما باور داریم که اغلب شغل‌ها و موقعیت‌های این زمینه نیاز به یک روند تکاملی پیدا خواهند کرد و همین امر هزینه‌ی سرمایه‌گذاری‌ فعلی آن‌ها را به حداکثر می‌رساند.
البته این اتفاق یک‌شبه رخ نخواهد داد. ما باور داریم که اغلب شغل‌ها و موقعیت‌های این زمینه نیاز به یک روند تکاملی پیدا خواهند کرد و همین امر هزینه‌ی سرمایه‌گذاری‌ فعلی آن‌ها را به حداکثر می‌رساند.
دریافتن اینکه چرا مفهوم نسل پنجم تا این حد می‌تواند در دنیای صنعت ارتباطات، شور و هیجان ایجاد کند، خیلی سخت نیست. جهش از شبکه‌های نسل سوم به نسل چهارم با سرعت تئوری بالاتر از ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه، غول‌آسا بود. اما همین مقدار قابل توجه هم در قیاس با تغییری که نسل پنجم به ارمغان خواهد آورد، قابل قیاس نیست. در واقع باید توجه داشته باشیم که نسل پنجم سرعتی به مقدار حداقل ۲۰ گیگابیت در ثانیه فراهم خواهد کرد و قادر به اتصال ۱ میلیون دستگاه در هر کیلومتر مربع خواهد بود.

چنین میزانی از سرعت و تراکم امروزه بسیار زیاد و شگرف به شمار می‌رود. نسل پنجم، نوعی تکنولوژی است که اجازه می‌دهد ما ربات‌ها را بدون هیچ تأخیری کنترل کنیم و همچنین ‌برای جاده‌ها و مسیرهای تردد خودروها این امکان را فراهم خواهد کرد که تقریبا به‌طور انحصاری قابلیت تردد با وسایل نقلیه خودران داشته باشند. از سویی شاهد تردد هواپیماهای بدون سرنشین به‌طور مداوم و در تعداد زیاد در آسمان‌ها خواهیم بود. از طرفی باید از تمام فناوری‌هایی یاد کنیم که در حال حاضر شاید حتی نتوانیم آن‌ها را تصور کنیم و کارکردشان مستلزم وجود دنیایی است که در آن همه‌ی پدیده‌ها همواره با هم در ارتباط باشند.
 متز گرنرید، مدیر گروه صنعتی GSMA که سازمان‌دهی MWC را به عهده داشته است، پیش‌بینی می‌کند که ما تا سال ۲۰۲۵ بیش از ۱ میلیارد اتصال 5G خواهیم داشت. او گفت:صنعت ما در حال ‌پیش بردن استانداردها، مدل‌های کسب و کار و سیاست عمومی این زمینه است. ما خودروهای خودرانی خواهیم داشت که بتوانند در کمتر از میلی‌ثانیه، تصمیم‌گیری‌های بسیار مهمی انجام دهند. ربات‌ها خواهند توانست با همدیگر و محیط اطرافشان ارتباط برقرار کنند.
صنعت ما در حال ‌پیش بردن استانداردها، مدل‌های کسب و کار و سیاست عمومی این زمینه است. ما خودروهای خودرانی خواهیم داشت که بتوانند در کمتر از میلی‌ثانیه، تصمیم‌گیری‌های بسیار مهمی انجام دهند. ربات‌ها خواهند توانست با همدیگر و محیط اطرافشان ارتباط برقرار کنند.
 اما واقعیت این است که تعداد اتصالات اشاره‌شده از سوی وی، کوچک‌تر از آن مقداری است که در نگاه اول به چشم می‌آید. هنوز در این مورد مشخص ن

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید