iTech news
iTech news

وزیر صنعت: دریافت ودیعه ۶۰ میلیونی پژو 2008 قانونی است

وزیر صنعت: دریافت ودیعه ۶۰ میلیونی پژو 2008 قانونی است

وزیر صنعت: دریافت ودیعه ۶۰ میلیونی پژو 2008 قانونی است
محمدرضا نعت‌زاده، وزیر صنعت معدن و تجارت در حاشیه همایش روز ملی صنعت و معدن و در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر تخلف ایران خودرو در دریافت ودیعه ۶۰ میلیون تومانی برای پژو 2008 به خبرنگاران گفت:بر اساس قانون حمایت از مصرف کنندگان، خودروساز حداکثر مجاز به دریافت ۵۰ درصد مبلغ نهایی خودرو در طرح پیش فروش است اما این قانون در مورد پژو 2008 قابل اجرا شدن نیست. علت آن است که این خودرو در محدوده قیمتی بالایی قرار داشته و قیمت‌گذاری آن در دستور کار شورای رقابت قرار نمی‌گیرد. از طرف دیگر به علت وجود رقبای متعدد در محدوده قیمتی این خودرو و وجود شرایط رقابتی، عملا دست وزارت صنعت جهت ورود به بحث قیمت‌گذاری بسته است. از آنجا که قیمت‌گذاری  پژو 2008 مشمول سیاست‌های قیمت‌گذاری شورای رقابت نمی‌باشد لذا الزام رعایت قانون ۵۰ درصد در پیش فروش این خودرو وجود ندارد.
بر اساس قانون حمایت از مصرف کنندگان، خودروساز حداکثر مجاز به دریافت ۵۰ درصد مبلغ نهایی خودرو در طرح پیش فروش است اما این قانون در مورد پژو 2008 قابل اجرا شدن نیست. علت آن است که این خودرو در محدوده قیمتی بالایی قرار داشته و قیمت‌گذاری آن در دستور کار شورای رقابت قرار نمی‌گیرد. از طرف دیگر به علت وجود رقبای متعدد در محدوده قیمتی این خودرو و وجود شرایط رقابتی، عملا دست وزارت صنعت جهت ورود به بحث قیمت‌گذاری بسته است. از آنجا که قیمت‌گذاری  پژو 2008 مشمول سیاست‌های قیمت‌گذاری شورای رقابت نمی‌باشد لذا الزام رعایت قانون ۵۰ درصد در پیش فروش این خودرو وجود ندارد.
مقاله‌های مرتبط:مشخصات فنی و قیمت پژو 2008قیمت قطعی پژو 2008 اعلام شد
نعمت‌زاده با اشاره به این موضوع که قانون ۵۰ درصد مبلغ خودرو تنها برای پیش فروش خودروهایی لحاظ می‌شود که قیمت نهایی خودرو مشخص است، اذعان داشت:همواره تلاش شده است تا در طرح‌های پیش فروش خودرو به قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان توجه شود. اگر مردم احساس می‌کنند این قوانین دچار ضعف بوده و نیاز به اصلاح دارند، پیشنهادهای خود را به این وزارت‌خانه ارسال کنند و ما نیز حتما جهت اصلاح قوانین پیگیری‌های لازم را انجام خواهیم داد.
همواره تلاش شده است تا در طرح‌های پیش فروش خودرو به قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان توجه شود. اگر مردم احساس می‌کنند این قوانین دچار ضعف بوده و نیاز به اصلاح دارند، پیشنهادهای خود را به این وزارت‌خانه ارسال کنند و ما نیز حتما جهت اصلاح قوانین پیگیری‌های لازم را انجام خواهیم داد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید