iTech news
iTech news

رانندگان اسنپ و تپسی از پرداخت مالیات معاف شدند

رانندگان اسنپ و تپسی از پرداخت مالیات معاف شدند

رانندگان اسنپ و تپسی از پرداخت مالیات معاف شدند
سید کامل تقوی نژاد، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، با بیان اینکه بر اساس بندهای قانونی مربوط به مالیات بر درآمد مشاغل، تمامی شرکت‌ها و صاحبان مشاغل، فارغ از نحوه ارائه خدمت و عرضه کالای خود اعم از دنیای واقعی یا فضای مجازی در صورت کسب درآمد و سود، پس از کسر معافیت‌های تعیین‌شده باید بر اساس نرخ‌های مقرر در قانون مالیات پرداخت کنند؛ اعلام کرد که از نظر مالیاتی تفاوتی میان بستر فروش و ارائه خدمات وجود ندارد. 
وی در ادامه ضمن بیان این مطلب که متناسب با پیشرفت و استفاده روزافزون از تکنولوژی، بسیاری از کسب‌وکارهای مختلف در حوزه فضای مجازی شکل گرفته است؛ خاطرنشان کرد:گرایش هرچه بیشتر مردم در استفاده از فناوری‌های نوین، باعث خواهد شد تا در آینده نزدیک ماهیت کسب‌و‌کارهای موجود دچار تغییر و تحول بیشتری شود. از این‌رو سازمان امور مالیاتی کشور در جهت شناسایی این نوع مشاغل و وصول مالیات عادلانه از آن، تدابیر لازم را اندیشیده و در این زمینه برنامه‌ریزی‌های دقیقی صورت گرفته است.
گرایش هرچه بیشتر مردم در استفاده از فناوری‌های نوین، باعث خواهد شد تا در آینده نزدیک ماهیت کسب‌و‌کارهای موجود دچار تغییر و تحول بیشتری شود. از این‌رو سازمان امور مالیاتی کشور در جهت شناسایی این نوع مشاغل و وصول مالیات عادلانه از آن، تدابیر لازم را اندیشیده و در این زمینه برنامه‌ریزی‌های دقیقی صورت گرفته است.
رانندگان شرکت‌های اسنپ و تپسی در صورت دارا بودن تنها یک خودرو، از پرداخت مالیات معاف خواهند بود
تقوی نژاد در خصوص بحث‌ها و حواشی چند روز اخیر درباره نحوه پرداخت مالیات توسط رانندگان مشغول در شرکت‌های اسنپ و تپسی، اعلام کرد:برخلاف مسائلی که در رسانه‌ها منتشر شده است، میزان مالیات صاحبان یک تاکسی و صاحبان یک وسیله نقلیه مانند پراید ، پژو و... که با آن به حمل و نقل مسافر می‌پردازند؛ برای سال ۱۳۹۵، صفر ریال تعیین شده که این دستورالعمل صادر و ابلاغ گردیده است. بنابراین در صورتی که رانندگان، تنها مالک یک دستگاه تاکسی بوده و یا در یک آژانس کرایه یا از طریق شرکت‌هایی مانند اسنپ و تپسی در حال فعالیت در حوزه حمل و نقل و ارائه خدمات باشند، هیچ مالیاتی پرداخت نخواهند کرد.مقاله‌ي مرتبط:اسنپ دو ساله شد؛ بیش از ۵ میلیون سفر از طریق اپلیکیشن
برخلاف مسائلی که در رسانه‌ها منتشر شده است، میزان مالیات صاحبان یک تاکسی و صاحبان یک وسیله نقلیه مانند پراید ، پژو و... که با آن به حمل و نقل مسافر می‌پردازند؛ برای سال ۱۳۹۵، صفر ریال تعیین شده که این دستورالعمل صادر و ابلاغ گردیده است. بنابراین در صورتی که رانندگان، تنها مالک یک دستگاه تاکسی بوده و یا در یک آژانس کرایه یا از طریق شرکت‌هایی مانند اسنپ و تپسی در حال فعالیت در حوزه حمل و نقل و ارائه خدمات باشند، هیچ مالیاتی پرداخت نخواهند کرد.
وی در ادامه اعلام کرد اگر راننده‌ای مالک بیش از یک خودرو یا وسیله نقلیه باشد، تنها یک تاکسی از پرداخت مالیات معاف است و در ازای مابقی خودروها یا تاکسی‌ها، موظف به پرداخت مالیات خواهد بود.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور همچنین درباره نحوه پرداخت شرکت‌های اسنپ و تپسی، اذعان داشت:این دو شرکت نیز مانند سایر اشخاص حقوقی صاحب درآمد، ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد هستند. البته ذکر این نکته ضروری است که مالیات بر ارزش افزوده این شرکت‌ها، متناسب با قانون و مقررات مربوط به این نوع کسب‌وکارها دریافت خواهد شد.
این دو شرکت نیز مانند سایر اشخاص حقوقی صاحب درآمد، ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد هستند. البته ذکر این نکته ضروری است که مالیات بر ارزش افزوده این شرکت‌ها، متناسب با قانون و مقررات مربوط به این نوع کسب‌وکارها دریافت خواهد شد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید