هر روز!
هر روز!

معرفی وبسایت یوتیوب + تاریخچه آن معرفی وبسایت یوتیوب +

معرفی وبسایت یوتیوب + تاریخچه آن معرفی وبسایت یوتیوب +

معرفی وبسایت یوتیوب + تاریخچه آن
معرفی وبسایت یوتیوب + تاریخچه آن : معرفی وبسایت یوتیوب + تاریخچه آن
: معرفی وبسایت یوتیوب + تاریخچه آن

یوتیوب (YouTube) سومین وبگاه پرطرفدار دنیا پس از گوگل و فیس بوک و پیش از یاهو! و بزرگترین شاخهٔ گوگل است که در نوار ابزار این وب گاه دیده می شود. یوتیوب معروف ترین وبگاه بارگذاری و تماشای ویدئو است که توسط سه کارمند سابق پی پل در فوریه سال ۲۰۰۵ ایجاد شد. چاد هرلی، استیو چن و جاوید کریم پس از موفقیت های وبگاه فلیکر، تصمیم به ایجاد یوتیوب گرفتند.
به گزارش : این شرکت در سان برونو، کالیفرنیا است. این سایت به کاربران اجازهٔ بارگذاری، مشاهده و اشتراک گذاری ویدئو با استفاده از تکنولوژی ادوبی فلش ویدئو و اچ تی ام ال۵ انواع ویدئوها مانند کلیپ های فیلم، کلیپ های تلویزیون و کلیپ های موسیقی و هم چنین ویدئوهای وبلاگ ها، ویدئوهای اوریجینال کوتاه و ویدئوهای آموزشی را نمایش می دهد. این وب گاه قابلیت پشتیبانی از ویدئوهای سه بعدی و آناگلیف را دارد و با فرمت های مختلفی از جمله فلش ویدئو سازگاری دارد. ویدئوهای این شرکت را می توان در پلی استیشن ۳، وی و ایکس باکس لایو نیز تماشا کرد. نسخهٔ تلفن همراه این وب گاه به صورت یک نرم افزار بر روی پلت فرم اندروید نیز در دسترس است.
ویدئوی چارلی انگشت منو گاز گرفت پربازدیدترین ویدئوی یوتیوب است که در ماه مه سال ۲۰۱۱ بیش از ۳۷۵ میلیون بار بازدید شد. ویاکوم از شرکت های علیه یوتیوب بود که با رای دادگاه به منظور انتشار ویدئوهای خصوصی اش در این وب گاه، ۱ میلیارد دلار از یوتیوب خسارت گرفت. این وب گاه مجهز به سیستم تشخیص حق تکثیر است و ویدئوهای نقض حق تکثیر را بر روی وب گاه منتشر نمی کند. البته این سیستم گاهی اوقات دچار اشتباه می شود.
بیشتر ویدئوهای این شرکت توسط افراد عادی و بعضی از ویدئوها توسط شرکت ها و رسانه هایی مانند سی بی اس، بی بی سی، هیولو، ویوو و برخی سازمان های دیگر و برخی توسط خود یوتیوب بارگذاری شوند. افراد ثبت نام نکرده می توانند ویدئوها را تماشا کنند. افراد ثبت نام کرده می توانند ویدئوها را در کانالشان بارگذاری کنند. فقط کاربران ثبت نام شدهٔ که اثبات می کنند به سن ۱۸ سال رسیده اند اجازهٔ بارگذاری ویدئوهایی با محتوای احتمالی توهین آمیز را دارند. سرانجام این شرکت توسط شرکت ال ال سی پایه گذاری شد و در نوامبر ۲۰۰۶، توسط شرکت گوگل با قیمت ۱٫۶۵ میلیارد دلار آمریکا خریداری شد و هم اکنون از شاخه های گوگل است.
یوتیوب از سال ۲۰۰۵ به شکل دوره ای در ایران فیلتر می شد ولی پس از پخش ویدئوهای مربوط به اعتراضات مردم ایران به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ در ایران به طور دایمی فیلتر شد.
در سال ۲۰۱۰ پس از کناره گیری چاد هرلی از سمت مدیریت کل یوتیوب، سالار کمانگر، یک ایرانیان آمریکا به عنوان مدیر کل یوتیوب منصوب شد.

یوتیوب توسط چاد هرلی، استیو چن و جاوید کریم پایه گذاری شد که هر سه از کارمندان شرکت پی پل بودند. هرلی در دانشگاه ایندیانا در پنسیلوانیا درس طراحی می خواند در حالی که چن و کریم در دانشگاه ایلی نوی در اوربانا دانش کامپیوتر را فرا می گرفتند.
آن ها پس از موفقیت وبگاه فلیکر برای بارگذاری عکس، تصمیم گرفتند وبگاهی برای بارگذاری ویدئو ایجاد کنند و به همین منظور، در آپارتمان چن در سان فرانسیسکو میهمانی شام برگزار کردند و در این باره بحث کردند. سرمایه گذاری آن ها برای راه اندازی این شرکت ۱۱٬۵۰۰٬۰۰۰ دلار بود. نخستین دفتر فنی یوتیوب بالاتر از یک رستوران پیتزا فروشی ژاپنی در سان ماتیو، کالیفرنیا قرار داشت. سرانجام دامنهٔ وب گاه یوتیوب در تاریخ ۱۴ فوریه ۲۰۰۵ فعال شد و در طول چند ماه توسعهٔ فراوانی یافت.
اولین ویدئوی بارگذاری شده در یوتیوب بنام من در باغ وحش جاوید کریم را در باغ وحش سن دیگو نشان می دهد. این ویدئو در تاریخ ۲۳ آوریل ۲۰۰۵ به وبگاه یوتیوب ارسال شد و هنوز هم می توان آن را تماشا کرد.
یوتیوب عمومی در ماه مه سال ۲۰۰۵، شش ماه پیش از راه اندازی رسمی در نوامبر ۲۰۰۵ ارائه شد. این وبگاه به سرعت رشد کرد و در ماه ژوئیه سال ۲۰۰۶، اعلام شد که در هر روز در یوتیوب بیش از ۶۵٬۰۰۰ ویدئو بارگذاری می شود و ۱۰۰ میلیون بار مورد بازدید قرار می گیرد. با توجه به آمار ارائه شده توسط شرکت تحقیقات بازار کام اسکور، یوتیوب بهترین وبگاه بارگذاری ویدئو در ایالات متحده آمریکا است و ۴۳٪ مردم این کشور، ویدئوهای خود را در این وبگاه بارگذاری می کنند و در ماه مه سال ۲۰۱۰، ۱۴ میلیارد فیلم در یوتیوب بارگذاری شده است. در هر دقیقه، حدود ۶۰ ساعت ویدئو در یوتیوب بارگذاری می شود که حدود سه چهارم این ویدئوها را مردم ایالات متحده آمریکا بارگذاری می کنند. وبگاه یوتیوب در ماه ۸۰۰ میلیون کاربر منحصربه فرد دارد. بر اساس رتبه بندی سایت الکسا، یوتیوب پیش از فیس بوک و گوگل و پس از یاهو!، سومین وبسایت پربازدید اینترنت است.
به علت شباهت زیاد سایت لولهٔ جهانی و تجهیزات (www.utube.com) به وب گاه یوتیوب (www.youtube.com)، لولهٔ جهانی و تجهیزات از یوتیوب شکایت کرد و قرار بر این شد که www.utube.c

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید