هر روز!
هر روز!

راهکارهای اصولی برای حفظ عشق در زندگی زناشویی راهکارهای اصولی

راهکارهای اصولی برای حفظ عشق در زندگی زناشویی 
 راهکارهای اصولی

راهکارهای اصولی برای حفظ عشق در زندگی زناشویی
راهکارهای اصولی برای حفظ عشق در زندگی زناشویی : راهکارهای اصولی برای حفظ عشق در زندگی زناشویی
: راهکارهای اصولی برای حفظ عشق در زندگی زناشویی
مهر و محبت، اصلی ترین عامل دوام زندگی زناشویی است
 
به گزارش : در دوره علم، دانش و تحصیل زندگی می کنیم. بیشتر جوان ها به دنبال تحصیلات دانشگاهی رفته و مدارک رنگارنگ به دست آورده اند. هر کس تخصص و هنری پیدا کرده و می تواند در زمینه ای ابراز وجود کند، اما خلأ دانش عاطفی هنوز وجود دارد. بسیاری از زوج های جوان به مشکل برمی خورند، چون به درستی یاد نگرفته اند به هم محبت کنند و یکدیگر را آماج عشق و مهر قرار دهند.
 
این در حالی است که مهر و محبت، اصلی ترین عامل دوام زندگی زناشویی است و وجود آن به اشکال گوناگون درخت زندگی زناشویی را تغذیه کرده به رشد آن کمک می کند. در این گزارش به نقش محبت در زندگی زناشویی و چگونگی آن اشاره می کنیم.
 
مراقب منفی ها باشید! 
آزاده و فواد با عشق و علاقه با هم ازدواج کردند و بر سر زندگی شان رفتند. محبت و عاطفه میان آن دو بسیار پررنگ بود، اما چون خام و بی تجربه بودند هرازگاهی رفتارهای اشتباهی نسبت به یکدیگر نشان می دادند. فواد برای رفاه دونفره شان بسیار زحمت می کشید، اما مانند تمام جوانان ابتدای راه مشکل داشت. آزاده هرازگاهی به یاد مشکلات مادیشان می افتاد و به شوهرش یادآوری می کرد نالایق است و قابلیت مدیریت امور مالی را ندارد. کمی بعد از گفته خود پشیمان می شد و دوست داشت رابطه خوب با فواد را از سرگیرد، اما امکان پذیر نبود. آنها بتدریج از هم دور شدند.
 
به گفته دکتر مصافی، روان شناس برای این که یک رابطه با کارکرد خوب شکل بگیرد نسبتی از تعامل مثبت و منفی لازم است. تحقیقات نشان می دهد در مقابل هر رخداد منفی، پنج عملکرد مثبت باید وجود داشته باشد تا بعد منفی قضیه محو شود. یعنی اگر فردی به هر دلیلی همسر خود را ناراحت کرد باید پنج مرتبه موجبات شادی او را فراهم کند تا رابطه شان به حالتی خنثی برسد. برای ایجاد عشق و علاقه محبت به مراتب بیشتری لازم است. پس مراقب رفتارهای ناخوشایند باشید و بدانید جبران یک برخورد منفی بسیار دشوار است.
 
آیا درباره مثلث عشق می دانید؟ 
به گفته رشید، کارشناس ارشد مشاوره، یک عشق کامل و درست جاری بین زن و شوهر از سه بعد در نسبت هایی تقریبا مساوی تشکیل می شود: صمیمت، شور و اشتیاق و تعهد. صمیمیت به علاقه و گرمی رابطه، محبت، نزدیکی و در قید و بند یکدیگر بودن برمی گردد. شور و اشتیاق به زمینه های جسمی و فیزیکی میان دو نفر مربوط می شود به طوری که دیدار و بودن آنها کنار هم را شیرین و لذتبخش می کند. به بیان دیگر این بخش به انگیزه و هیجان زن و مرد ارتباط دارد. تعهد هم به معنی تلاش برای حفظ رابطه به دلایل اخلاقی است. یعنی تصمیمی که گرفته و تاییدشده حال نیاز به مراقبت دارد تا از گزند زمانه درامان بماند.
 
رشید ادامه می دهد زمانی رابطه عاطفی میان زن و مرد بدرستی باقی می ماند که این دو به هر سه جنبه مثلث عشق به طور تقریبا یکسان اهمیت دهند. محبت و علاقه باید در کنار اشتیاق بودن با هم قرار بگیرد تا کامل تر شود و از آن سو دو نفر متعهدانه برای حفظ این رابطه بکوشند. هر زن و مردی باید سه ضلع این مثلث را در زندگی خود بسنجد تا متوجه شود در کجا ضعف می بینند. رابطه آرمانی زمانی شکل می گیرد که دو نفر به تقویت هر سه بعد بکوشند.
 
کوچک های ارزشمند 
رشید می گوید: گاهی زن و شوهرها اصرار دارند برای یکدیگر هدایای گران قیمت بخرند یا کارهایی بسیار بزرگ انجام دهند. در حالی که تاثیر کارهای به ظاهر کوچک در ایجاد محبت به مراتب لذتبخش تر است. بسیاری از آقایان، دریافت یک فنجان چای خوشرنگ قندپهلو از دست همسر مهربان را به هدیه گران قیمت ترجیح می دهند. خانم ها از شنیدن جمله دوستت دارم، لذت فراوان می برند و احساس امنیت عاطفی می کنند. بهترین هدیه ای که یک مرد پراشتغال می تواند به همسر خود بدهد زمانی است که برای او صرف می کند.
 
انتقادهای تند و گزنده 
زن و شوهر در دو دنیای کاملا متفاوت شکل گرفته اند و هنگامی که کنار هم قرار می گیرند از بسیاری جنبه ها با هم متفاوتند. به همین دلیل اوایل دوران زندگی مشترک بسیار پیش می آید آن دو با هم مشکلاتی دارند و بین آنها جر و بحث هایی منتقدانه شکل می گیرد که گاهی بسیار گران تمام می شود. انتقاد کردن باید با لحنی مناسب انجام شود تا نتیجه ای سازنده در پی داشته باشد. مبادا به بهانه انتقاد زن و شوهر از خطوط قرمز رد شوند.
 
از آن طرف انتقادپذیری هم لازمه ادامه ارتباط است. وقتی عملکرد یکی از زوجین به دلیلی موجه برای دیگری غیرقابل پذیرفتن است او باید اشتباه خود را قبول کند و به تصحیح خود بپردازد. تغییر آسان و شیرین نیست، اما نتیجه آن حفظ عشق است.
 
قفل و کلید
سمیرا هرگاه از دست شوهرش ناراحت می شود، می گوید: تو بلد نیستی با مردم درست رفتار کنی، تو نمی توانی هیچ کاری را درست انجام دهی و تو اصلا چیزی از درون من نمی دانی. او همین طور به تو نمی دانی و نمی توانی هایش ادامه می دهد و هر بار شوهرش را یک قدم از خود دورتر می کند. شوهر او درمقابل این جملات سمیرا خلع سلاح می شود و تنها به فرار می اندیشد.
 
رشید می گوید: در زندگی متاهلی جملاتی همچون نمی توانی، نمی دانی، در این زمینه افتضاحی و مانند اینها حکم قفل هایی دارند که به روزنه های عاطفی زندگی می خورد و آنها را یکی پس از دیگری می بندد. یک زن یا مرد باید راه حلی کلیدگونه به همسر خود ارائه کند یعنی روش درست عملکرد را به او پیشنهاد دهد و او را به سمت بهتر شدن هدایت کند. زندگی بادوام آن زندگی است که در آن کلیدهای فراوان وجود داشته با

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید