هر روز!
هر روز!

تعلیق مجدد همه پرسی استقلال کاتالونیا : تعلیق مجدد همه

تعلیق مجدد همه پرسی استقلال کاتالونیا : تعلیق مجدد همه

تعلیق مجدد همه پرسی استقلال کاتالونیا
: تعلیق مجدد همه پرسی استقلال کاتالونیا
: به گزارش بولتن نیوز، دادگاه قانون اساسی اسپانیا، برگزاری همه‌پرسی در خصوص استقلال منطقه کاتالونیا را به حالت تعلیق درآورد.
به گزارش : آنطور که اسپوتنیک گزارش داده، دادگاه قانون اساسی اسپانیا با تکیه بر اینکه برگزاری چنین رفراندومی، بر خلاف قانون اساسی اسپانیا است، از برگزاری آن جلوگیری کرده است.
پیش از این بنا بود که همه‌پرسی مزبور در تاریخ 1 اکتبر (9 مهر ماه) برگزار شود.
این رأی در پی شکایت «ماریانو راخوی» نخست‌وزیر اسپانیا به دادگاه قانون اساسی و درخواست متوقف شدن همه‌پرسی صادر شد.
راخوی پس از صدور این رأی در صفحه تلویزیون صادر شد و گفت: «نه دولت و نه دادگاه نمی‌توانند اجازه برگزاری همه‌پرسی را بدهند. این یک همه پرسی برای تعیین سرنوشت نیست زیرا اگر چنین کاری انجام شود، حق تصمیم‌گیری برای آینده از دیگر اسپانیایی‌ها سلب خواهد شد.»
پارلمان ایالتی کاتالان روز چهارشنبه رأی به برگزاری همه‌پرسی استقلال در این ایالت داده بود.
«کارلوس پوئیگدمونت» رئیس منطقه کاتالونیا در واکنش به این تصمیم دولت و دادگاه قانون اساسی اسپانیا گفت: «هم‌گرایی میهن‌پرستانه در صورتی که بر خلاف حقوق شهروندی باشد، جایی در اروپای امروز ندارد.»
کاتالونیا بخشی خودمختار در شمال شرقی اسپانیا است که به رغم برخورداری از زیرساخت‌های قوی بانکی و حمل و نقل دریایی، به دلیل پرداخت مالیات‌های سنگین به دولت اسپانیا، با 42 میلیارد دلار بدهی به مقروض‌ترین ایالت این کشور تبدیل شده است.
گذشته از انگیزه‌های اقتصادی برای جدایی، مردم ناحیه کاتالونیا از نظر تاریخی از اسپانیا جدا هستند و حتی به زبانی غیر از زبان اسپانیولی (زبان کاتالانی) صحبت می‌کنند.
در همه‌پرسی سال 2006، کاتالونیا به بخشی خودمختار تبدیل شد ولی مردم این ناحیه خواستار جدایی کامل از اسپانیا هستند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید