هر روز!
هر روز!

آیا جراحی چاقی آخرین راه است ؟ آیا جراحی چاقی

آیا جراحی چاقی آخرین راه است ؟ آیا جراحی چاقی

آیا جراحی چاقی آخرین راه است ؟
آیا جراحی چاقی آخرین راه است ؟ : آیا جراحی چاقی آخرین راه است ؟
: آیا جراحی چاقی آخرین راه است ؟
تصور کنید که همه راهها را برای کاهش وزن امتحان کرده ایدو هیچ دری نمانده که نزده باشید جز جراحی. در این صورت دنبال چه اطلاعاتی می گردیدتا مطمئن شوید که این جراحی به درد شما می خورد و می تواند شمارا به اندازه ای که لازم است لاغر کند؟ اگر بخواهید درخصوص عوارض و شرایط عمل بیشتر بدانید، سراغ چه کسی می روید ؟ جراحی که تعداد زیادی عمل در این حوزه انجام داده و براساس تجربه می داند کدام روش به درد کدام نوع چاقی می خورد و چطور می شود شرایط را برای رسیدن به حداکثر کاهش وزن مدیریت کرد؟ عضو هیئت علمی دانشگاه که درآخرین کنگره جهانی شرکت می کند و آخرین اطلاعات و اخبار رادر حوزه چاقی در اختیار دارد؟ ما با توجه به این شاخصها سراغ دکتر علیرضا خلج، متخصص جراحی عمومی ، فلوسیپ جراحی لاپارآسکوپی پیشرفته و چاقی دانشیار دانشگاه رفتیم .او تاکنون بیش از ۳۰۰۰ جراحی چاقی انجام داده است و جزو خوش نام ترین متخصصان این عرصه است. در ادامه می توانید بیشتر سوالاتی را که ممکن است نوعی جراحی چاقی موسوم به «اسلیو» در ذهنتان هست، از زبان دکتر خلج جراح برتر ایران به انتخاب شورای عالیه اعتبار بخشی جراحی چاقی اروپا و فدراسیون بین المللی جراحی متابولیک بخوانید و ببینید آیا این عمل به درد شما می خورد یا خیر؟
 
به گزارش : امروزه جراحی های چاقی برای درمان چاقی مفرط و عوارض آن به دلیل نتیجه دهی بسیارخوب و عوارض کم، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در بین این جراحی ها، جراحی اسلیو معده جزو محبوب ترین جراحی های چاقی در سراسر دنیاست جراحی اسلیو نوعی از جراحی چاقی است که در انکاهش قابل توجه ظرفیت معده و ایجاد یک محدودیت اجباری و فیزولوژیک در میزان غذای مصرفی فرد صورت می گیرد . در این نوع جراحی ۸۰ در صد از بخش قابل ارتجاعی معده شاما قسمتی از معده- که هورمون گرلین ؛ هورمونی که نقش بسزاییی در ایجاد اشتها دارد یا همان هورمون گرسنگی  ترشح می کند – از معده جدا شده و در قسمت با نخ تیتانیومی مخصوص و به کمک یک دستگاه ویژه جوش می خورد. بیماران بعد از عمل جراحی به دلیل کوچک شدن قابل  توجهی معده و حذف هورمون گرلین به صورت فیزولوژیک، تمایل بسیار کمی به مصرف خوراکی داشته و حتی در صورت تمایل، توان مصرف بیش از حد خوراکی را ندارند این محدودیت با تغییراتی نامحسوس تا پایان عمر باقی می ماند و جراحی در یک سال اول با عث کاهش وزن قابل توجه فرد می شود و در ادامه ، این کاهش وزن رابه همین صورت نگه می دارد .
 
انتخاب تکنیک عمل جراحی توسط تیم پزشکی و براساس مشاوره  های قبلی از عمل ، معاینه ها و بررسی سبک زندگی شما پیش از عمل انتخاب می شود ، اما به طور کلی در افرادی که ریزه خواری شدید و اجتناب ناپذیر ، وزن های بسیار بالا (بالای ۱۵۰ تا ۱۶۰ کیلو) و بیماری های متابولیک خاص و طولانی مثل دیابت دارند ، اسلیو گزینه اول جراحی نیست .
 
انتظار این است که با انجام عمل جراحی اسلیو که فرد بین ۷۰ تا ۹۰ درصد وزن خود را طی ۱۸ ماه یا به طور متوسط حداکثر ۴۵ کیلو را طی ۱۸ ماه از دست می دهد .
 
بعضی از عوارض عمل جراحی اسلیو مانند بسیاری از عما های جراحی دیگراست مانند عفونت محل زخم ، حساسیت به نخ بخیه و… که این عوارض ممکن است در هر عمل دیگری که لزوما ربطی به دستگاه گوارش یا چاقی ندارد ، اتفاق بیفتد . البته این موارد باتوجه به شیوه های لاپارا سکوپیک و کوچک بودن محل برش ها با احتمال بروز کمتری دارند و در صورت بروز نیز شدت عارضه خفیف تر خواهد بود . عوارض دیگر مانند آمبولی ، خونریزی و لیک یا نشست از محل جراحی تا حدودی قابل پیش گیری بوده ومختص اسلیو نیست و تا حدود زیادی هم به انجام مشاوره های قبل از عمل و وضعیت و میزانت تحرک خود بیمار وابسته است .
 
خیر، بعد از عمل اسلیو با توجه به عدم تغییر جدی در مسیر گوارشی و صرفا کوچک شدن قابل توجه معده ، اندوسکوپی مانند حالت عادی امکان پذیر خواهد بود و هیچ نگرانی خاصی در این زمینه موجود نیست .
 
بعد از جراحی اسلیو به مرور زمان در صورت عدم رعایت نکات تغذیه ای ، امکان ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش حجم معده وجود دارد که با توجه به کاهش ۸۰ درصدی حجیم حین عمل ، این تغییر بسیار ناچیز است .
 
خیر، بعد از عمل اسلیو ، بدن شما به صورت خودکار میل بیش از اندازه به خوردن خوراکی ها را نخواهد داشت و فقط کافی است این رژیم غذایی خود کار را تا سال های پس ازعمل حفظ کنید . اگر چه بعد از جراحی اسلیو ، کیفیت و نوع غذاهای مصرفی شما باید توسط تیم پزشکی با توجه به توانایی محدودتان در مصرف خوراکی ها به دقت تنظیم شود و در صورتی که این تناسب و تنوع توصیه شده ، رعایت نشود و فرد شروع به مصرف غذاهای قندی کند یا روبه ریزه خواری بیاورد ، احتمال کاهش وزن با سرعت کم تری یا افزایش تدریجی وزن و ایجاد ضعف در بلند مدت بالا  می رود.
 
علائمی مانند  تهوع سوزش معده، استفراغ ودرد در ناحیه معده در دوره ای کوتاه (یک تا سه ماه) پس از عمل در افراد مختلف به میزان مختلف قابل مشاهده است. همان طور که گفته شد این علامت ها در یک دوره کوتاه پس از عمل وجود داشته وپس از مدتی رفع می شود.پس از انجام عمل های جراحی باید رژیم های غذایی خاصی رااز حیث نوع و کیفیت غذاها در هر هفته پس از عمل توسط تیم پیگیری پس از جراحی برای شما تجویز شود . در صورت اجرای درست این برنامه غذایی، عوارض گوارشی پس از عمل درحداقل مقدار خواهد بود . مثلا در دو هفته اول پس از جراحی به دلیل التهاب موضع عمل و سازگار نشدن دستگاه گوارش با جراحی، مصرف مایعات صاف شده و به مرور پس از آن مصرف غذاهای نرم شده و پوره ها، بهترین برنامه غذایی پس از عمل است، سپس تیم پیگیری پس از بررسی و معاینه شما، رژیم غذاهای جا

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید