هر روز!
هر روز!

عفونت کلیه + علل و راه درمان : عفونت کلیه

عفونت کلیه + علل و راه درمان : عفونت کلیه

عفونت کلیه + علل و راه درمان
: عفونت کلیه + علل و راه درمان
میکروب های عفونت زا معمولا از قسمت های پایینی دستگاه ادراری به کلیه رفته و ایجاد عفونت می کنند. البته این حالت در صورت وجود انسداد در مسیر ادراری بر اثر سنگ یا اختلال ساختمانی یا اختلال عملکرد دستگاه ادراری و برگشت ادراری بیشتر اتفاق می افتد.البته انتشار عفونت از طریق خون در نوزادان در بروز عفونت کلیه نقش مهمی دارد. انتشار از طریق کانال لنفاوی نیز ممکن، اما نادر است. از سوی دیگر، انتشار مستقیم عفونت از اعضای مجاور مثلا در آبسه داخل شکمی یا بیماری التهابی لگنی ممکن است در مواردی اتفاق بیفتد.
به گزارش : نشانه های عفونت حاد کلیه
اگر به طور ناگهانی دچار تب و لرز، درد یک طرفه یا دو طرفه پهلو و علائمی چون سردرد، درد عضلانی و ضعف عمومی و بی حالی شدید، باید برای بررسی علت بروز این عوارض به متخصص کلیه مراجعه کنید. همچنین سوزش و تکرر ادرار، نیاز فوری به ادرار کردن، ادرار کدر و خونی و بدبو در کنار تهوع و استفراغ باید جدی گرفته شود. در بچه ها و نوزادان علاوه بر علائم فوق، بی حالی و عدم شیرخوردن و عدم مکیدن پستان مادر می تواند از علائم عفونت کلیه باشد.در سنین پایین و در بچه ها کاهش وزن و عدم رشد بچه ها می تواند نشانه عفونت کلیه باشد.البته تشخیص عفونت کلیه با انجام آزمایش خون و کشت ادرار ممکن است و در موارد مشکوک یا عارضه دار نیز از سی تی اسکن و سونوگرافی برای تشخیص قطعی عفونت استفاده می شود.
درمان آنتی بیوتیکی عفونت کلیه
درمان عفونت کلیه با آنتی بیوتیک صورت می گیرد و پس از انجام آزمون های حساسیت میکروب به این داروها، در صورت لزوم دارو عوض شده و درمان طی ده تا چهارده روز ادامه می یابد.در صورتی که بیمار، بدحال باشد، در بیمارستان بستری شده و تزریق آنتی بیوتیک برای وی انجام می شود. البته بعد از سه تا پنج روز نیز آنتی بیوتیک خوراکی داده می شود و تا ۱۴ روز ادامه پیدا می کند. اگر کشت خون بیمار مثبت باشد نیز دوره درمان طولانی تر خواهد بود.
عفونت مزمن کلیه خطرناک تر است
عفونت مزمن کلیه از حاد بسیار خطرناک تر است، چرا که این نوع عفونت با ایجاد اسکار و آتروفی (کوچک شدن) کلیه که به نارسایی کلیه می انجامد، مشخص می شود.در صورتی که عفونت حاد وجود نداشته باشد بیمار، بدون علامت خواهد بود و بعد از ایجاد نارسایی کلیه، علائم مربوط به آن و افزایش فشار خون ظاهر خواهد شد. البته اختلال زمینه ای دستگاه ادراری در کنار عفونت های مکرر از عوامل ایجاد عفونت مزمن کلیه محسوب می شود. همچنین عواملی مانند دیابت، سنگ کلیه و آسیب کلیه ناشی از داروها نیز گاهی در بروز عفونت کلیه دخالت دارند.
عواملی که خطررا زیاد می کنند
کاهش قدرت ایمنی بدن در سرطان ها، ایدز و بیماری های مزمن، برگشت ادرار از مثانه به کلیه ها مخصوصا در کودکان، انسداد در مسیر خروجی ادرار از کلیه ها، به عنوان مثال در بزرگی پروستات در مردان، تنگی مجرای ادرار، تنگی لوله حالب (میزنای) در محل اتصال آن به کلیه و مثانه، مثانه عصبی (نوروژنیک) که در آن، ادرار فرد کامل خارج نمی شود و در مثانه باقی می ماند. حاملگی در خانم ها نیز از عوامل مستعد کننده عفونت کلیه ها می باشد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید