هر روز!
هر روز!

دروغ گفتن در روابط عاشقانه چه دلایلی می تواند داشته باشد؟!

دروغ گفتن در روابط عاشقانه چه دلایلی می تواند داشته باشد؟!

دروغ گفتن در روابط عاشقانه چه دلایلی می تواند داشته باشد؟!
: شرکای صمیمی، یا در واقع دو طرف یک رابطه عاشقانه، به دو طریق به یکدیگر دروغ می گویند: آن ها چیزی را می گویند که حقیقت ندارد یا اطلاعاتی که می دانند را بازگو نمی کنند.
به گزارش : برخی افراد در روابط عاشقانه خود دروغ های زیادی به طرف مقابل می گوین و باعث بروز کدورت و عدم اعتماد در وی می شوند چگونه می توان این بی اعتمادی را از بین برد و علاقه به دروغ گفتن در افراد از کجا ایجاد می شود . این ایده که دروغ گفتن حتی در روابط بسیار خوب هم وجود دارد، برای بسیاری ناخوشایند است. اما حقیقت این است که دروغ گفتن در برخی موارد حتی به رشد و پرورش عشق کمک می کند.
 صداقت تام و راستگویی در هر شرایطی ممکن نیست و حتی بهتر است در برخی از موارد «گزینه اول» شما نباشد. تمام موارد به زوجین بستگی دارد که بتوانند پیش از انعکاس حقیقت، بستر مناسب را مهیا کنند. من اعتقاد دارم که یکی از بهترین تجارب زندگی این است که شریکتان شما را «کاملا» بشناسد و سپس شما را دوست داشته باشد.
: دروغ گفتن در روابط عاشقانه چه دلایلی می تواند داشته باشد؟!
این ایده که دروغ گفتن حتی در روابط بسیار خوب هم وجود دارد، برای بسیاری ناخوشایند است. اما حقیقت این است که دروغ در برخی موارد حتی به رشد و پرورش عشق کمک می کند. دکتر راندی گانتر (Randi Gunther) چگونگی و چرایی این مسئله را بررسی کرده است.
به گزارش سایکولوژی تودی، حدود چهل سال است که در این حرفه مشغولم و تا حالا هیچ زوجی را ندیده ام که صد در صد با هم صادق باشند. همیشه مواردی بوده که زوج ها تحت شرایطی خاص به شکلی حقیقت را به یکدیگر نگفته اند.
البته برخی از دروغ ها جای هیچ توجیهی ندارند، چرا که می توانند به سلامت رابطه صدمات جبران ناپذیری بزنند. در برخی موارد دیگر اما زوج ها ترجیح می دهند برای حفاظت از خود و رابطه شان حقیقت را به طرف دیگر نگویند و یا به عبارتی، دروغ بگویند. افراد تقریبا در تمام روابطی که عشق در آن ها وجود دارد، بخش یا تمام حقیقت را تحریف، حذف و یا حتی انکار می کنند تا هارمونی رابطه به هم نریزد.
شرکای صمیمی، یا در واقع دو طرف یک رابطه عاشقانه، به دو طریق به یکدیگر دروغ می گویند: آن ها چیزی را می گویند که حقیقت ندارد یا اطلاعاتی که می دانند را بازگو نمی کنند. هر کدام از این روش ها به نحوی اعتبار و صمیمیت حقیقی هر رابطه ای را به خطر می اندازد، اما شرکای صمیمی تمایل دارند تا چنین ریسکی را متحمل شوند. این دسته از افراد معتقدند که برخی از دروغ ها مفید هستند، زیرا گفتن حقیقت آسیب می رساند.
علاوه بر محتوای مسائل به اشتراک گذاشته شده بین زوجین، زمان به اشتراک گذاشتن آن مسائل اهمیت دارد. برای نمونه، برخی از افراد هنگام شروع رابطه تمام و کمال خودشان را بازگو نمی کنند. آن ها نگران این هستند که مبادا برخی از آن اطلاعات طرف مقابل را مضطرب کند و احتمال رابطه طولانی مدت را از بین ببرد. منطق این افراد نیز این است که زمان چون مرهمی بر رازهای نگفته عمل خواهد کرد. چنین «اعترافات ناقصی» در واقع به منزله یک حربه یا یک استراتژی است.
زمانی که شرکای صمیمی وارد رابطه ای بهتر شوند می توانند رازهای چالش برانگیز بیشتری را افشا کنند، زیرا امید دارند که در نهایت مقبول واقع خواهند شوند. اما فراموش نکنید که حتی در صمیمی ترین روابط هم همیشه جای لغزش وجود دارد؛ برخی از اتفاقات می توانند «قوانین بازی» را به کلی تغییر دهند. این مسئله حتی شامل زوج های بسیار نزدیک به هم و با عشق افسانه ای هم می شود، چرا که آن ها ترجیح می دانند در موقعیت های حساس از بازگویی برخی از اطلاعات امتناع ورزند. آن ها معتقدند که بحران کنونی زمان مناسب برای افشای اطلاعات دردسرساز جدید نیست.
حافظه به مرور زمان اتفاقات را فراموش می کند و تصمیمات طرفین همراه با رشد رابطه به فراموشی سپرده می شود. برخی افراد در اتفاقات گذشته کمی اغراق می کنند تا از این طریق کشش رابطه را بیشتر کنند. تفکرات زاده ی ذهن، چه بر اساس واقعیت باشند و چه نباشند، با رنگ و بویی اضافی همراه است که می توانند با تجارب زمان حاضر نیز مرتبط باشند.
حال سوال اینجا است که اگر تحریف گذشته صورت گیرد و طرف شما هیچگاه از حقیقت ماجرا باخبر نشود، آیا این کار برای رابطه شما ضرر دارد یا خیر؟
برخی از افراد قول می دهند، اما مشخص نمی کنند که چه زمانی دقیق به آن عمل می کنند. این دسته از افراد از ترس ناامیدی شریک زندگی خود و ترس از قضاوت شدن، تلاش می کنند تا اطلاعاتی را افشا نکند و امید دارند که هیچگاه حقیقت مشخص نشود. منطقشان نیز این است که «یک دروغ مصلحتی کوچک» بهتر از مایوس کردن شریک زندگی شان است.
در طول این سال ها نمونه های بسیاری را مشاهده کردم، اما قصد دارم تعدادی از موارد ملموس را برایتان بازگو کنم. ناگفته نماند که این موارد دربرگیرنده انواع تحریف ها، حذف ها و انکارهای طرفین است که آن را بر شریک زندگی خود پیاده کرده اند. این را هم بدانید که هر کدام از این افراد عاشق شریک خود بوده و بهترین آرزوها را برای آن ها داشته اند، اما پیش خود فکر کرده اند که اگر کاملا صادق باشند بیشتر باعث رنجش طرف مقابلشان می شوند.
امیدوارم که با خواندن هر یک از موارد دچار وضعیتی شوید که شرایط زندگی خودتان را با آن قیاس کنید. اگر به اندازه کافی با همراه خود صمیمی هستید، این موارد را با او به اشتراک بگذارید و واکنش هایتان را در شرایط مشابه مقایسه کنید. در نظر داشته باشید که جواب «کاملا» صحیح و غلط وجود نداشته و فقط بحث تردید در زمان تصمیم گیری مطرح است.
زنی می داند که همسرش ماه ها است منتظر یک هدیه خاص است و آن مرد فکر می کند که همسرش برای کریسمس هدیه مورد نظر را برای او خواهد خرید. قرار بوده که آن زن پول کافی برای خرید هدیه را پس انداز کند، اما بخشی از پولش را صرف خرید کالایی کرده که برای

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید