هر روز!
هر روز!

3 گیاه دارویی عالی ضد پیری : 3 گیاه دارویی

3 گیاه دارویی عالی ضد پیری : 3 گیاه دارویی

3 گیاه دارویی عالی ضد پیری
: 3 گیاه دارویی عالی ضد پیری
: معرفی و شناخت کامل از سه گیاه دارویی بسیار عالی برای پیشگیری از پیری زود رس را در بخش گیاهان دارویی سایت دنبال کنید.
 
به گزارش : بنفشه سه رنگ
داروشناختی و اثرات مهم بسیاری از افراد بنفشه سه رنگ را به عنوان یک گیاه زینتی می کارند و از زیبایی آن استفاده می کنند و افراد کمی از خواص دارویی و باارزش این گونه از بنفشه آگاهی دارند.
 
از بنفشه سه رنگ در طب سنتی و عامیانه ملل مختلف در انواع بیماری ها، از جمله بیماری های تنفسی مانند برونشیت، آسم، سیاه سرفه، زکام و علائم دیگر سرماخوردگی و تنفسی استفاده می شده است. همچنین، به صورت خوراکی یا موضعی برای درمان بیماری های پوستی (مانند اگزما، سبوره، زردزخم وآکنه)، روماتیسم، ورم مثانه و دفع دردناکی ادرار حاصل از آن، شب ادراری، بی خوابی، آرتریت و سفت شدن رگ ها به کار می رفت.
 
 

از گیاه بنفشه بیشتر در فرآورده های پوستی و تنفسی استفاده می شود
  یکی دیگر از موارد استفاده این گیاه که سالیان دراز معمول بوده، به عنوان ادرارآور، معرق، آرامبخش و تسکین دهنده است. چون بنفشه سه رنگ دارای موسیلاژ می باشد، خاصیت ضد سرفه دارد. همچنین، اثر پاک و تصفیه کننده خون را برای آن قائل بوده اند.
 
این گیاه به خاطر وجود اسید سالی سیلیک و روتین، ضد التهاب و ضد درد است. همچنین روتین موجود در آن باعث مقاومت جدار مویرگ ها شده و از پارگی و خون مردگی آنها جلوگیری می کند.
 
در پژوهش های جدید خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد پیری  بنفشه سه رنگ تا حدی به اثبات رسیده و اثر ضد میکروبی آن مورد تأیید قرار گرفته است. این گیاه همچنین خاصیت مسهلی دارد.
 
نام بنفشه سه رنگ در دارونامه بعضی کشورها، از جمله آمریکا، وجود دارد و از آن بیشتر در فرآورده های پوستی (اگزما) و تنفسی (برونشیت) استفاده می شود.
 
مهم ترین اثرات گزارش شدهبنفشه سه رنگ ضد درد، ضد التهاب، آنتی اکسیدان، ضدعفونی کننده، ملین، مسهل، معرق، ادرار آور، تهوع آور، خلط آور، محرک متابولیسم، مسکن، کرم کش و مرهم زخم.
 
طریقه و میزان مصرف بنفشه سه رنگ برگ ها و گل های جوان گیاه را می توان به صورت خام یا پخته و یا در سوپ استفاده کرد. همچنین، گل ها را در سالاد و برگ گیاه را می توان به صورت چای مصرف کرد.
 
دم کرده: می توان روزانه سه بار، 1 تا 4 گرم گیاه خشک را به صورت چای دم کرد و مصرف نمود.
 
تنتور: از تنتور آن که اکثراً به صورت صنعتی تهیه می شود، می توان هر نوبت 2 تا 4 میلی لیتر استفاده و این میزان را تا روزی سه بار تکرار کرد.
 
 
احتیاط مصرف این گیاه در کودکان زیر 2 سال توصیه نمی شود. مصرف طولانی مدت این گیاه می تواند موجب عوارض پوستی گردد. مصرف مقدار زیاد این گیاه ممکن است باعث اسهال شود. مصرف در حاملگی و شیردهی بهتر است با مشورت پزشک صورت گیرد.
 
 آلـو
داروشناختی و اثرات مهمآلو بعضی از خواص آلو مربوط به فیبر آن است. فیبرها سرعت جذب مواد مغذی، به خصوص قندها را کاهش و میزان حساسیت انسولین را افزایش می دهند؛ به همین دلیل آلو باعث کاهش نسبی قند خون می شود. از طرفی، فیبرها توسط باکتری های روده بزرگ تخمیر شده و حجم مدفوع زیاد می شود و مواد سریع تر دفع می گردند. آلو همچنین حاوی مشتقاتی از «هیدروکسی فنیلیاتین» است که باعث تحریک عضلات روده بزرگ شده و به حرکت و سرعت دفع مدفوع کمک می کند. سوربیتول موجود در آلو که خاصیت ملین دارد، باعث مسهل بودن آلو می شود.
 
 

 
مهم ترین اثرات گزارش شده آلو ضدپیری،  ضدتب، ضدویروس و ملین میباشد
یکی دیگر از اثرات آلو، افزایش جذب آهن در بدن است که آن را مربوط به ویتامین C موجود در آلو می دانند. ویتامین C همچنین به افزایش مقاومت و ایمنی بدن کمک می کند و به خصوص در فصول سرد برای مقاومت در برابر سرماخوردگی و ابتلا به آنفلوآنزا مفید است.
 
آلو به علت داشتن پتاسیم کافی، در تنظیم فشار خون و سلامت قلب نقش مؤثری دارد. ترکیبات آنتی اکسیدانی و خنثی کننده رادیکال های آزاد آن به همراه آثار جالب آنتوسیانین ها و فلاونوئیدها سموم کبدی را خنثی و از آن حفاظت می کنند. بنابراین، آلو باعث عملکرد صحیح کبد و بسیاری از سوخت و سازهای بدن می شود.
 
یکی از خواص مهم آلوی تازه و خشک، خاصیت مسهلی قوی آن است. آلو به غیر از فیبر (الیاف) حاوی ماده ای به نام ایزاتین می باشد که از مسهل های قوی طبیعی است.
 
خاصیت ضد سرطان آلو به دلیل وجود ترکیبات آنتی اکسیدان، از جمله فلاونوئیدها، آنتوسیانین ها، ویتامین C و ترکیبات فنلی، ثابت شده است.
 
آلو به دلیل داشتن فیبر، پتاسیم و مقدار کمی سدیم، می تواندبه طور نسبی قند و فشار خون را کاهش دهد.
 
یکی دیگر از خواص آلو جلوگیری از کم خونی است. آلو حاوی ترکیبات آهن بوده و آلوی خشک منبع مناسب «آهن گیاهی» است؛ همچنین به دلیل داشتن ویتامین C، در جذب بیشتر آهن به بدن کمک می کند.
 
آلو مقوی معده، تنظیم کننده عمل دستگاه گوارش و هاضمه و حافظ کبد می باشد.
 
ویتامین C همچنین به بالا بردن مقاومت ایمنی بدن کمک می کند و بخصوص در فصول سرد برای مقاومت در برابر سرماخوردگی و ابتلا به آنفلوآنزا مفید می باشد.
 
آلو به علت داشتن پتاسیم کافی در تنظیم فشارخون و سلامت قلب نقش دارد. ترکیبات آنتی اکسیدان و خنثی کننده رادیکال های آزاد آلو به همراه آثار جالب آنتوسیانین ها و فلاونوئیدهای آلو باعث خنثی کردن سموم کبدی و حفاظت از کبد می شوند. در نتیجه باعث عملکرد صحیح کبد و بسیاری از سو

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید