هر روز!
هر روز!

طرز تهیه کیک اسفنجی / چطور کیک اسفنجی خوب بپزیم

طرز تهیه کیک اسفنجی / چطور کیک اسفنجی خوب بپزیم - نکات آشپزی
طرز تهیه کیک اسفنجی / چطور کیک اسفنجی خوب بپزیم : طرز تهیه کیک اسفنجی / چطور کیک اسفنجی خوب بپزیم
: طرز تهیه کیک اسفنجی / چطور کیک اسفنجی خوب بپزیم
 
۱- از نکات خیلی مهم واسه داشتن یه کیک اسفنجی خوب اینه که به هیچ عنوان نباید قالبمون رو چرب کنیم اگه تو دستورش ما از کره و یا مارگارین یا روغن مایع استفاده نکردیم چون چربی با وجود حرارت وارد بافت کیکمون میشه و حباب های هوائی که با زدن سفیده و زرده ایجاد کردیم رو از بین میبره .پس خیلی خوبه که از قالب های کیک نچسب استفاده کنیم واسه درست کردن کیک اسفنجی و یادمون باشه که قالب کیکی که قبلا استفاده کردیم رو باید یه بار دیگه بشوریم و خوب خشکش کنیم تا هیچ اثری از چربی روش نباشه ، اگه قالبمون نچسب نیست بهتره از کاغذ استفاده کنیم کف قالبمون البته یادمون باشه بدون چرب کردن کاغذ.
به گزارش : ۲- همیشه بهتره از آرد کیک نه آرد معمولی واسه درست کردن کیک اسفنجی استفاده بشه چون به کیکمون حالت پوک تری میده نسبت به بقیه آرد های معمولی ، منظورم از آرد کیک آردیه که خیلی بافتش سفید باشه و بدون بکینگ پودر باشه .
۳- در مورد شکری که استفاده میکنیم واسه کیک اسفنجی یادمون باشه که نباید شکر معمولی که تو آشپز خونه داریم استفاده کنیم در واقع باید اون شکرو یه چند ثانیه تو آسیاب برقی خوردش کنیم یه کوچولو نه این که پودر کنیم پس اینم از نکات خیلی مهم تو بهتر شدن بافت کیک اسفنجی . پس یادمون باشه زیاد پودرش نمی کنیماااااااا فقط طوری که حس کنیم خوردهاشو چون اگه زیاد پودرش کنیم زمانی که شکرو با سفیده هم می زنیم شکری که زیادی پودر شده باشه وقتی با سرعت زیاد با سفیده قاطی میشه نمیتونه ساختار سفیده رو بشکنه تا سفیده پف بیشتری بکنه و حالت استنباط بیشتری داشته باشه ،خیلی حرفه ای گفتم نه؟؟ دارم میگم دلیلشو تا بدونید وقتی میگم پودر نکنید دلیلش چی می تونه باشه.
۴- وقتی سفیده تخم مرغ رو با شکر جدگونه می زنیم این باعث میشه که ذرات شکر وقتی می خواد با سفیده تخم مرغ قاطی بشن تولید حباب می کنن و این حباب ها باعث میشه که کیکمون خوب پف بکنه .
۵- قبل از آماده کردن کیک باید همه مواد کیک رو اندازه بگیریم و آماده کنار دستمون باشه چون ما باید خیلی سریع کارمان انجام بدیم تا اون حباب های که ایجاد شده تو مایع کیک از بین نره یعنی قبل از شروع کار قالبمونو آماده می کنیم مواد اندازه گیری می کنیم و همه چی آماده واسه شروع .من با عکس واستون کاملا نکات مهم این کیک رو در ابتدا توضیح میدم این مواد اصلی کیک اسفنجیه آرد، بکینگ پودر، تخم مرغ، شکر،وانیل پودر تار تار. معمولا از این مواد تو کیک های اسفنجی استفاده میشه که البته ممکنه تو بعضی از دستورها بعضی از این مواد حذف بشه،
۶- تو بعضی از دستورهای کیک اسفنجی زرده و سفیده جدا زده میشه و تو بعضی از دستورها زرده و سفیده با هم زده میشه . یادتون باشه که حتما حتما قبل از شروع کار یک بار کامل دستور رو بخونیم و بعد دوباره از اول شروع می کنیم قدم به قدم جلو رفتن.
 

از تاپیک  طرز پخت کیک شطرنجی به همراه فیلم آموزشی  نیز دیدن بفرمایید
۷- مراحل زدن سفیده :تو این مرحله همیشه شکر یا پودر تار تار اضافه میشه. اگه زرده و سفیده جدا زده میشه همیشه یادمون باشه وقتی داریم سفیده رو می زنیم کمی کرم تار تار اضافه می کنیم چون کرم تار تارکمک میکنه به پف بیشتر سفیده تخم مرغ و همینطور ثابت نگاه داشتنش پف سفیده.
۸- در مورده زرده هم یادمون باشه که تا زمانی که کرم رنگ بشه و پف بکنه هم می زنیم اول با دور آهسته شروع می کنیم و بعد با دورمتوسط هم می زنیم دور تند ممنوع.
۹- شکر رو همیشه به آرومی به زرده اضافه می کنیم و تا زمانی که دیدم خیلی خوب پف کرد هم می زنیم یعنی تا بیشترین حالت ممکن پف بکنه .
۱۰- آرد رو که حتما حتما چند بار الک کردیم رو به آرومی مخلوط می کنیم با مایعمون که کمی سفیده هم اضافه کردیم و با ویسک یا همون همزن دستی به طور دورانی خیلی آروم ، یادمون باشه یهو همه آردو نمیریزم, ۳/۱ رو میریزیم و هم می زنیم و وقتی کاملا مخلوط شد باز یه مقدار دیگه آرد میریزیم و نصف سفیده رو میریزیم و باقیمانده آردو مخلوط می کنیم به آرومی خیلی اروم و بعد باز باقیمانده سفیده و آرد رو میریزیم و با نهایت دقت مخلوط می کنیم طوری که حبابها از بین نره یادتون نرهاا باید مواد کاملا مخلوط بشن و یه مایع یک دستی که توش آرد و سفیده دیده نمیشه داشته باشیم.
۱۱– آرد و سفیده مخلوط شدن بلافاصله تو فری که قبلان حداقل ۱۵ دقیقه پیش روشن کردیم و گرم شده تو طبقه وسط فر میگذاریم و وقتی که کامل پف کرد در فررو بازمی کنیم و وسط کیک رو کمی فشار میدیم اگه دیدیم حالت اسفنجی داشت و پف کرده بود پس پخته شده و یا می تونیم از خلال دندان هم استفاده کنیم واسه چک کردن پختن کیک .
۱۲– متاسفانه کیک اسفنجی به راحتی در نمیاد از قالب واسه این که راحت تر در بیاد بلافاصله که از فر در اوردینش قالبو برعکس بذارید تا وقتی که سرد بشه و کیک به راحتی جدا بشه. این کار باعث میشه که سلولهای هوا از داخل بافت کیک کشیده بشه و کیک وقتی قالب برعکسه بشه رطوبتشو حفظ کنه البته باید روی طوری بر عکس کنیم .اما اگه خوش شانسین و قالب نچسب دارین که دیگه راحت راحتین و این دردسر هارو هم ندارید کیک به راحتی از قالب جدا می کنید .
۱۳- سعی نکنید که کیکو برش بزنید تا زمانی که کاملا خنک نشده کیک اسفنجیو همیشه با تیز ترین چاقوی که داریم برش می زنیم.
۱۴– وقتی کیک سرد شد اونو لایه یه حوله یا پارچه نخی بپوشونید و تو یخچال بذرید .
۱۵- کیک اسفنجی نباید بیشتر از ۳ روز تو یخچال نگاه داشته بشه مگر این که بخوایم فریزش کنیم که میتونیم واسه چند هفته اونو فریز کنیم.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید