هر روز!
هر روز!

Carbyne، قوی ترین ماده جهان Carbyne، قوی ترین ماده جهان

Carbyne، قوی ترین ماده جهان Carbyne، قوی ترین ماده جهان

Carbyne، قوی ترین ماده جهان
Carbyne، قوی ترین ماده جهان : Carbyne، قوی ترین ماده جهان دانشمندان آمریکایی در تحقیقات جدید خود ماده ای به نام Carbyne را کشف کرده اند که حتی از گرافن و الماس هو قوی تر می باشد.
: Carbyne، قوی ترین ماده جهان
به گزارش : دانشمندان آمریکایی از کشف ماده جدیدی خبر داده اند که حتی از گرافن یا الماس نیز مقاوم تر بوده و احتمالا قوی ترین ماده جهان است. ماده جدید، Carbyne نام دارد و شامل زنجیره ای از اتم های کربن است که توسط پیوندهای دو گانه یا سه گانه اتمی به یکدیگر متصل شده اند.
وجود این ماده، نخستین بار در قرن نوزدهم میلادی مطرح شد و پس از آن در گرد و غبار بین ستاره یی کشف شد و مقادیر بسیار کم آن در آزمایش ها تولید شد.
به گفته محققان دانشگاه رایس، بر خلاف ورق های تک اتمی گرافن دارای ابتدا و انتها یا نانولوله های توخالی دارای درون و بیرون، Carbyne یک ماده تک بعدی است.
این ماده از سختی کششی دو برابری نسبت به گرافن و نانولوله های کربنی و سه برابری نسبت به الماس برخودار بوده و از قابلیت تبدیل شدن به نیمه رسانا مغناطیسی برخودار است.
از ماده بسیار مقاوم جدید Carbyne می توان در سیستم های نانومکانیکی و حسگرها و همچنین به عنوان مواد سبک و قوی برای برنامه های کاربردی مکانیکی و ذخیره سازی انرژی استفاده کرد.
نتایج این دستاورد در مجله ACS Nano منتشر شده است.
/ ایسنا

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید