هر روز!
هر روز!

ذوب شدن یخ های قطب جنوب توسط آب های گرم !

ذوب شدن یخ های قطب جنوب توسط آب های گرم !

ذوب شدن یخ های قطب جنوب توسط آب های گرم !
جهان آبی؟ نقشه نشان می دهد که چگونه آب گرم، و نه هوای گرمتر، در حال تحلیل کوه های عظیم یخی در قطب جنوب و افزایش سطح آب دریاهای جهان است.
: ذوب شدن یخ های قطب جنوب توسط آب های گرم !
به گزارش : یافته های جدید محققان نشان می دهد کوه های عظیم یخی قطب جنوب در حال تحلیل رفتن هستند چراکه از زیر با آب گرم تماس دارند و گرمای آب باعث ذوب شدن آنها می شود.
پیشنهاد این محققان آن است که سطح آب دریاها در آینده می تواند سریعتر از آنچه دانشمندان تاکنون پیش بینی کرده اند، افزایش یابد.
بخش قابل توجهی از ناحیه غربی قطب جنوب، 7 متر از پهنه عظیم یخ های شناور خود را هر سال از دست می دهد.
دانشمندان هنوز کاملا به یقین نرسیده اند که آیا گرمایش جهانی زمین به دست انسان سبب این رویداد است و اگر چنین است، مکانیسم آن به چه صورت است؟
پاسخ، با توجه به بررسی های منتشر شده روز چهارشنبه در مجله Nature، بشر در این تغییرات آب و هوایی نقشی غیر مستقیم دارد، چرا که اگر انسان مسبب این رویداد بود یخ های قطب جنوب صرفا بخاطر گرم شدن هوای زمین ذوب می شدند. اما در بررسی های جدید، عامل دیگری شناخته شده که عواقب بیشتری در ذوب یخ های قطب جنوب به دنبال دارد.
بررسی های دقیقتر یافته های جدید، زنجیره حوادثی را که بر آب شدن کوه های عظیم یخی دلالت دارند، توضیح می دهد.
در بیست کوه عظیم یخی علایمی مشاهده شده که نشان می دهد ذوب شدن آنها به خاطر گرمی آب زیرشان است.
تغییرات جریانات بادی، آب نسبتا گرمتر را به سمت کوه های یخی شناور و ناحیه زیر آنها هدایت می کند.
پریچارد در یک مصاحبه تلفنی گفت: “علل تغییر در جریانات بادی احتمالا مجموعه عواملی چون تغییرات طبیعی آب و هوایی، شکاف لایه ازن و گازهای گلخانه ای حاصل دست انسان می باشد.”
پریچارد گفت همانطور که صخره های یخی شناور در حال ذوب شدن هستند، به نوبه خود سبب به راه افتادن یخچال های طبیعی زمین و تبدیل آنها به صخره های شناور و در نهایت آب دریا خواهد شد، و به این ترتیب سطح آب دریاها بالا خواهد آمد.
توده های عظیم یخ شناور معمولا از ریزش برف و یخ به آب دریا جلوگیری می کنند، اما این فرآیند در حال حاضر اتفاق نمی افتد.
پریچارد گفت در کل، این فرآیند نسبت به هوای گرمتر که تنها سبب ذوب برف از سطح یخچال های طبیعی می شود، در افزایش بیشتر و سریعتر سطح آب دریاها موثرتر است.
وی گفت: “این بدان معنی است که ورقه های یخ به شدت نسبت به تغییرات نسبتا نامحسوس آب و هوا که بر اثر جریانات بادی ایجاد می شوند، حساسند.”
آنچه هم اکنون در قطب جنوب در حال روی دادن است، ممکن است پیش از این نیز سبب یک دوره تحلیل ناپایدار یخچال های طبیعی شده باشد.
طبق برآورد دانشمندان، چنانچه تمام پهنه های یخی حوزه غربی قطب جنوب ذوب شود، طی چند دهه و یا قرن آینده، سطح آب دریا حدود 4.8 متر بالا می آید.
دانشمند ارشد ناسا، ولید ابدالتی، متخصص بررسی سیستم های یخی کره زمین که در این پژوهش شرکت نداشت، گفت مطالعات پریچارد پیشرفت مهمی است که اطلاعات زیادی در زمینه نقش قطب جنوب در افزایش سطح آب دریاهای جهان، پیش روی دانشمندان قرار داده است.
یک متخصص دیگر، تد شامباس از مرکز ملی مطالعات برف و یخ، گفت این مقاله رویکرد فکری دانشمندان را درباره ذوب یخ های قطب جنوب تغییر خواهد داد.
همانطور که می بینید آب گرمتر، این قاره را محاصره کرده است؛ وی نگران آن است که با افزایش فشار جریانات بادی، مناطق جدیدتری از قطب جنوب، شروع به تحلیل و ذوب شدن کنند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید