مسیر سبز
مسیر سبز

آثار منفی تورم بالا بر اقتصاد تورم بالا در روی

آثار منفی تورم بالا بر اقتصاد 
 تورم بالا در روی

آثار منفی تورم بالا بر اقتصاد
تورم بالا در روی اقتصاد کشورها منجر به افزایش قیمت ها، کاهش قدرت خرید، افت پس انداز، افت ارزش سهام،توسعه احتکارو تورم بیش از حد ( hyperinflation ) می شود.در زیر به طور خلاصه عواقب منفی تورم بالا بر روی اقتصاد کشورها بیان شده است:

1.افزایش قیمت ها: در علم اقتصاد از تورم به عنوان افزایش متوسط قیمت کالا ها و خدمات نام برده می‌شود. این رشد قیمت دستمزد ها را در بر نمی‌گیرد. این امر می‌تواند به طور ناگهانی یا به طور دراز مدت خود را نشان دهد. عدم افزایش حقوق و دستمزد ها عرصه را ر مصرف کنندگان تنگ خواهد کرد.

2.کاهش قدرت خرید: افزایش قیمت ها بدون رشد متناسب حقوق ماهیانه یا درآمد های شخصی به این معنا است که وجه رایج مملکت از نوعی تورم رنج می‌برد. به این ترتیب قدرت خرید مردم کاهش می‌یابد. تورم بالا و حقوق ثابت موجب می‌شود تا قدرت خرید کالا و استفاده از خدمات در بین مردم کم شود. در نتیجه فقر افزایش یافته و ارز نظر مالی کشور با یک بحران شدید رو به رو خواهد شد.

3.کاهش پرداخت هزینه: در برخی موارد ترس از روند رو به رشد افزایش قیمت ها مردم را تحریک به خرید و ذخیره اجناس در منازل خود بکند. این امر خود بر مشکلات ناشی از بالا بودن نرخ تورم می‌افزاید. دلیل اصلی افزایش تقاضا با وجود منابع محدودی از کالا و خدمات است. به این ترتیب قیمت ها نیز افزایش خواهد یافت.

4.افت پس انداز: نگرانی از کاهش ارزش سرمایه و روند رو به رشد افزایش قیمت کالا میزان پس انداز افراد نیز در این دوره با کاهش چشمگیری رو به رو خواهد شد.5.افت ارزش سهام: با افزایش نرخ تورم ارزش سهام نیز ثابت خواهد ماند. به این ترتیب مردم و شرکت ها سهام خود را به عنوان سرمایه نزد خود نگه داشته و دست به سرمایه گذاری نمی‌زنند.

6.احتکار: افزایش سریع قیمت ها گاهی اوقات می‌تواند منجر به نوعی احتکار و انبار داری در خصوص بعضی از کالا های اساسی بشود. ترس از رشد قیمت ها ممکن است گاهی اوقات علت اصلی به شمار رود اما تقریبا همیشه محتکرانی که این کار را انجام می‌دهند به امید افزاایش قیمت ها و سود آوری بیشتر دست به این عمل می‌زنند.

7.تورم بیش از حد ( hyperinflation ): تورم بیش از حد در شرایطی رخ می‌دهد که نرخ تورم از صد درصد نیز فراتر رود. در حقیقت نرخ تورم می‌تواند حتی از این مقدار نیز بیشتر شود. برای مثال نرخ تورم در بلغارستان در فاصله بین آگوست 1945 میلادی و جولای سال بعد از آن به طور متوسط هر روز 19 درصد رشد داشته است. این روند منجر به ایجاد یک نوع تورم بیش از حد شده و به طور میانگین نرخی معادل 19 هزار درصد برای تورم در این کشور ذکر شده است. برای مثال کالایی که در ماه آگوست یک دلار فروخته شده است در روز بعد 19 دلار و بیست و هشت روز بعد نوزده هزار دلار قیمت داشته است.

منبع : MBAnews.ir

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید