هر روز!
هر روز!

شاهکارهای معماری جهان ( 30 معماری خارق العاده و شگفت انگیز

شاهکارهای معماری جهان ( 30 معماری خارق العاده و شگفت انگیز

شاهکارهای معماری جهان ( 30 معماری خارق العاده و شگفت انگیز )
شاهکارهای معماری جهان : طراحی و معماری بنا، از جمله زیباترین هنرهایی است که به دست بشر خلق شده. فارغ از جنبه اسکان و اقامت در داخل خانه ها و ساختمان ها، برخی از آن ها به قدری دلپذیر و متفاوت ساخته می شوند که هنگام مشاهده شان، نمی توان از جزئیات آن ها چشم برداشت.
شاهکارهای معماری جهان ( 30 معماری خارق العاده و شگفت انگیز ) : شاهکارهای معماری جهان ( 30 معماری خارق العاده و شگفت انگیز )
: شاهکارهای معماری جهان ( 30 معماری خارق العاده و شگفت انگیز )
به گزارش : به طور مثال، کاخ های بازمانده از دوران پادشاهان ایرانی که معماری فوق العاده دلپذیر و چشمگیر دارند یا خانه های خشتی و ارگ های متعددی که دیدنشان، لذتی بی حد را به بیننده منقل می کنند را می توان از جمله بهترین معماری های جهان به شمار آورد.
البته باید بگوئیم که ما در این مقاله، فقط شاهکارهای معماری جهان (به غیر از ایران) را برایتان انتخاب کرده ایم که گفته می شود، دست کم یک بار در تمام طول زندگی باید آن ها را از نزدیک دید.
برخی از این بناها، کاملا باستانی و برای سال های بسیار دور هستند و برخی دیگر مدرن و امروزی. از شما دعوت می کنیم در زیر، با این ساختمان ها که توضیحات مختصری نیز برایشان نوشته شده، آشنا شوید.
گوبکلی تپه: در کشور ترکیه و نزدیکی مرز سوریه قرار دارد. این تپه به عنوان قدیمی ترین پرستشگاه دینی و مذهبی به شمار می رود.
بشر از قدیم به ساخت بناهای استثنائی که تصویری از آینده را در خود دارند، علاقه داشته و از جمله می توان به «مرکز فالتون» در نیویورک سیتی اشاره کرد که در سال ۲۰۱۴ گشایش یافته است.
مدرسه گرامر پنلای و اسندون در ملبورن، استرالیا
معبد طلایی در آرمیتسار در کشور هند یکی از برترین سازه های بشری است که درست در وسط رودخانه آرمیتسار ساخته شده است.
معبد طلایی، زیارتگاه اصلی پیروان آئین سیک است که در این تصویر، بازتاب زیبای نورپردازی آن را در رودخانه مشاهده می کنید.
پارو تاکشانگ، معبدی است که آن را با نام لانه ببر نیز می شناسند و مکانی مقدس برای پیروان بوداگرایی هیمالیایی به شمار می رود. اگر شهامت صخره نوردی را داشته باشید، این بنا در بالای دره پارو در کشور بوتان قرار دارد.
تحصنگاه Las Lajas در نارینو واقع در کشور کلمبیا از جمله بناهای مرموزی است که به نظر می رسد، جاذبه زمین روی آن تاثیری ندارد.
ساگرادا فامیلیا، کلیسایی در شهر بارسلون است که علاوه بر مکان مذهبی بودن، یکی از جاذبه های گردشگری این شهر نیز به شمار می رود. البته روند ساخت این بنا از سال ۱۸۸۲ میلادی آغاز شده بود و آرشیتکت مدرن گرای آن به نام آنتونی گائودی عمرش قد نداد تا نسخه تکمیل شده آن را ببیند. پیش بینی می شوند مراحل تکمیل این ساختمان در سال ۲۰۲۶ میلادی به پایان برسد.
طراحی داخلی ساگرادا فامیلیا فراواقعی تر از نمای بیرونی آن است.
ساختمان فلات آیرن در نیویورک که یکی از نخستین آسمان خراش های دنیاست، در سال ۱۹۰۲ میلادی در محله منهتن در شهر نیویورک در آمریکا ساخته شد. معماری نامتعارف آن باعث شده تا به یکی از نمادهای شهر نیویورک تبدیل شود.
ساختمان وول ورث نیز یکی دیگر از برج های محله منهتن در شهر نیویورک است که در خلال سال های ۱۹۱۳ تا ۱۹۳۰ بلندترین ساختمان جهان محسوب می شد. ساخت این بنا از ۱۹۱۰ تا ۱۹۱۳ به طول انجامیده و ۲۴۱ متر و ۵۷ طبقه دارد.
در شهر اونومیچی در استان هیروشیما، زوج های جوان برای بستن پیمان ازدواج به کلیسای روبان که به شکل روبان طراحی شده می روند.
کلیسای «نور زندگی» در شهر سئول در کره جنوبی نیز قرارگاه عشاقی است که می خواهند پیمان زناشوئی ببندند.
طراحی داخلی این کلیسا با نمای ظاهری آن کاملا تفاوت دارد.
آپارتمان های مارینا سیتی در شیکاگو نیز طراحی های ویژه ای دارند. این ساختمان ها در سال ۱۹۶۴ ساخته شده اند و ۱۷۹ متر ارتفاع و ۶۵ طبقه دارند. مارینا سیتی از نخستین آپارتمان هایی هستند که در آمریکا با استفاده از جرثقیل تکمیل شده اند.
همه ساختمان های این مطلب، به سوی آسمان افراشته نشده اند. کلیسای Temppeliaukio در هلسینکی درون یک صخره در زیر زمین ساخته شده و نور آفتاب به طور کامل فضای داخلی اش را روشن می کند.
کلیسای سن جورج در لالیبلا در کشور اتیوپی یکی از عجیب ترین بناهای ساخته شده به دست بشر است، این ساختمان در قرن ۱۲ و از تراش یک تکه سنگ یکپارچه ساخته شده است.
یکی از ساختمان های زیبای دنیا، Turninn در ریکیاویک است که به طور تماما آینه کار شده و زیبایی طبیعت ایسلند را در خود منعکس می کند.
معمار آلمانی- آمریکایی به نام «لودویگ میس فن در روهه» با استفاده از خطوط مینیمال و فضای باز، ساختمانی ساخته که تصور می شود در هوای اطراف خود معلق است. این ساختمان شبیه Neue Nationalgalerie در شهر برلین است که در دهه ۱۹۶۰ میلادی ساخته شده.
برلین را می توان مرکز موسیقی الکترونیک دانست دلیلش هم ساختمانی به نام «برگهاین» است که به لحاظ معماری یک شاهکار بروتالیسم به شمار می رود. (بروتالیسم، سبکی از معماری است که در آن ساختمان ها به طور کلی از بتن زبره و فاقد روکش و زینت ساخته می شوند.)
حل شدن در طبیعت یکی از قدیمی ترین روش های معماری در دنیا محسوب می شود که از بارزترین نمونه های آن می توان به «ایوان طلایی» کیوتو در کشور ژاپن اشاره کرد.
در این تصویر نیز می توانید زیبایی های بی نظیر «ایوان نقره ای» را مشاهده کنید.
مسجد جامع جینیه در مالی (در غرب آفریقا) یکی از بزرگ ترین ساختمان های تمام خشتی جهان است و گنجایش ۳ هزار نمازگزار را در خود دارد.
مسجد شیخ زائد، ۱۰ سال پیش در شهر ابوظبی در کشور امارات ساخته شده است و در حال حاضر یکی از مهم ترین عبادتگاه های این منطقه به شمار می رود. ب

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید