هر روز!
هر روز!

زمستانی گرم با بخاری‌های مطمئن زمستانی گرم با بخاری‌های مطمئن

زمستانی گرم با بخاری‌های مطمئن زمستانی گرم با بخاری‌های مطمئن

زمستانی گرم با بخاری‌های مطمئن
زمستانی گرم با بخاری‌های مطمئن
با وزیدن اولین بادهای خنک پاییزی آنهایی که کمی سرمایی‌تر از دیگران هستند به فکر آوردن بخاری‌های قدیمی از انباری خانه‌ها می‌افتند یا فکر خرید بخاری جدید که قشنگ‌تر و پرقدرت‌تر از بخاری قدیمی خانه است به سرشان می‌زند. اگر بخاری گازی خانه سالم باشد، بهتر است برای صرفه‌جویی در هزینه‌های خانواده از همان استفاده کرد اما اگر به هر علتی خرید بخاری جدید برای خانه احساس می‌شود، بهتر است به غیر از توجه به ظاهر زیبای آن به نکات ایمنی و فنی بخاری جدید نیز توجه کنید.
برای خرید بخاری گازی حتما مشاهده علامت استاندارد کالا روی آن ضروری است، چون داشتن این علامت تا حدی خیال خریدار را از کیفیت محصول راحت می‌کند. برندهای معروف که خریداران طی سال‌های متمادی به کیفیت آنها اعتماد کرده‌اند نیز می‌توانند گزینه‌های خوبی برای انتخاب باشند، هرچند برندهای غیرمعروفی که بتازگی به بازار آمده‌اند، لزوما بی‌کیفیت نیستند.
اما صرف نظر از این دو مولفه باید به نکات دیگری نیز توجه کرد. یکی از این نکات رده انرژی بخاری و بازده خالص تولید گرمای آن است. رده انرژی بخاری با یک برچسب روی آن مشخص می‌شود. روی این برچسب رده انرژی را با حروف انگلیسی نشان می‌دهند که هرچه این رده به ابتدای الفبای انگلیسی نزدیک‌تر باشد، بازده خالص بخاری بیشتر و هرچه به حروف آخر الفبا نزدیک باشد، بازده خالص آن کمتر است. البته رده‌هایA و Bبندرت درمیان محصولات ایرانی یافت می‌شوند برای همین بهتر است بخاری‌هایی با رده انرژی E، D و Cتهیه کنید.
نکته مهم دیگر انتخاب بخاری متناسب با متراژ خانه است به طوری که خرید بخاری‌های بزرگ برای فضاهای کوچک و خرید بخاری‌های کوچک برای فضاهای بزرگ بدترین انتخاب است. در این میان برخی کارشناسان توصیه می‌کنند که بخاری‌های دیواری دودکش‌دار برای محیط‌های کوچک‌تر از 50 متر، بخاری‌های بدون دودکش برای محیط‌های کوچک‌تر از 50 متر اما نیمه بسته، بخاری‌های 8 تا 12 هزار برای فضاهای بین 50 تا 70 متر و بخاری‌های 12 هزار و بالاتر برای محیط‌های بالاتر از 70 متر مناسب هستند.
با دقت در این نکات می‌توان تا حدی از خرید یک بخاری مناسب برای خانه مطمئن بود، چون در هیچ فروشگاهی اجازه امتحان کردن نحوه کار بخاری به مشتریان داده نمی‌شود برای همین بعد از آوردن بخاری به خانه است که می‌توان از کارکرد آن و این‌که چه کیفیتی دارد کاملا مطمئن شد.
به یاد داشته باشید که بخاری گازی باید طوری طراحی شده باشد که شیشه جلوی آن اجازه دیدن شعله آن به‌طور کامل را بدهد و نقش و نگار‌های روی آن یا اندازه‌اش مانع مشاهده شعله نشود. رنگ شعله بخاری بسیار با اهمیت است و یک بخاری خوب و سالم حتما با رنگ آبی می‌سوزد پس اگر رنگ شعله زرد یا قرمز رنگ بود، بدانید که یک اشکال فنی در میان است و باید دست به کار تعمیر بخاری شد.
البته تعمیر بخاری هم مثل هر تعمیر دیگر باید توسط متخصص انجام شود، درست مثل نصب لوله بخاری که باید با آگاهی و اطلاعات انجام شود، زیرا بسیاری از افراد هر سال به خاطر این بی‌دقتی جانشان را از دست می‌دهند. یادتان باشد دودکش بخاری گازی باید همیشه داغ باشد چون این داغی نشانه سالم کار کردن آن است پس اگر دودکش بخاری شما سرد بود، بدانید گازهای سمی حاصل از سوختن گاز شهری به جای خروج از دودکش، وارد خانه‌تان می‌شود.


برای ارسال اولین نظر کلیک کنید