مسیر سبز
مسیر سبز

بانک مرکزی عیدی ارزی نمی دهد هفت صبح :

بانک مرکزی عیدی ارزی نمی دهد 
 هفت صبح :

بانک مرکزی عیدی ارزی نمی دهد
هفت صبح : قضیه از این قرار است که در چند روز اخیر شایع شده بود بانک مرکزی برای پایان سال و مسافرانی که برای گذران این تعطیلات نیاز به ارز دارند، عیدی در نظر گرفته و میزان ارز مسافتی تعیین شده را افزایش می دهد اما بانک مرکزی این اخبار و شایعه ها را تایید نکرد و خبری هم از عیدی ارزی به متقاضیان نیست.

از چند هفته پیش اهالی بازار منتظر ورود موج جدیدی از تقاضا از سوی مسافرانی که عازم خارج از کشور هستند و ارز مسافرتی کفاف نیازشان را نمی کند یا قبلا از آن استفاده کرده اند، هستند. بانک مرکزی چند روز بعد از اعلام تک نرخی شدن بازار در مورد ارزی مسافرتی تصمیماتی گرفت مبنی بر متغیرشدن سقف دریافت ارز به قیمت دولتی براساس بعد مسافت؛ با این توضیح که در مسافت های طولانی امکان افزایش سهمیه تا هزار و 500 دلار هم وجود دارد.با این وجود این شایعه دهان به دهان چرخید که بانک مرکزی قرار است عیدی بدهد و برای مسافرت های پایان سال میزان ارز مسافرتی را به طور کل تا هزار و 500 دلار افزایش دهد اما این خبری نبود که بانک مرکزی آن را تایید کند.

مشکلات زائران برای دریافت ارز مسافرتی

مشکلات ارزی صدای علی لیالی رئیس سازمان حج و زیارت را هم در آورده تا با بیان اینکه؛ موضوع اختصاص ارز به زائران عتبات عالیات یا عمره مفرده به طور مستقیم به سازمان حج و زیارت مرتبط نمی شود، به برخی مشکلات زائران در دریافت ارز با نرخ مصوب دولتی اشاره کند.

لیالی می گوید: «موضوع اختصاص ارز به زائران عتبات عالیات یا عمره مفرده مربوط به مصوبه بانک مرکزی است و به طور مستقیم به سازمان حج و زیارت مرتبط نمی شود. براساس شرایط جدیدی که توسط بانک مرکزی در خصوص اعطای ارز به زائران اعلام شده به هر زائر 400 دلار با نرخ مصوب ارز اختصاص می یابد اما در اجرای این مصوبه تاکنون مشکلاتی هم برای مسافران عادی و هم برای سفرهای زیارتی وجود داشته است.


معطلی زائران برای دریافت ارز در فرودگاه امام

لیالی با اشاره به دیدار خود از فرودگاه امام خمینی(ره) و بررسی مشکلات موجود درباره نحوه پرداخت ارز مسافران می افزاید:«بسیاری از مسافران هنگام پرواز باید از طریق باجه های درنظر گرفته شده برای پرداخت پول و دریافت ارز اقدام کنند و براساس چنین رویه ای اگر مسافران یک پرواز 400 نفره بخواهند ارز موردنیاز خود را دریافت کنند، به چهار تا پنج ساعت زمان نیاز وجود دارد که این امر باعث بروز مشکلاتی در پرواز می شود.

برای حل این مشکلات، مقرر شده که مسافران در شهر محل اقامت خود از طریق شعب ارزی بانک ملی پول خود را پرداخت و هنگام مسافرت و پس از عبور از گیت صرفا با ارایه حواله خود، ارزشان را دریافت کنند. اما این امر اجرایی نشده و هنوز روال قبلی ادامه دارد».


مشکلات سیستم فرودگاهی در پرداخت ارز

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه مسایل و مشکلات مربوط به ارز زائران و مسافران به سیستم فرودگاه و بانک مربوط می شود، می گوید:«در حوزه زیارت و براساس تفاهم نامه ای که با بانک ملی به  انجام رسانده ایم پس از اینکه ویزای زائران عمره صادر شد، زائران ارز خود را از طریق سازمان حج و زیارت دریافت می کنند اما در حوزه سفرهای عتبات مشکلاتی ازجمله در پایانه های مرزی مانند مهران وجود دارد؛ در پایانه مرزی مهران شعبه بانک ملی وجود ندارد بلکه صرفا یک باجه برای این بانک در نظر گرفته شده است که انجام عملیات ارزی از طریق باجه امکان پذیر نیست و باید این مشکل در پایانه های مرزی حل شود».

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید