هر روز!
هر روز!

علل خشکی پوست و درمان آن : علل خشکی پوست

علل خشکی پوست و درمان آن : علل خشکی پوست

علل خشکی پوست و درمان آن
: علل خشکی پوست و درمان آن

به گزارش درباره پوست خشک
پوست خشک سبب تبدیل سلول های گوشتی به چروک خورده با خطوط نازک می شود. اختلالاتی مانند ایکتیوز می تواند باعث بد شکلی و روان پریشانی شود خوشبختانه پوست خشک از عوامل محیطی مانند ( قرار گرفتن در معرض آب و هوای گرم و خشک یا سرد با رطوبت پایین و استحمام بیش از حد ) است که می توان به طور کامل و یا جزعی کنترل شود گاهی مشکلات مزمن و شدید پوست نیاز به ارزیابی متخصص پوست دارد اما در ابتدا شما می توانید بسیاری از کارها مانند ( استفاده از مرطوب کننده ها، حمام کمتر، خشک کردن و اجتناب از صابون های سخت ) برای بهبود پوست خود انجام دهید.
احساس سفتی پوست مخصوصاً بعد از حمام کردن یا شنا، خشکی پوست، احساس خارش داشتن، پوسته پوسته شدن شدید پوست، سرخی، پوسته پوسته شدن مانند لایه برداری، ترک پوست و شکاف عمیق که ممکن است خونریزی کند. گاهی پوست خشک با بهترین مراقبت هم بهبود پیدا نمی کند و سبب زخم های باز و یا عفونت در اثر خاراندن ایجاد می شود.
علل خشکی پوست
اگر چه اکثر موارد خشکی پوست در اثر قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی است برخی از بیماریها نیز می تواند به میزان قابل توجهی عملکرد و ظاهر پوست شما را تغییر دهد بعضی از علل خشکی پوست ( فصل زمستان و کاهش دما و رطوبت، حمام داغ و دوش گرفتن، دوش گرفتن مکرر مخصوصاً با آب گرم و حمام طولانی شنا در استخرهایی که کلر زیاد دارد، استفاده از شومینه در منازل، استفاده از گرمایش های مرکزی، صابون های تند و مواد شوینده، قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید، درماتیت اتوپیک ( شایعترین نوع اگزما ) که بیشتر در مناطقی مانند (صورت، دو طرف گردن و مناطق برابری در اطراف آرنج، مچ دست، زانو و مچ پا )، بیماری دیابت، عوامل ژنتیکی، برخی داروها مانند ( دیورتیک ها، آنتی هیستامین ها و ضد اسپاسم ها ) برنامه غذایی نامناسب، اختلالات تیروئید کم کاری تیروئید و زمانی اتفاق می افتد که تولید هورمون تیروئید کاهش یافته لذا فعالیت عرق و غدد چربی کاهش یافته و منجر به پوست خشک و زبر می شود.
عوارض خشکی پوست
خشکی بیش از حد پوست در افرادی که مستعد درماتیک آتوپیک ( اگزما ) هستند. منجر به فعال شدن این بیماری و باعث قرمزی، ترک خوردگی و التهاب پوست می شود و این ترک ها پوستی شدید راهی برای ورود باکتری ها به زیر پوست بوده و ممکن است به رگهای خونی و سیستم لنفاوی وارد شود و ایجاد سلولیت نماید فولیکولیت که نوع التهاب فولیکول مو است نیز ممکن است در اثر خشکی بیش از حد پوست ایجاد شود.
تشخیص خشکی پوست
پزشک با یک معاینه فیزیکی این بیماری را تشخیص میدهد چند بیماری پوستی وجود دارد که ممکن است با پوست خشک در تشخیص اشتباه شود.
کراتوزپیلاریس: برجستگی هایی شبیه آکنه که معمولا بر روی بازو، پاها و یا باسن ظاهر می شود آنها معمولا درد و خارش ندارد. این برجستگی ها به پوست ظاهری شبیه گوشت غاز یا سنباده می دهد که قرمز و ملتهب است.
ایکتیوز ولگاریس: بیماری است شبیه پوست ماهی که به طور معمول سلولهای پوستی می افتد و جای آن خشک و ضخیم می شود همچنین ممکن است پوست سر پوسته پوسته شود و یا شقاق های دردناک و عمیقی در کف دست و پاها ایجاد شود.
اگزما : در این بیماری پوست خشک، پوسته پوسته، دارای شقاق های عمیق، شبیه چینی ترک خورده و یا بستر رودخانه خشک می شود.
پسوریازیس: در این بیماری پوست قرمز با فلس های نقره ای و خشک که گاهی شبیه شوره سر مشخص می شود. در موارد شدید، پوست دارای ترک، خونریزی و تاول های پر از چرک می شود. پسوریازس یک بیماری مزمن و مداوم است که تمایل به شعله ور شدن دوره ای دارد.
درمان پوست خشک
در معرض باد و محیط خشک قرار نگیرید در اکثر موارد با تغییر شیوه زندگی مانند استفاده از مرطوب کننده ها و اجتناب از  دوش آب گرم و حمام طولانی و در صورتی که پوست بسیار خشک و پوسته پوسته دارید از کرم هایی حاوی اسید لاکتیک و یا اسید لاکتیک و اوره است استفاده کنید اگر یک بیماری پوستی جدی تر مانند درماتیت آتوپیک، ایکتیوز یا پسوریازس دارید پزشک اقدام به تجویز کرم و پمادها و درمان های دیگر می کند گاهی اوقات پوست خشک منجر به درماتیت می شود که خارش و قرمز است در این موارد لوسیون حاوی هیدروکورتیزون مفید است و اگر پوست باز هم ترک می خورد پانسمان های مرطوب با خواص قابض ملایم به انقباض پوست کمک، ترشحات را کاهش و از عفونت پوست جلوگیری می کند. روزانه مقدار زیاد آب بنوشید و از مواد غذایی دارای امگا 3  مانند ماهی ( قزل الا ، ساردین و هالیبوت )، کتان، گردو و روغن گلرنگ استفاده کنید. از روغن زیتون استفاده کنید زیرا مانع از خروج رطوبت از سطح پوست شده و از خشکی پوست جلوگیری می کند مصرف سبوس برنج جوانه گندم و نخود فرنگی با تامین ویتامین E از خشکی پوست جلوگیری می کند توجه داشته باشید که کمبود ویتامین هایی مانند A, C, B1, E, B6 نیز سبب خشکی پوست می شوند.
منبع : foodregime.com

منبع : ایران مطلب

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید