بهترین زندگی
بهترین زندگی

علت پیچیدن بند ناف جنین، دور گردنش چیست؟ بند ناف

علت پیچیدن بند ناف جنین، دور گردنش چیست؟
بند ناف نقش حیاتی در زنده ماندن جنین در دوران بارداری ایفا می کند. بند ناف مسئول تامین مواد مغذی و اکسیژن از جریان خون مادر به جریان خون جنین است.

پیچیدن بند ناف به دور گردن جنین چیست؟
هنگامی که بند ناف 360 درجه به دور گردن جنین پیچیده می شود آن را به عنوان پیچیدن بند ناف به دور گردن جنین می شناسند. این موضوع بسته به ماهیت گره به دو دسته طبقه بندی می شود:

بند ناف 360 درجه در اطراف گردن جنین تاب بخورد.

پیچیدن بند ناف به دور گردن قابل بازگشت نباشد و در نتیجه مانند یک گره شود که می تواند برای جنین خطرناک باشد.

در اکثر اوقات با وجود پیچیدن بند ناف به دور گردن کودک بدون مشکل به دنیا می آید. این موضوع در 10 الی 30 درصد از کل تولدها رخ می دهد و در نوزادان پسر شایع تر است.
چه عواملی باعث پیچیدن بند ناف به دور گردن جنین می شود؟
گاهی اوقات پیچیدن بند ناف دور گردن جنین بدون علت مشخصی رخ می دهد اما عواملی که ممکن است در این موضوع دخیل باشند عبارتند از:

بارداری دوقلویی
بزرگ بودن اندازه جنین
وضعیت بریچ
مایع آمنیوتیک بیش از حد
بلند بودن بند ناف

علایم پیچیدن بند ناف به دور گردن جنین
شایع ترین نشانه پیچیدن بند ناف به دور گردن جنین، کاهش فعالیت کودک از هفته 37 بارداری به بعد است. اگر بند ناف در طول زایمان به دور گردن بپیچد مانیتور کاهش ضربان قلب جنین را مشخص می کند. خطرات پیچیدن بند ناف به دور گردن جنین
پیچیدن بند ناف در اواسط دوران بارداری خیلی نگران کننده نیست، اما در اواخر بارداری به خصوص اگر قرار باشد زایمان به صورت طبیعی انجام گیرد می تواند خطرناک باشد. عوارض بالقوه و آسیب های هنگام تولد ناشی از پیچیدن دور گردن عبارتند از:

افتادگی بند ناف
خفگی هنگام تولد، آسیب مغزی نوزاد ناشی از محرومیت از اکسیژن و جریان خون محدود به مغز کودک در نزدیکی یا در زمان تولد می باشد.

مرگ جنین

رگ های سرراهی

محدودیت رشد داخل رحمی

ورود مدفوع جنینی (مکونیوم) به ریه نوزاد

اختلالات عصبی تکاملی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید