زندگی دیجیتال
زندگی دیجیتال

اپل چگونه به شرکتی یک تریلیون دلاری تبدیل خواهد شد

اپل چگونه به شرکتی یک تریلیون دلاری تبدیل خواهد شد

اپل چگونه به شرکتی یک تریلیون دلاری تبدیل خواهد شد
سهام اپل دوباره در حال رشد است. امسال بیش از ۴۸ درصد رشد داشته و شرکت ارزش ۷۰۰ میلیارد دلاری قدیمی را نیز پشت سر گذاشته است.
این بازگشتی شکوهمند برای یک شرکت است. در آوریل سال ۲۰۱۳ وال استریت تقریبا از [ادامه رشد سهام] اپل ناامید شده بود و سهام این شرکت با نصف قیمت کنونی به فروش می رفت. مردم فکر می کردند کار آیفون دیگر تمام شده است. فکر می کردند اپل محکوم به فنا است و نیویورک تایمز تیم کوک را با استیو بالمر مقایسه می کرد.
 امروز همه این موارد نامعقول و مضحک به نظر می رسند. آیفون ۶ به محصولی بسیار پرطرفدار تبدیل شد و اپل در آخرین گزارش درآمدهایش اعلام کرده است که می تواند تک تک آیفون هایی که تولید می کند را بفروشد. و اپل توان تولید تعداد بسیار زیادی آیفون را دارد.
اگر دوست دارید ببینید اپل چگونه می تواند به ارزش یک تریلیون دلار برسد و البته حوصله کمی ریاضی هم دارید، در ادامه با همراه باشید.

Ming-Chi Kuo تحلیلگر KGI Securities که اطلاعات فراوانی درباره محصولات اپل دارد، در آخرین اظهار نظر خود گفته که اپل می تواند بیش از ۷۱.۵ میلیون آیفون را در فصل تعطیلات به فروش برساند.
اگر اپل با هر نوعی از معجزه که تصور می کنید بتواند به چنین فروشی دست یابد، به رشد خیره کننده ۴۰ درصدی ظرف یک سال دست یافته است. دوباره یادآوری می کنیم که مردم فکر می کردند که اپل دیگر شانسی  برای سود بردن از آیفون ندارد. آن ها فکر می کردند شرکت اپل دیگر تنها با درآمد حاصل از ارتقای تلفن های مشتریان قبلی سر خواهد کرد.
خب طبیعتا این ترس وجود دارد که این به اصطلاح ابرچرخه (Supercycle) آیفون تنها کمی دیگر می تواند ادامه داشته باشد. اپل تا حد توانش آیفون میفروشد و در نهایت به دیوار می خورد. اما اپل ثابت کرده که آیفون محصول قدرتمندی است که می تواند به رغم تمام انتظارها (که سقوطش را پیشبینی میکنند) به رشد خود ادامه دهد.
درست برخلاف آیفون ۵، یعنی آخرین محصول اپل که چنین شور و شوقی را نسبت که به این شرکت برانگیخته بود، اپل هنوز چند حقه دیگر در آستین دارد. کمپانی مورد بحث می خواهد ساعت اپل را در ابتدای سال آینده به بازار بفرستد. مورگان استنلی پیشبینی کرده که اپل بتواند ۳۰ میلیون دستگاه از این محصول جدید را به فروش برساند. با در نظر گرفتن قیمتی محافظه کارانه یعنی ۴۰۰ دلار به ازای هر ساعت این میزان فروش درآمدی ۱۲ میلیارد دلاری را برای کمپانی تولید کننده اش به ارمغان خواهد آورد. اپل پارسال درآمدی ۱۸۳ میلیارد دلاری داشته است و به این ترتیب رشدی ۷ درصدی را تنها به واسطه عرضه ساعت هوشمندش شاهد خواهیم بود.
شایعات نیز حاکی از آن است که اپل یک آیپد پرو جدید را نیز در دست تولید دارد که میتواند باعث افزایش فروش تبلت هایش بشود. هرچند واقعیت این است که آیپد احتمالا بخشی از درآمدهای مک را از بین خواهد برد و در نتیجه باعث رشد چندانی در میزان کلی درآمد شرکت نخواهد شد.
اپل همینطور اپل پی (Apple Pay) را نیز راه اندازی کرده است که اندکی درآمد افزوده را نیز به همراه خواهد داشت.
حتی اگر فکر می کنید درآمد ناشی از این محصولات جدید برای اپل اندک باشد، اما نفس ارائه گجت ها و سرویس های تازه از سوی اپل تاثیر روانی فوق العاده ای را برجای خواهد گذاشت. به سادگی میتوانید ببینید که دوباره دوران خوشی برای این شرکت فرا رسیده است.
دفعه قبلی که کارهای اپل روی غلطک افتاده بود، همه دوست داشتند درباره این موضوع صحبت کنند که کمپانی مذکور به زودی به ارزش یک تریلیون دلار خواهد رسید. اما این بار هیچ زمزمه ای از این موضوع نمی شنویم که به نظر اندکی عجیب می آید.

نسبت قیمت به درآمد (Price/Earnings) اپل در حدود ۱۸ است. در دوره رونق قبلی این عدد برابر ۱۵ بود که تقریبا با میانگین تاریخی سهام همخوانی داشت. حال برای بحث در مورد ارزش شرکت ما از این دو عدد استفاده خواهیم کرد. شاخص دیگری که ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد نسبت قیمت به میزان فروش خواهد بود، اما مساله این است که سهام اپل براساس میزان درآمد قضاوت می شوند و نه میزان فروش.
اگر قرار باشد ارزش اپل به یک تریلیون دلار برسد، با توجه به تعداد سهام موجود در بازار (۵.۸۶ میلیارد سهم) هر سهم باید به قیمت ۱۷۰ دلار به فروش برسد. با قیمتی معادل ۱۷۰ دلار و نسبت قیمت به درآمد ۱۸، درآمد اپل به ازای هر سهم (EPS یا earning per Share) برابر ۹.۴۷ دلار خواهد شد که تقریبا به ۵۵.۵ میلیارد دلار درآمد خالص برای این شرکت خواهد انجامید.
با قیمت ۱۷۰ دلار برای هر سهم و نسبت قیمت به درآمد ۱۵، درآمد اپل به ازای هر سهم ۱۱.۴۰ دلار خواهد بود که تقریبا به ۶۶.۹ میلیارد دلار درآمد خالص منجر خواهد شد.
اپل در سال مالی ۲۰۱۴ توانست به درآمد ۶.۴۹ دلار به ازای هر سهم یا کلا ۳۹.۵ میلیارد دلار درآمد برسد. به این ترتیب برای رسیدن به عدد ۵۵.۵ میلیارد اپل باید درآمدش را حدود ۴۰ درصد افزایش دهد و برای رسیدن به ۶۶.۹ میلیارد دلار باید به افزایشی ۷۰ درصدی دست پیدا کند.
آیا اپل می تواند درآمدش را تا این حد بالا ببرد؟ هرچیزی ممکن است!
آیا اپل می تواند هایپ ایجاد شده برای آیفون را تا ۵ سال دیگر حفظ کند؟
اما هنوز یک بحث باقی مانده: درآمد گوگل در ۱۲ ماه گذشته ۶۷.۹ میلیارد دلار بوده است. برای رسیدن به ارزشی ۱ تریلیون دلاری اپل باید به این اندازه سود خالص کسب کند.
بالاترین سود سالانه ثبت شده در تاریخ به سال ۲۰۰۸ و شرکت اکسون موبیل مربوط است. براساس محتویات یکی از صفحات ویکیپدیا که سود شرکت ها را ردگیری می کند، این غول نفتی در آن زمان توانست به ۵۰ میلیارد دلار سود دست یابد. اپل باید ۵ یا ۱۷ میلیارد دلار بیشتر از این مبلغ سود کسب کند تا به ارزش یک تریلیون دلار برسد.
این کار بسیار سخت است، و اگر اپل بخواهد به چنین مرزی دست یابد تن

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید