مسیر سبز
مسیر سبز

برترين موزه‌ هاي تهران هفت صبح: خيلي‌ها فكر مي‌كنند

برترين موزه‌ هاي تهران 
 هفت صبح: خيلي‌ها فكر مي‌كنند

برترين موزه‌ هاي تهران
هفت صبح: خيلي‌ها فكر مي‌كنند تهران كلانشهري پر از دود و آلودگي صدا و راهبندان و بدون داشتن فضاهاي فرهنگي-تاريخي است؛ در صورتي كه اين تصور از اساس اشتباه است

هرچند تهران پايتخت سياسي و اقتصادي ايران به عنوان يك كلانشهر چندين ميليون نفري شناخته مي‌شود اما اگر اهل فرهنگ و تاريخ باشيد مي‌توانيد در اين كلانشهر پر دود و شلوغ هم جاهايي را پيدا كنيد كه شما را به گذشته‌هاي دور مي‌برد. مهم‌ترين موزه‌هاي كشور و قديمي‌ترين كاخ –موزه به جاي مانده نيز در اين كلانشهر قرار دارد. هرچند در پي سياست‌هاي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري دو موزه هنرهاي ملي و نقاشي پشت شيشه تعطيل شد و هنوز تكليف آثار آن مشخص نيست. همچنين موزه 13 آبان كه مجسمه‌هاي علي‌اكبر خان صنعتي در آن نگهداري مي‌شد نيز تعطيل شده است و اين مجسمه‌ها به كرمان منتقل شده‌اند.

کاخ موزه گلستانکاخ موزه گلستان که از ارگ تاریخی تهران به جای مانده است بيش از 200سال قدمت دارد. قدمت اوليه ارگ تهران به دوران صفویه باز می‌گردد که امروزه اثری از بناهای ‌این ارگ جز کاخ گلستان موجود نیست.  بخش‌های مختلف کاخ گلستان عبارتند از:‌ایوان تخت مرمر، خلوت کریمخانی، تالار سلام، تالارآیینه، تالار سفره‌خانه، تالار برلیان، عمارت خوابگاه، کاخ شمس‌العماره، عمارت بادگیر، تالار الماس، کاخ ابیض و چادرخانه. نگارخانه هم بخشی از حوض خانه طبقه زیرین تالار سلام است که برای ارائه آثار نقاشی هنرمندان ‌ایران در دوره قاجار اختصاص یافته است. شما می‌توانید آثار کمال‌الملک را هم در‌این محل ببینید.
 كاخ سعد‌آبادمجموعه كاخ موزه سعدآباد در حقيقت آخرين كاخ سلطنتي ايران است‌. در این مجموعه ابتدا خاندان قاجار ساکن بودند اما پس از توسعه محوطه بود كه رضاخان  در سال‌های ۱۳۰۰ در آنجا می‌زیست و پسرش محمدرضا نیز در سال‌های ۱۳۵۰ به اینجا نقل مکان کرد. پس از پیروزی انقلاب ۵۷ این مجموعه به شکل موزه در آمد و لیکن کاخي متعلق به ارگان ریاست جمهوری براي پذيرايي از ميهمانان خارجي در جوار این مجموعه قرار دارد. از کاخ ملکه مادر نیز که متعلق به ارگان ریاست جمهوری است برای پذیرایی از ميهمانان خارجی استفاده می‌شود.
 كاخ نياورانعملیات احداث کاخ نياوران در سال ۱۳۳۷آغاز شد و با وقفه‌ای که در ساخت آن پیش آمد در سال ۱۳۴۶ به اتمام رسید. در زمان فتحعلیشاه قاجار کاخ کوچک‌تری در محل فعلی کاخ نیاوران قرار داشت که در زمان محمدرضا پهلوی تخریب و کاخ نیاوران به جای آن ساخته شد. همچنين كاخي هم متعلق به احمد ‌شاه هنوز در آن وجود دارد.


 موزه ‌ایران باستانموزه ‌ایران باستان يا موزه مادر در ابتدای خیابان 30 تیر از موزه‌های شاخص تهران و ‌ایران محسوب می‌شود. بنای ‌این موزه توسط «آندره گدار» معمار و باستان شناس فرانسوي در سال‌های 1313 تا 1316 بنا شده و معماری آن متأثر از بناهای دوران ساسانی است. اگر به ‌این موزه رفتید در حقیقت از هزاره هفتم پیش از میلاد تا دوره اسلامی ‌را در قالب اشیای باستانی خواهید دید.
 موزه جواهرات ملیدر سال 1316 به موجب قانون، قسمت عمده جواهرات از کاخ‌های سلطنتی به بانک مرکزی‌ایران منتقل و از سال 1322 به بعد ‌این مجموعه به تماشای عموم گذاشته شد؛ هر چند به دلیل حجم کوچک آن محل، تصمیم گرفته شد خزانه جدیدی در خور جواهرات ملی ساخته شود که در محل فعلی واقع در خیابان فردوسی، مقابل سفارت آلمان اواخر سال 1339 گشایش یافت.
  موزه آبگینه و سفالینه‌های‌ایرانبنای‌ این موزه به دستور احمد قوام «قوام السلطنه» و برای سکونت وی ساخته شد. از قدمت‌این عمارت حدود 85 سال می‌گذرد. نمای ساختمان آجری و به سبک معماری دوران سلجوقی است. موزه آبگینه پنج تالار نمایش آثار هنری دارد. قدیمی‌ترین شیشه‌ها لوله‌های شیشه‌ای به نام سیلندر شیشه است که از معبد چغازنبیل کشف شده است و مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد است.
 موزه زمین شناسیاین موزه یکی از واحدهای سازمان زمین شناسی کشور است که در سال 1345 شمسی به همت چند پژوهشگر زمین شناسی و در چهار بخش ابزار و وسایل قدیمی‌ و معدن کاوی، سنگ‌ها، کانی‌ها و سنگواره‌ها افتتاح شد. نشانی ‌این موزه جاده مخصوص کرج، فرودگاه مهرآباد است که برای دیدن از آن می‌توانید مراجعه کنید.


 موزه فاطمی

اگر دوست دارید گونه‌های کاملی از پرندگان ‌ایران را یک جا ببینید سری به موزه فاطمی‌که قدیمی‌ترین موزه جانورشناسی ‌ایران است بزنید.‌این موزه که به پاس خدمات بنیانگذار صادقش به نام موزه فاطمی‌نامگذاری شده در سال 1338 افتتاح شد. محل ‌این موزه خیابان انقلاب، دانشگاه تهران، دانشکده علوم است.


 موزه ملکاین موزه که در خيابان امام خميني، شمال سردر باغ ملی واقع شده مشتمل بر کتاب‌هاي خطی نفیس و آثار و اشیايی است که توسط ملک‌التجار خریداري شده است. کتاب‌های نفیس، سکه‌ها، تمبرها، تابلوهای نقاشی از جمله آثار کمال‌الملک و آثار ارزشمندی نظیر ‌اینها را می‌توانید در موزه ملک ببینید.
 موزه سکه

این موزه در سال 1341 شمسی در ساختمان مرکزی بانک سپه واقع در میدان امام خمینی(ره) در یک طبقه تأسیس شد. شما می‌توانید در موزه سکه 20 هزار سکه را که در مجموع، یکی از بزرگترین و ارزشمندترین مجموعه سکه‌های قدیمی‌ از 2700 سال پیش تا‌کنون محسوب می‌شود، یک جا ببینید.


 موزه پستدر سال 1313 در طبقه دوم ساختمان اداره کل پست تهران واقع در میدان امام خمینی(ره)، موزه‌ای ب

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید