هر روز!
هر روز!

حقایقی درباره سرطان که نمی دانستید : حقایقی درباره سرطان

حقایقی درباره سرطان که نمی دانستید : حقایقی درباره سرطان

حقایقی درباره سرطان که نمی دانستید
: حقایقی درباره سرطان که نمی دانستید
علیرضا فرید ،پرستار سرطان در پایگاه اطلاع رسانی ایران آنکو نوشت : اما محققان معتقدند هرچه دانش عمومی از سرطان افزایش پیدا کند ، شانس ابتلاء و در پی آن شانس بقاء بعد از ابتلاء ، افزایش می یابد.با هم برخی از حقایق مرتبط با سرطان را بررسی مطالعه می کنیم. حقایق شگفت انگیزی درباره بزرگترین چالش سلامتی دنیابه گزارش : عمده ترین علت سرطان پوست ، سالن های برنزه و سرطان ریه ، سیگار است در مطالعاتی که اخیراً انجام شده ، سالانه در ایالات متحده آمریکا ، ۴۱۹۰۰۰ نفر ، به دلیل استفاده از سالنهای برنزه ، به سرطان پوست مبتلا می شوند. اینکه سیگار ، علت دو سوم (۲/۳) از سرطانهای ریه است ، سالهاست بر همگان مشهود و مبرهن است.
بیش از نیمی از سرطانها ، قابل پیشگیری اند محققان معتقدند بیش از نیمی از سرطانها ، و مرگ و میرهای ناشی از سرطان ، قابل پیشگیری هستند. همچنین ۸۰% از سرطانها ، در کشورهای فقیر و در حال توسعه اتفاق می افتد.
بیش از ۲۰۰ نوع سرطان ، طبقه بندی شده اند سرطان یک بیماری مفرد و تنها نیست. دانشمندان طی ۱۰ سال گذشته توانسته اند انواع سرطان را به ۲۰۰ زیر گروه طبقه بندی کنند. امروزه گفتن اینکه خانمی به سرطان سینه مبتلا شده است ، کاملاً بی معنیست! چون سرطان سینه از نظر پاتولوژی و ژنتیک ، به زیر گروه های مختلفی تقسیم می شود ، که گاهاً نحوه رشد و شیوه درمانشان ، با هم متفاوت است. هر چه شناخت ما از طبقه بندی سرطان ، افزایش یابد ، به درما اختصاصی نزدیکتر شده ایم. شاید روزی فرا برسد که درمان هر فرد سرطانی ، با توجه به خصوصیات ژنتیکی خودش انجام شود و "درمان سفارشی شده (Tailored Therapy)” یکی از انواع درمان سرطان محسوب شود.
موش کور صحرایی ، نسبت به سرطان ایمن است بدن موش کور صحرایی (Naked Mole Rat) ، غنی از ماده ای بنام هیالورونان (Hualuronan) است ، که مانند یک گریس (لغزنده کننده) عمل می کند و مانع رشد سلولهای سرطانی می شود.این کشف ، می تواند الهام بخش درمانهای آینده سرطان باشد.
بیش از ۲۸ میلیون نفر در دنیا از سرطان جان سالم بدر برده اند. سرطان پایان زندگی نیست ! به ویژه با پیشرفتهایی که در دهه های اخیر داشته ایم. اگر چه میزان شیوع سرطان در برخی کشورها ، رو به افزایش است ، اما اکثر مبتلایان به سرطان ؛ بهبود می یابند.
تنها ۱۰%- ۵% از سرطانها ، کاملاً وراثتی هستند علت اغلب سرطانها ، مجموعه ای از علل محیطی و وراثتی است. علت محیطی چون سیگار ، الکل ، چاقی و تغذیه ، به مراتب قوی تر از علل ارثی ، موجب سرطان می شوند.

سرطان سینه در سینه چپ ، ۱۰ % از سینه راست ، شایعتر است سرطان سینه در سینه چپ ۱۰% – ۵% شایعتر از سینه راست است. همچنین سرطان پوست در سمت چپ بدن ، ۱۰% شایعتر از سمت راست است. هنوز کسی علتش را نمی داند !! شاید به خاطر اینکه وقتی رانندگی می کنیم ، سمت چپ بدنمان به پنجره و نور خورشید نزدیکتر است.
 
توجه:تمام مقالات درج شده در گروه پزشکی و سلامت صرفا توسط وبسایت بازنشر شده و تنها جنبه ی اطلاع رسانی دارد . این سایت هیچ گونه مسئولیتی در قبال عواقب و تاثیرات آن ها ندارد

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید