هر روز!
هر روز!

ویروس زیکا چیست؟ / نشانه های ابتلا به ویروس زیکا

ویروس زیکا چیست؟ / نشانه های ابتلا به ویروس زیکا

ویروس زیکا چیست؟ / نشانه های ابتلا به ویروس زیکا
: سازمان جهانی بهداشت در فوریه ۲۰۱۶ جهت مقابله با ویروس زیکا، وضعیت اضطراری بهداشت عمومی در عرصه بین المللی اعلام کرد و طبق پیش بینی این سازمان امسال بین سه تا چهار میلیون نفر در آمریکا به این ویروس مبتلا خواهند شد.
به گزارش : زیکا ویروسی است که، از طریق پشه به انسان منتقل می شود و در حال حاضر در بخش وسیعی از آمریکای لاتین و کشورهای حوزه کارائیب شیوع یافته و به سرعت در حال گسترش است. سازمان جهانی بهداشت در فوریه ۲۰۱۶ به خاطر ویروس زیکا وضعیت اضطراری بهداشت عمومی در عرصه بین المللی اعلام کرد و طبق پیش بینی این سازمان، امسال بین سه تا چهار میلیون نفر در آمریکا به این ویروس مبتلا خواهند شد.
 
تنها یک پنجم افراد آلوده به زیکا، علائم آلوده شدن به این ویروس را نشان می دهند. به همین دلیل، بسیاری از موارد ابتلا به این ویروس تشخیص داده نمی شوند و در نتیجه به راحتی نمی توان ابعاد واقعی آلودگی به این ویروس را مشخص کرد. علائم ویروس زیکا بسیار مبهم بوده و می تواند به مدت یک هفته به طول بینجامد. عموما تشخیص ابتلا به این ویروس با انجام آزمایش خون صورت می گیرد. علائم معمول آن عبارتند از: تب، ضایعه های پوستی، درد مفصل، کونژنکتیویت ( قرمزی چشم )، درد عضلانی، سردرد، درد در پشت کره ی چشم و استفراغ.
اگرچه علائم و نشانه های بیماری ناشی از این ویروس در طول یک هفته از بین می رود، ولی اخیرا  نگرانی هایی در مورد پتانسیل این ویروس در ایجاد نقص های جنینی حین بارداری، مانند میکروسفالی، به وجود آمده است. به عقیده محققان برزیلی و پژوهشگران «سازمان بهداشت قاره آمریکا»، که شاخه ای از «سازمان جهانی بهداشت» است، شواهد فزاینده حاکی از ارتباط ویروس زیکا با بروز بیماری «میکروسفالی» است. میکروسفالی یا «کوچک سری» اختلالی در دستگاه عصبی است که در نتیجه تولد نوزادان با جمجمه و مغز کوچکتر از حد معمول ایجاد می شود.
پژوهش های انجام شده نشان می دهد، عفونت با ویروس مذکور تنها در صورتی با اختلالات این چنینی جنین همراه می باشد که مادر باردار در سه ماهه ی اول یا دوم بارداری به این ویروس آلوده شده باشد و تا کنون هیچ شواهدی مبنی بر انتقال این ویروس از طریق شیر مادر به نوزاد گزارش نشده است.
ویروس زیکا چیست؟ / نشانه های ابتلا به ویروس زیکا : ویروس زیکا چیست؟ / نشانه های ابتلا به ویروس زیکا

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید