هر روز!
هر روز!

دانستنی های سینوزیت دانستنی های سینوزیت : دانستنی های سینوزیت

دانستنی های سینوزیت دانستنی های سینوزیت : دانستنی های سینوزیت

دانستنی های سینوزیت
دانستنی های سینوزیت : دانستنی های سینوزیت : بیشتر سرماخوردگی ها که عامل آنها یکی از ویروس های سرماخوردگی است و باعث گرفتگی بینی می شوند، پس از چند روز بهبود می یابند. اما اگر سینوس ها ملتهب شوند، علائم دیگری مانند سردرد و یا تورم دردناک صورت ممکن است ایجاد شود. اگر از زمان شروع سینوزیت چند روز گذشته باشد، به آن «سینوزیت حاد» می گوییم. همچنین ممکن است یک مشکل طولانی مدت باشد و بدون درمان هیچ وقت کاملا برطرف نشود که به آن «سینوزیت مزمن» می گوییم. سینوزیت مزمن شیوع کمتری دارد و یک نفر از هر هزار نفر را مبتلا می کند. کودکان زیر یک سال مبتلا به سینوزیت نمی شوند، زیرا سینوس های آنها به طور کامل تشکیل نشده؛ ولی بقیه افراد ممکن است به سینویت مبتلا شوند.
: دانستنی های سینوزیت
به گزارش : بنابراین، سرماخوردگی و عفونت های ویروسی حاد، شایع ترین علت ایجاد کننده سینوزیت است. این بیماری از بیماری های شایع بوده و از آنجا که اغلب با سرماخوردگی یا حساسیت اشتباه گرفته می شود و فرد به پزشک مراجعه نمی کند، شیوع آن بیشتر از مواردی است که تشخیص داده می شود. علت سینوزیت می تواند عفونت با باکتری، قارچ و یا التهاب در نتیجه حساسیت باشد، که در هر صورت مراجعه به پزشک ضروری است.
عـــلائــم
علامت اصلی سینوزیت دردهای ضربان دار و احساس فشار در صورت است که با خم شدن به جلو بدتر می شود. سینوزیت پیشانی باعث درد بالای ابرو می شود و پیشانی در هنگام لمس ممکن است دردناک باشد. سینوزیت فکی باعث درد فک فوقانی و دندان ها و گونه می شود و ممکن است با درد دندان اشتباه شود. التهاب سینوس های اتوئید با درد در اطراف و بین چشم ها و اطراف بینی همراه است و التهاب سینوس های اسفنوئید می تواند باعث گوش درد، درد گردن، درد در پشت چشم ها، در بالای سر و یا ناحیه گیجگاهی شود. عود مجدد، گرفتگی بینی بعد از برطرف شدن علائم سرماخوردگی، ترشحات سبز غلیظ یا زرد از بینی، علائم سرماخوردگی که به درمان های معمولی جواب نمی دهد و بوی بد و دائمی در بینی از علائم دیگر بیماری هستند. همچنین سینوزیت می تواند باعث تب بالا، ضعف، احساس خستگی، از بین رفتن حس چشایی، بویایی و سرفه های خلط دار که هنگام شب بدتر می شود، گردد. در موارد بسیار نادر عفونت به استخوان های صورت و یا غشاء پوشاننده مغز (مننژ) سرایت کرده و یا ممکن است ایجاد آبسه در ناحیه چشم، مغز و یا استخوان های صورت کند.
عــامــــل
عوامل ایجادکننده سینوزیت دو دسته اند: عواملی که موجب انسداد منافذ خروجی سینوس ها می شوند و عواملی که در حرکت مواد ترشحی سینوس ها اختلال ایجاد می کنند، از مهم ترین علل ایجاد سینوزیت هستند. اکثر ویروس های سرماخوردگی فقط باعث گرفتگی بینی می شوند. در هر حال اگر غشاء مخاطی پوشاننده حفره بینی و سینوس ها متورم شوند، می توانند باعث انسداد مسیر خروج ترشحات مخاطی گردند. ترشحات جمع شده باعث احساس فشار و درد که از علائم سینوزیت هستند، می شوند. در سینوس هایی که ترشحات آنها تخلیه نمی شوند، امکان رشد باکتری ها و قارچ ها بیشتر است. عفونت باکتریایی اغلب باعث التهاب و درد بیشتر می شوند. هر عاملی که باعث التهاب و آزردگی مخاطی بینی به مدت طولانی و در نتیجه تورم مخاطی شود، منجر به سینوزیت مزمن می گردد.
به عنوان مثال از عوامل زیر می توان نام برد: گرده گل ها و درختان و علف، هوای سرد، مصرف الکل، عطرها، هوای مرطوب و دمکرده، حساسیت به گرد و غبار موجودات ذره بینی به نام mite، قارچ ها، کپک و مصرف طولانی مدت داروها. افرادی که مبتلا به آسم با زمینه آلرژی هستند، معمولا سینوزیت دارند. در حقیقت هر عاملی که در بینی مانع تخلیه ترشحات سینوس ها شود، باعث سینوزیت می گردد. عواملی مانند پولیپ یا انحراف تیغه میانی بینی به یک طرف نیز می توانند باعث سینوزیت شوند. عفونت دندان ها و لثه، عواملی که باعث ضعف سیستم ایمنی می شوند (مانند عفونت HIV و همچنین بیماری سیستیک فیبروزیس) از عوامل دیگر سینوزیت می باشند. آلودگی هوا و کشیدن سیگار هم می تواند باعث تشدید سینوزیت شود. سیگار کشیدن و حتی در معرض دود سیگار بودن (مانند کودکانی که والدین سیگاری دارند) فرد را مستعد سینوزیت می کند. علاوه بر سینوزیت، عفونت های گوش میانی و حساسیت ها نیز از بیماری هایی هستند که در کودکان در معرض دود سیگار بیشتر بروز می کنند. به دنبال هر سرماخوردگی، معمولا مخاط سینوس ها نیز دچار التهاب می شود که با بهبود سرماخوردگی، این التهاب نیز از بین می رود. کودکان ممکن است ۶-۸ بار در سال به سرماخوردگی دچار شوند؛ اما شمار کمی از این سرماخوردگی ها به سینوزیت منجر می گردد. سـینـوزیت مـزمـن استفاده از اسپری های استروئیدی داخل بینی بکلومتازون از دو طریق می تواند موثر باشد. در مواردی که عفونت طولانی وجود داشته باشد، استفاده از اسپری باعث کاهش تورم و باز شدن دهانه سینوس ها و تخلیه ترشحات می شود و اگر آلرژی وجود داشته باشد، التهاب ناشی از آلرژی را نیز کم می کند. استفاده از آنتی هیستامین ها (مثل لوراتادین) نیز کمک کننده است. در موارد شدید ممکن است یک دوره کوتاه مدت استروئیدهای خوراکی تجویز شود و جراحی آندوسکوپی به عنوان آخرین راه حل ممکن است نیاز باشد. با آندوسکوپی، دهانه سینوس ها باز شده و تمیز می شوند. این عمل تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی انجام می گیرد و عمل معمول و بی خطری است. عوارض معمولا خفیف بوده و شامل آسیب به مخاط و استخوان های اطراف است. اگر فرد به طور مکرر مبتلا به سینوزیت حاد شود و یا عفونت سینوس او برای مدت سه ماه یا بیشتر باقی بماند، ممکن است به سینوزیت مزمن تبدیل شود. علائم سینوزیت مزمن معمولا خفیف تر از نوع حاد است؛ ولی عدم درمان آن می تواند باعث آسیب و تخریب سینوس ها و استخوان گونه شود که گاهی ترمیم آنها نیاز به جراحی خواهد داشت.
پـیـشـگیـری برای اینکه در هنگام سرماخوردگی و یا حملات حساسیت، به سی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید