مسیر سبز
مسیر سبز

تغییر لحظه ای نرخ پروازهای خارجی تماشا: هنوز از

تغییر لحظه ای نرخ پروازهای خارجی
تماشا: هنوز از وعده رئیس انجمن هواپیمایی مبنی بر برگزاری جلسه مشترک ایرلاین ها برای کاهش قیمت بلیت هواپیما به منظور جذب مسافر، بیشتر از 72 ساعت نگذشته است که بار دیگر قیمت بلیت های خارجی افزایش یافت. میزان افزایش لحظه ای قیمت بلیت های هواپیما به قدری این بازار را آشفته کرده است که بنا بر گزارش باشگاه خبرنگاران، نزدیک به هفتاد درصد مسافران، پرواز خود را کنسل کرده اند.

البته گرانی بلیت هواپیما در سال 91 تنها در این مقطع زمانی رخ نداده است. در روزهای نخست آبان ماه بودکه دولت با افزایش 60 تا 70 درصدی قیمت بلیت هواپیما موافقت کرد تا به این وسیله هزینه های ناشی از آزادسازی قیمت سوخت هواپیما از 200 تومان به 700 تومان جبران شود. با وجود آنکه از آن تاریخ تاکنون تنها سه ماه گذشته است اما بار دیگر گرانی بلیت هواپیما در آستانه سال نو و تراکم مسافرت های نوروزی کلید خورده است.

 بدین ترتیب پیش بینی می شود که بازار نسبتا سرد مسافرت های خارجی سردتر از گذشته شود زیرا در این فضا نه تنها قیمت ها ثبات ندارد بلکه نرخ بسیاری از بلیت ها تغییرات لحظه ای را تجربه می کنند و انتظار می رود که نوروز امسال شرکت های هوایی با بحران مسافر و صندلی خالی دست و پنجه نرم کنند. کما اینکه عبدالرضا موسوی رئیس انجمن شرکت های هواپیمایی پیش تر از کاهش 10 تا 15 درصدی مسافران خبر داده بود.

بر اساس گزارش ها قیمت بلیت های خارجی از روز پنجشنبه بیش از 50 درصد افزایش را تجربه کرده است. برای مثال قیمت بلیت رفت و برگشت لس آنجلس برای ترکیش ایرلاین که در گذشته 3 میلیون و 380 هزار تومان بوده، به 5 میلیون و 880 هزار تومان افزایش یافته است و پروازت رفت و برگشت واشنگتن با قطر ایرویز از 3 میلیون و 200 هزار تومان به 4 میلیون و 503 هزار تومان رسیده است. البته قیمت بلیت کشورهای نزدیکتر نیز نزدیک به 25 درصد افزایش را تجربه کرده است. برای مثال قیمت بلیت لندن (ایران ایر) یک میلیون و 200 هزار تومان بود که در حال حاضر به یک میلیون و 500 هزار تومان رسیده است. قیمت بلیت بانکوک (ماهان) نیز که یک میلیون و 200 هزار تومان بود، در حال حاضر به یک میلیون و 600 هزار تومان رسیده است. حتی قیمت بلیت استانبول نیز افزایش یافته است. به ترتیبی که قیمت بلیت استانبول (ایران ایر) از 500 هزار تومان اکنون به قیمتی برابر با 760 هزار تومان فروخته می شود.

این گرانی در حالی اجرایی شده است که در اواخر آبان ماه ایرلاین های خارجی قیمت بلیت پروازهای خود را 105 درصد وایرلاین های داخلی به طور متوسط 60 درصد افزایش داده بودند. از سال گذشته در پی نوسانات نرخ ارز قیمت تورهای خارجی بر اساس نرخ دلار اعلام می شود و با توجه به تاریخ تور قیمت بلیت هواپیما محاسبه می شود.

وجود این آشفته بازار موجب شده که بسیاری از مسافران ندانند که تا لحظه آخر برای سفرشان چه میزان باید پرداخت کنند. با این حساب معلوم نیست که سرنوشت پیشنهاد ایرلاین ها برای کاهش قیمت بلیت هواپیما برای جبران کاهش 10 تا 15 درصدی تعداد مسافران به کجا خواهد انجامید؟!

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید