بهترین زندگی
بهترین زندگی

تغذیه نوزاد با شیر خشک، مزایا و معایب شیر

تغذیه نوزاد با شیر خشک، مزایا و معایب
شیر مادر بهترین غذا برای فرزند است که می‌تواند در برابر عفونت‌ها از نوزاد حفاظت کند و از بیماری‌هایی مانند آسم و دیابت پیشگیری نماید. با این وجود مادر گاهی مجبور میشود نوزاد را با شیر خشک تغذیه کند. او باید با مزایا و معایب شیر خشک آشنا باشد. مهمترین مزایا و معایب شیر خشک عبارتند از:
مزایای شیر خشک - در مادرانی که پس از زایمان گرفتار بیماری شده‌اند و نمی‌توانند از شیر خود به نوزاد بدهند، شیر خشک جایگزینی مناسب است که از لحاظ ترکیبات تا حدی شبیه شیر مادر است.- شیر خشک با توجه به پیشرفت‌هایی که درزمینهٔ تولید آن می‌شود بهترین غذا برای نوزاد مادر بیمار است. این شیر در ترکیبات شبیه شیر مادر است و فقط از چند لحاظ با آن تفاوت دارد.
معایب شیر خشک - نگهداری شیر خشک -که به‌صورت بی‌چربی و پرچرب موجود است- مشکل است زیرا در مقابله هوا و رطوبت زود فاسد می‌شود ولی در جای خشک و خنک مدت‌ها سالم می‌ماند.- کودکانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند بیشتر از کودکانی که شیر مادر می‌خورند بیمار می‌شوند و رشد عقلانی و جسمی آن‌ها کمتر است.- ترکیبات شیر خشک با شیر مادر از چند لحاظ تفاوت دارد و مسلماً شیر خشک نمی‌تواند توانند چنان‌که بایدوشاید نیازهای طفل را برآورده کند.هرچند شیر دادن امری طبیعی است اما شروع آن تقریباً برای تمام مادران دشوارتر ازآنچه باید باشد به نظر می‌رسد. در اینجا به دلایلی اشاره می‌کنیم که اهمیت شیردهی را روشن می‌کند.
فواید شیر مادر - شیر مادر غذایی طبیعی، کامل و منطبق با نیازهای نوزاد است. هضم آن ساده است و نوزاد راحت آن را تحمل می‌کند.- همیشه دارای درجه حرارت مناسبی که برابر درجه حرارت بدن انسان است می‌باشد.- با شیر مادر خطر ایجاد آلرژی به پروتئین‌های شیر برای کودک به وجود نمی‌آید.- آهنی که در آن وجود دارد به‌خوبی جذب می‌شود.- حاوی پادتن‌های خون مادر است، نوزاد را در برابر عفونت‌ها حفاظت می‌کند. ایمنی طبیعی کودک را در طول هفته‌های اول زندگی تأمین می‌کند و میکروبی در خود ندارد.- شیر دادن کودک کاری بسیار خوشایند است و زمان شیر دادن از لحظات خوب مادر و کودک است.- شیر دادن از پستان عملی‌تر است و نیازی به شستشو، استریلیزه کردن و آماده نمودن شیشه شیر ندارد و اقتصادی‌تر است.- شیر دادن پیوند عاطفی عمیق و ارزشمندی را بین مادر و کودک به وجود می‌آورد.- بازگشت دستگاه تناسلی مادر به حالت طبیعی را تسریع می‌کنند چون ارتباط نزدیکی بین غدد شیری و رحم وجود دارد.- میزان املاح و پروتئین شیر مادر به حدی است که به کلیه‌های کامل شده نوزاد هیچ صدمه‌ای وارد نمی‌کند.- میزان ابتلا به سرطان پستان در مادران شیرده بسیار کم است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید