هر روز!
هر روز!

حال و احوال این روزهای ثبت احوال! مدیرکل اسناد

حال و احوال این روزهای ثبت احوال! 
 مدیرکل اسناد

حال و احوال این روزهای ثبت احوال!
مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت‌احوال کشور با بیان اینکه تاکنون تنها برای پنج میلیون نفر توانستیم شناسنامه جدید صادر کنیم، گفت: اگر بحث‌های اعتباری سازمان ثبت‌احوال حل شود، مشکلات خاصی در این زمینه وجود ندارد. چرا که مشکل اصلی، تامین اعتبار تولید شناسنامه است.


محسن اسماعیلی درباره روند صدور شناسنامه‌های جدید با بیان اینکه صدور این شناسنامه‌ها از سال 89 آغاز شده، گفت: تاکنون پنج میلیون جلد شناسنامه رایانه‌ای جدید در کشور صادر و تحویل متقاضیان شده است افزود : در شش ماهه نخست امسال یک میلیون و 190 هزار شناسنامه جدید صادرشده که از لحاظ فراوانی استان تهران با 1260 هزار جلد شناسنامه در رتبه نخست قرار گرفته همچنین استان خراسان رضوی با صدور 75 هزار جلد شناسنامه و استانهای آذربایجان شرقی، خوزستان و اصفهان هرکدام با 65 هزار جلد شناسنامه در رتبه‌های بعدی قرارگرفته اند.
به گفته اسماعیلی، تاکنون برای حدود هفت هزار ایرانی مقیم خارج از کشور نیز شناسنامه جدید صادر شده است.
بارگذاری 120میلیون سند ولادت و فوت ایرانیان در پایگاه کشوری ثبت احوال مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور اظهار داشت: در اجرای طرح شناسنامه‌های جدید یکی از برنامه‌هایی که امسال به نتیجه رسیده آرشیو الکترونیکی اسناد هویتی است و از 126 میلیون سند ولادت و فوت موجود در ادارات تابعه سازمان ثبت‌احوال کشور بیش از 120 میلیون سند ولادت و فوت ایرنیان به صورت الکترونیکی در پایگاه کشوری بارگذاری شده و از سوی تمام ادارات ثبت احوال در سراسر کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اسماعیلی ادامه داد: براساس مصوبه‌ای که شورای عالی ثبت‌احوال در سال جاری تصویب وبه استانها ابلاغ کرده است، تعویض شناسنامه و صدور المثنی و همچنین پاسخگویی به استعلام‌های مراجع قضایی و دستگاههای ذی صلاح و تغییر نام‌خانوادگی که منجر به صدور شناسنامه می‌شود عملیاتی شده است و تاکنون حدود 20 استان این روند را در تمامی ادارات انجام می‌دهند و مابقی استانها نیز در حال راه‌اندازی آن هستند.
 اگر بحث‌های اعتباری سازمان ثبت احوال حل شود، مشکلات خاصی در این زمینه وجود ندارد. چرا که مشکل اصلی، تامین اعتبار تولید شناسنامه است. به تمامی استان‌ها اعلام کرده‌ایم تا از منابع استانی و یا از منابع کشوری برای حل این مشکل استفاده شود و با توجه به اینکه طرح تعویض شناسنامه‌ها، یک طرح ملی است. اگر مشکلات اعتباری حل شود، می‌توانیم فراخوان تعویض شناسنامه‌ها را اعلام کنیم
مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور گفت: یکی از مزایای مهم استفاده از آرشیو اسناد الکترونیکی اسنادهویتی بهر‌ه‌برداری از اطلاعات این آرشیو در پایگاه کشوری است و سند محوری نیست لذا زمانی که متقاضی به اداره ثبت احوال مراجعه می‌کند با صرف کمترین وقت و هزینه می‌تواند خدمات مربوط به شناسنامه خود را دریافت کند و همانجا برای وی شناسنامه صادر می‌شود.
15 ساله‌ها در اولویت دریافت شناسنامه‌های جدید وی در ادامه با بیان اینکه برای تعویض شناسنامه‌ها سازمان ثبت احوال فراخوان نداده است،خاطرنشان کرد: سازمان ثبت احوال در یک روند متعادل می‌تواند سالیانه یک میلیون و 500 هزار جلد شناسنامه برای تازه متولدین و به طور میانگین دو میلیون و 500 هزار جلد شناسنامه نیز برای افرادی که به سن 15 سالگی رسیده‌اند و باید شناسنامه آنها عکس دار شود و یا افرادی که به دلایل مختلف شناسنامه آنها مفقود می‌شود برای آنها شناسنامه‌جدید صادر کند لذا سازمان به دلیل محدودیت‌های اعتباری توان پوشش بیش از این جمعیت را ندارد و به هیچ وجه فراخوان تعویض شناسنامه ندارد.

اعتبار شناسنامه‌های قرمز رنگ به قوت خود باقیست اسماعیلی با تاکید بر اینکه اعتبار شناسنامه‌های قدیمی یا همان شناسنامه‌هایی که به جلد قرمز رنگ هستند همچنان به قوت خود باقیست افزود: بنده که مسئولیتی در ثبت احوال دارم شناسنامه‌ام قرمز رنگ است و تاکنون لزومی برای تعویض نبوده لذا تا زمانی که ضرورتی وجود نداشته باشد نیازی به تعویض شناسنامه نیست.
مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور بیان داشت ، ضریب امنیتی بالای شناسنامه‌ها و عدم جعل، از مهمترین ویژگی شناسنامه‌های جدید است که در قطع پاسپورت بوده، دارای استاندارد ملی بوده و مشکلاتی که در گذشته در خصوص درج غلط املایی اسامی وجود داشت در شناسنامه‌های رایانه‌ای جدید وجود ندارد و با توجه به ضریب امنیت بالای این شناسنامه‌ها تاکنون گزارشی مبنی بر جعل این شناسنامه‌ها ارائه نشده است .
وی درباره اینکه چه مدت زمانی برای تعویض کل شناسنامه‌های ایرانیان لازم است، عنوان کرد: اگر بحث‌های اعتباری سازمان ثبت احوال حل شود، مشکلات خاصی در این زمینه وجود ندارد. چرا که مشکل اصلی، تامین اعتبار تولید شناسنامه است. به تمامی استان‌ها اعلام کرده‌ایم تا از منابع استانی و یا از منابع کشوری برای حل این مشکل استفاده شود و با توجه به اینکه طرح تعویض شناسنامه‌ها، یک طرح ملی است. اگر مشکلات اعتباری حل شود، می‌توانیم فراخوان تعویض شناسنامه‌ها را اعلام کنیم.
به گفته مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور، شناسنامه‌های قرمز رنگ با فناوری سال 60 تولید شده و قابل جعل است. لذا هر چه زودتر تعویض شناسنامه‌ها انجام شود، با توجه به ضریب امنیتی بالای شناسنامه‌های رایانه‌ای، این مشکلات نیز به حداقل خواهد رسید.
سازمان ثبت احوال در یک روند متعادل می‌تواند سالیانه یک میلیون و 500 هزار جلد شناسنامه برای تازه متولدین و به طور میانگین دو میلیون و 500 هزار جلد شناسنامه نیز برای افرادی که به سن 15 سالگی رسیده‌اند و باید شناسنامه آنها عکس دار شود و یا افرادی که به دلایل مختلف شناسنامه آنها مفقود می‌شود برای آنها شناسنامه‌جدید صادر کند لذا سازمان به دلیل محدودیت‌های اعتباری توان پوشش بیش از این جمعیت را ندارد و

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید