هر روز!
هر روز!

دندان‌ها،قربانی گرانی! گرانی خدمات دندانپزشکی که طی سال‌های گذشته از

دندان‌ها،قربانی گرانی! 
 گرانی خدمات دندانپزشکی که طی سال‌های گذشته از

دندان‌ها،قربانی گرانی!
گرانی خدمات دندانپزشکی که طی سال‌های گذشته از مثال‌های معروف جامعه پزشکی برای مقایسه بهای خدمات درمان بود از نیمه سال گذشته و با نوسانات بازار ارز به اوج رسید. امروز در حالی کارشناسان نظام سلامت از رشد هزینه‌های درمان بیماری‌های دهان و دندان خبر می‌دهند که این خدمت درمانی هیچ گاه تحت پوشش بیمه قرار نگرفته و فقدان پوشش بیمه‌یی برای خدمت درمانی که جمع قابل توجهی از جامعه ایران به علت نبود فرهنگ پایدار مراقبت از دندان و دهان به آن نیازمندند یک نقص قابل توجه در نظام درمان کشور به شمار می‌رود. 


نقصی که سال گذشته هم از سوی وزیر سابق بهداشت مورد تایید قرار گرفت اما وزیر اذعان داشت «در حالی که بخش مهمی از تحقق عدالت در سلامت متوجه پوشش بیمه‌یی برای خدمات بهداشت دهان و دندان است اما نظام سلامت، قدرت رویارویی و چانه‌زنی با سازمان‌های بیمه‌گر برای ایجاد پوشش بیمه‌یی خدمات دهان و دندان را نداشته و تنها راهکار موجود این است که این خدمت درمانی در طرح ملی پزشک خانواده گنجانده شود تا بخشی از هزینه‌ها از سوی دولت تقبل شود.» با این حال آنچه جامعه دندانپزشکی کشور به عنوان علت فقدان پوشش بیمه‌یی برای خدمات بهداشت دهان و دندان برمی‌شمرد، گرانی این خدمت به عنوان تابعی از قیمت مواد مورد استفاده و تجهیزات به کار رفته برای درمان بیماری‌های دهان و دندان است. چنانکه این نکته در نیمه دوم سال و پس از رشد حبابی قیمت ارز و افزایش هزینه تجهیزات پزشکی از سوی دکتر امیر عزمی، عضو انجمن دندانپزشکی ایران عنوان شد
گرانی نرخ ارز در سال اخیر پیامدها بسیاری را به دنبال داشت که یکی از مهم ترین این پیامدها در عرصه بهداشت و درمان افزایش 8 برابری! قیمت مواد و تجهیزات دندانپزشکی بود. اتفاقی که باعث افزایش مهار نشدنی تعرفه های دندانپزشکی شد.افزایش قیمت ها در بخش دندان پزشکی باعث شده جامعه دندان پزشکان با چالش هایی مواجه شوند که عمده ترین آن کاهش تعداد مراجعان به مراکز دندان پزشکی به دلیل مشکلات مالی و افزایش قیمت هاست.
آنچه جامعه دندانپزشکی کشور به عنوان علت فقدان پوشش بیمه‌یی برای خدمات بهداشت دهان و دندان برمی‌شمرد، گرانی این خدمت به عنوان تابعی از قیمت مواد مورد استفاده و تجهیزات به کار رفته برای درمان بیماری‌های دهان و دندان است
با اینکه سالهای سال است صحبت از هزینه های بالای خدمات دندانپزشکی و جای خالی بیمه ها در تقبل این هزینه ها به میان آمده ، اما هنوز هم جای خالی بیمه ها در بازار دندانپزشکی دیده می شوند و انگار بیمه ها به هیچ قیمت حاضر نیستند که هزینه های درمان های دندانپزشکی را گردن بگیرند.بیمه‌شدگان خدمات درمانی از دریافت هرگونه خدمت دندانپزشکی با احتساب بیمه محرومند و بیمه‌شدگان نیروهای مسلح و حتی شرکت نفت هم وضعیت بهتری ندارند علاوه بر آنکه بیمارانی که انتظار را تحمل کرده و از خدمات محدود تحت پوشش بیمه بهره‌‌مند شده‌اند از کیفیت خدمت ارائه شده هم ناراضی بوده‌اند. در سوی دیگر، دانشکده‌های دندانپزشکی هم خدماتی را برای مراجعان اما با قیمت ارزان‌تر ارائه می‌دهند هر چند که شایعاتی مبنی بر اشتباهات غیرعمدی دانشجویان دنداپزشکی که در این مراکز مشغول تجربه‌اندوزی هستند شنیده می‌شود.
ایجاد بیمه دندانپزشکی بسیار ضروری است زیرا در قانون برنامه توسعه پنجم تاکید شده که مردم فقط باید 30درصد از هزینه‌های درمان را پرداخت کنند در حالی که هزینه‌های دندانپزشکی هزینه بسیار گرانی را به مردم تحمیل می‌کند
در تمام دنیا، خدمات سلامت دهان گران‌تر از سایر هزینه‌هاست هرچند که شاید ما در زمره کشورهایی هستیم که هزینه‌های این خدمت صرفنظر از میزان درآمد مردم، ارزان‌تر از سایر کشورهاست. اما مشکل مردم درباره گرانی هزینه بیماری‌های دهان و دندان باید از ریشه و در دو مقطع مرتفع شود. توجه به سلامت دهان باید فرهنگ‌سازی شود اما همزمان هم باید بتوانیم بسته‌های خدمات سلامت دهان و دندان در قالب بیمه به مردم ارائه دهیم. ایجاد بیمه دندانپزشکی بسیار ضروری است زیرا در قانون برنامه توسعه پنجم تاکید شده که مردم فقط باید 30درصد از هزینه‌های درمان را پرداخت کنند در حالی که هزینه‌های دندانپزشکی هزینه بسیار گرانی را به مردم تحمیل می‌کند.

افزایش قیمت های خدمات دندانپزشکی تا به آنجایی رسیده است که این روزها تنها اقشار خاصی از مردم جامعه می توانند از پس هزینه های خدمات خاص دندانپزکشی مانند دندان پزشکی زیبایی بر بیایند و در این میان سایر افراد از طبقات متوسط رو پایین و ضعیف جامعه اگر به مشکلات دندانی مواجه شوند مجبورند یا از خدمات درمانگاه خیریه و ارزان قیمت دندان پزشکی که کیفیت چندانی هم ندارند بهره بگیرند و یا به طور کلی از خیر دندان داشتن گذشته و عطای دندانشان را به لقایش ببخشند.
گرانی هزینه های دندانپزشکی در حالی است که گرانی چند باره شیر و مواد لبنی طی یک ساله اخیر باعث شده است که سرانه مصرف شیر در کشور باز هم کاهش پیدا کند و در ادامه این کاهش مصرف شیر، بیمارهای دهان و دندان با روندی رو به رشد همراه شود. با ادامه این روند افزایش قیمت ها هم احتمالا در سالهای آتی ما شهری خواهیم داشت که آدم هایش دیگر دندانی در دهان ندارند!
فرآوری : طاهره رشیدی
بخش اجتماعی تبیان


منابع : اعتماد / فرهنگ نیوز -فرارو 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید