هر روز!
هر روز!

پرورش و نگهداری از گیاه آگلونما نام گیاه شناسی :

پرورش و نگهداری از گیاه آگلونما نام گیاه شناسی :

پرورش و نگهداری از گیاه آگلونما
نام گیاه شناسی : Aglaonema hybrids دیگر نام ها : Chinese Evergreen خانواده : آراسه ( Moraceae ) خاستگاه : جنوب شرقی آسیا
به گزارش : آگلونما که با نام های چینی همیشه سبز و نخشید نیز شناخته می شود یک گیاه بسیار مقاوم از جنگل های گرمسیری و نیمه گرمسیری جنوب آسیا برای نگهداری در آپارتمان می باشد.
: پرورش و نگهداری از گیاه آگلونما
این گیاه زیبا از خانواده آراسه یا گل شیپوریان می باشد و دارای رنگ ها و واریته های گوناگونی ست که درازی برگ های شان به 15 تا 25 سانتی متر و پهنای آنها به 3 تا 7 سانتی متر نیز می رسد. آگلونما ممکن است در تابستان به گل دهی برسد و پس از آن میوه های کوچکی خواهد داد که سمی هستند. توجه داشته باشید که شیره و میوه این گیاه سمی هستند و ممکن است باعث حسایت پوستی شوند.
به گفته ناسا (سازمان فضایی آمریکا) آگلونما یکی از بهترین و قدرتمندترین گیاهان برای پاکسازی هوای آلوده داخل منزل از سم هایی مانند بنزن و فرمالدهید ها می باشد.
نکات نگهداری آگلونما
ارتفاع : 60 تا سانتی متر نور : کم ( نور زیاد ممکن است باعث افتادگی برگ های گیاه شود . در واقع زیبایی آگلونما به برگ های کشیده و ایستاده آن است.پس سعی کنید آن را در جایی قرار دهید که دارای نور متوسطی باشد. اگر متوجه شدید که برگ های گیاه خیلی کشیده و دراز شده اند نشان دهنده این است که نور محیط کم می باشد و باید آن را به جایی ببرید که دارای نور بیشتری باشد . نور مستقیم آفتاب به گیاه صدمه می زند. آب : در تابستان هفته ای دوباره و در زمستان هفته ای یکبار آبیاری کافی می باشد. اگر چه این گیاه خاکی با رطوبت دایمی را دوست دارد اما برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه بهتر است اجازه دهید بین آبیاری خاک این گیاه کمی خشک شود رطوبت : رطوبت متوسط تا بالایی در حد 40 درصد نیاز دارد.بنابراین باید در هفته 3 بار غبارپاشی بر روی گیاه انجام شود . دما : 18 تا 24 درجه سانتی گراد بهترین دما برای رشد این گیاه است. این گیاه در دمای کمتر از 10 درجه آسیب می بیند و تحمل هوای سرد را ندارد. همچنین در دمای بیشتر از 30 درجه و هوای خشک نیز دارای پیچیدگی و خشکی برگ می شود. بهتر است در فصل های گرم هر روز این گیاه را غبار پاشی کنید . خاک : خاک این گیاه باید دارای زهکشی قدرتمندی باشد تا آب اضافی را از گلدان خارج کند. می توانید از مخلوط خاکبرگ،ماسه، پیت، خاک باغچه یا مخلوط پیت ماس و پرلیت یا مخلوط کوکوپیت و پرلیت (70 درصد کوکوپیت و 30 درصد پرلیت) استفاده نمایید. کود : در فصل های بهار و تابستان ماهیانه یکبار از کود گیاهان زینتی برای این گیاه استفاده کنید . توصیه می شود غلظت کود نصف باشد.
تکثیر آگلونما
یکی از بهترین و آسان ترین روش های برای تکثیر این گیاه تقسیم بوته می باشد. آگونما به مرور زمان تنه جوش هایی تولید می کند که می توانید آنها را از ساقه مادری جدا کرده و در گلدان دیگری بکارید. روش دیگر تکثیر استفاده از بذر می باشد. هنگامی که گیاه به گل دهی می رسد، پس از آن میوه هایی قرمز رنگ تولید می کند که می توانید از آنها برای تولید آگلونما استفاده کنید. چنانچه هدف شما تولید بذر نمی باشد گل های گیاه را حتما جدا کنید، چون باعث ضعف شدید گیاه می شوند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید