هر روز!
هر روز!

رقص ارمنی رقص ارمنی (به ارمنی: Հայկական Պար) میراثی قدیمی

رقص ارمنی رقص ارمنی (به ارمنی: Հայկական Պար) میراثی قدیمی

رقص ارمنی
رقص ارمنی (به ارمنی: Հայկական Պար) میراثی قدیمی و غنی، متنوع که به جا مانده از هزاره پنجم تا سوم قبل از میلاد در مناطق بالاتر از ارمنستان سرزمینی به نام آیرارات که در آن منطقه باستانی نقاشی‌هایی بر روی سنگ‌نبشته‌ها به جا مانده است، که به آن نقاشی‌های رقص می‌گویند که گاهی این نقاشی‌های رقص همراه با انواع خواصی از آلات موسیقی همراه بوده است.
رقص سنتی یا رقص محلی در میان جماعت ارمنیان پراکنده (دیاسپورای ارمنی) بسیار محبوب می‌باشد. دیاسپورای ارمنی در کشورهای خود برای ارائه کردن فرهنگ و رقص سنتی ارمنی اقدام به تشکیل گروهای رقص محلی و بین‌المللی کردند.
در رقص ارمنی یک احساس شور، ظرافت و فصاحت خواصی وجود دارد. همه رقصنده‌ها با پوشیدن لباس سنتی یک تجسمی از تاریخ و فرهنگ خود و از داستان‌های اجداد (باستانی) گذشته خود را به ارمغان می‌آورند، و این گونه سعی در نگه داشتن فرهنگ آبا اجدادی خود را دارند. طراحی لباس‌های رقص از عوامل مشترکی از قبیل، سنت‌های مذهبی و زندگی از خانواده‌های قدیمی و سنتی را تجلی می‌کند. رقص محلی و مذهبی ارمنی همیشه با آواز، سرودها و آلات موسیقی سنتی همراه است.
سبکی که رقص ارمنی را از رقص‌های ملل دیگر متمایز می‌کند رقص مذهبی می‌باشد. خاستگاه و منشاء رقص مذهبی ارمنی از دوران باستان شکل گرفته است. سرودهای مذهبی کومیتاس وارداپت که گاه گاهی با رقص همراه می‌شود و به شخص بیننده و شنونده یک احساس معنوی می‌بخشد را رقص‌های مذهبی نام نهادند؛ و در واقع رقص مذهبی ارمنی بیان احساسات و عواطف معنوی درونی فرد است و نشات گرفته از سرشت شخصی است.
معماری هنر سینما آشپزی رقص پوشاک نقاشی تاریخ خط زبان ادبیات موسیقی مذهب اساطیر ارمنستان ورزش وارداوار

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید