بهترین زندگی
بهترین زندگی

وابستگی کودک به والدین، استقلال او را تقویت کنید کودک

وابستگی کودک به والدین، استقلال او را تقویت کنید
کودک تا یک‎سالگی نیاز جدی به پدر و مادر دارد تا دوران دلبستگی را به‎خوبی بگذراند؛ اما از آن پس، با راهکارهای پیشنهادی زیر می‎توان از وابستگی او کاست و استقلال او را افزایش داد:جداسازی برای خواب: ۱۲ تا ۱۸ ماهگی مناسب‎ترین سن جداسازی کودک برای خواب است. اتاق مستقل، روحیه استقلال را در او ایجاد می‎کند.واگذاری امور شخصی: کودک از ۲ سالگی به بعد مایل است کارهای شخصی‎اش (غذاخوردن، لباس‎پوشیدن، پوشیدن کفش و ...) را خود انجام دهد. حتی این میل گاهی در کودکان ۶ ماهه نیز مشاهده می‎شود که دست مادر را کنار می‎زند تا خود شیشه شیر را بگیرد؛ پس به این میل فطری‎ او توجه و از آن استفاده کنید. برای انجام امور شخصی کودک، زمان ویژه‌ای را در نظر بگیرید تا او را هنگام رفتن به میهمانی یا مهدکودک در تنگنا قرار ندهید و دستپاچه نکنید. در صورت ضرورت می‌توانید از او بخواهید تا برخی کارها (کشیدن زیپ شلوار، بستن دکمه‌های پیراهن، بستن بند کفش‌ها و ...) را داخل خودرو انجام دهد.بازی: بازی‌هایی از قبیل خاله‌بازی یا خانه‌بازی می‌تواند استقلال او را تقویت کند؛ چون در قالب بازی، زندگی مستقلانه را تمرین می‎کند.
سؤال: دختر ۳ ساله‎‏ام به‎شدت به من وابسته است. برای قطع این وابستگی چه کنم؟ برای کاهش وابستگی او باید بکوشید؛ چون در صورت تداوم این حالت، در مرحله پیش‎دبستانی و دبستان با مشکلاتی مواجه خواهید شد. 
برای کاهش وابستگی، چند پیشنهاد مطرح می‎گردد: اجازه دهید در کارهای شخصی‎اش (پوشیدن لباس و کفش، خوردن غذا، استحمام با نظارت شما و ...) مستقل باشد. اتاق مستقل نیز مؤثر است.ارتباط او را با هم‎سالان در منزل یا بیرون از منزل بیشتر کنید.از بازی قایم‎باشک استفاده کنید فاصله شما از کودک در بازی، به میزان و شدت وابستگی او بستگی دارد؛ یعنی هر قدر وابستگی شدیدتر است، به‎گونه‎ای که دائم پای شما را می‎گیرد و لحظه‎ای از شما دور نمی‎شود، فاصله پنهان‎شدن شما باید کمتر باشد.باید به مرور و به‎طور مقطعی از او جدا شوید. میزان جدایی باید با توجه به میزان وابستگی کودک باشد.بکوشید آغاز جدایی شما از کودک هم‎زمان با نزدیک‎شدن نزدیک‎ترین و محبوبترین فرد به او (پدر، پدر بزرگ، مادر بزرگ و ...) باشد. در صورت استفاده از دوست یا پرستار، بهتر است کسی باشد که کودک او را می‎شناسد و در صورت عدم آشنایی کودک با او، مطلوب است دست کم یک ساعت قبل از جدایی، در منزل شما حضور یابد.
راهکارهای پیشنهادی از مراقبت شدید کودک خود بپرهیزید.در ناسازگاری‎های او با خواهر و برادر دخالت نکنید.مو، بلوز و یقه او را صاف نکنید.اگر کسی از فرزند شما مطلبی را می‎پرسد، به جای او پاسخ ندهید. امور پیش‎گفته، استقلال کودک را به خطر می‎اندازد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید