بهترین زندگی
بهترین زندگی

شنا کردن در دوران بارداری، بهداشت را رعایت کنید انجام

شنا کردن در دوران بارداری، بهداشت را رعایت کنید
انجام ورزش در دوران بارداری به‎لحاظ مزایا و منافعی که برای مادر و جنین دارد، از اولویت بهداشتی و مراقبتی بالایی برخوردار است. زنان ورزشکار، زایمان فعال کوتاه‎تر و زایمان‎های سزارین کمتری دارند. از سوی دیگر نیز نوزاد مادران ورزشکار سازش بهتری با محیط خارج از رحم در مقایسه با نوزاد مادران غیر ورزشکار از خود نشان می‎دهند. همچنین حجم خون در زنان بارداری که به‎طور منظم ورزش می‎کنند، بیشتر است.
شنا و فواید آن در دوره بارداری شنا در واقع یکی از مهم‎ترین ورزش‎ها در دوره بارداری است. زیبایی این ورزش در این است که هیچ فشار، استرس و کشش اضافی را در هنگام ورزش به بدن تحمیل نمی‎کند و از بدن در برابر وزن محافظت می‎کند و از صدمه و رگ‎به‎رگ شدن عضلات نیز پیشگیری می‎کند. آب همچنین بدن را خنک نگه داشته و از ورم و التهاب، پیشگیری می‎کند. در ماه‎های گرم تابستان نیز می‎تواند در برابر گرما اثر محافظتی داشته باشد و احساس خنکی به همراه داشته باشد. اگر خانمی به‎صورت منظم پیش از بارداری شنا می‎کرده است، می‎تواند پس از بارداری نیز، بدون تغییر چندانی به شنا ادامه دهد.شنا سبب به‎کارگیری هر دو گروه ماهیچه‎های بلند دست و پا می‎شود. تمرینی برای دستگاه قلبی ـ عروقی است و احساس بی‎وزنی را به همراه دارد. این ورزش در دوران بارداری بی‎خطر است و به آرام‎سازی اعصاب نیز کمک می‎کند.نکته: خانم‎های بارداری با شرایط خاص، باید برای انجام هر نوع ورزش، با پزشک خود مشورت نمایند.شنا در سه‎ماهه اول بارداریاگر خانم باردار انرژی لازم را دارد، روزانه می‎تواند ۳۰ دقیقه شنا کند. شنای صبحگاهی در سه‎ماهه اول، با احساس تهوع صبحگاهی مقابله کرده، او را برای بقیه روز شاد و پر انرژی خواهد ساخت. تأکید می‎شود که خانم‎های باردار، آب و نوشیدنی کافی را هر ۲۰ دقیقه در حین شناکردن دریافت کنند و همچنین پس از پایان شنا، آب و نوشیدنی بنوشند.
شنا در سه‎ماهه دوم باردرای با رشد جنین و افزایش سن بارداری نیازی به کم‎کردن زمان شنا نیست. احتمالاً نیازی به تغییر برنامه شنا نیز وجود ندارد، مگر تغییرات خاصی پیش آمده باشد که باید با پزشک یا ماما در میان گذاشت.
شنا در سه‎ماهه سوم بارداری بسیاری از خانم‎های باردار از شنا، احساس سبکی و بی‎وزنی در آب، به‎ویژه در سه‎ماهه سوم لذت می‎برند. شنای قورباغه در واقع برای سه‎ماهه سوم کاربرد دارد چون عضلات سینه را کشیده و عضلات پشت را کوتاه می‎کند. یک خانم باردار می‎تواند سه بار در هفته شنا کند. مدت زمان هر شنا ۳۰ دقیقه است.
هشدارهای لازم درباره شنا در دوره بارداری زنان باردار باید ایمنی و احتیاط لازم را در استخرها در نظر داشته باشند و مواظب باشند که از پله‎ها و ... سقوط نکنند. لغزش روی بتون مسئله نگران‎کننده‎ای است و می‎تواند منجر به صدمات جدی شود. با کمی احتیاط، بروز صدمات قابل پیشگیری است. آب و نوشیدنی کافی را در حین و پس از شنا بنوشند. معمولاً شنا در عمق آب توصیه نمی‎شود. در ارتباط با وجود کلر نیز، هیچ مدرک و سندی دال بر اینکه کلر موجود در آب استخرها برای سلامتی جنین مضر هستند، وجود ندارد. رفتن به استخرهایی که با کلر ضدعفونی نشده‎اند، به‎علت باکتری‎ها و میکروب‎های موجود درآب، احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می‎دهد.بهتر است افراد در استخرهای روباز شنا کنند و از آب‎های گرم به‎این دلیل که می‎توانند موجب افزایش آزادسازی فرآورده‎های حاوی شود، خودداری کنند. اگر شنا کردن در استخرهای سرپوشیده انجام می‎شود، باید نسبت به مناسب بودن تهویه، اطمینان پیدا کرد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید