بهترین زندگی
بهترین زندگی

تشخیص تب کودک، استفاده از دماسنج مناسب دمای بیشتر از

تشخیص تب کودک، استفاده از دماسنج مناسب
دمای بیشتر از ۳۷,۸ درجه بدن کودکان بین سه‎ماه تا سه‎ساله نیاز به اندازه‎گیری مرتب در منزل دارد تا در صورت افزایش، اقدامات بعدی را بتوان انجام داد اما در صورت مشاهده این دما در کودک زیر سه‎ماه، باید به پزشک مراجعه نمود. یکی از را‎ه‎هایی تشخیص تب در کودکان، استفاده از انواع دماسنج‎ است که به سه دسته تقسیم می‎شوند: دهانی، مقعدی وزیربغلی، دهانی.هنگامی که تب در کودکان بالا می‎رود، موجب بروز بی‎حالی و بی‎اشتهایی و احساس کسالت می‎شود. این مسئله در کودک سالم معمولاً نشانه چیز خاصی نیست. با اینکه وقتی حرارت بدن فرزندتان بالا می‎رود، کمی می‎ترسید اما تب به خودی خود،  هیچ آسیبی به دنبال ندارد و می‌تواند حتی چیز خوبی هم باشد. تب معمولاً راهی است که بدن با عفونت‎ها می‎جنگد و همه تب‎ها نیاز به درمان ندارند اما تب بالا می‎تواند موجب ناراحتی کودک شود و مشکلاتی مثل کم‎آب شدن بدن را تشدید کند. تب کودک علامت مبارزه بدن او با میکروب‎هاست و بسته به میزان مدت و زمان بروز و نیز سن کودک، نشانگر مشکلاتی خاص است. تب کودک ممکن است تنها نشانه یک بیماری جدی در او باشد. اگر کودک شما مبتلا به تب شد، با توجه به سن او می‎توانید اقدامات زیر را برای او انجام دهید:اگر کودک بین سه‎ماه تا سه‎ساله است، در صورت تب خفیف تا ۳۷,۸ درجه نیاز به دارو ندارد و فقط به‎صورت مرتب، درجه حرارت وی را اندازه بگیرید. در صورتی که کودک همراه با تب، بی‎قراری داشت یا درجه حرارت بدن بیشتر از ۳۷.۸ شد، باید داروی ضدتب را شروع کنید.اگر سن کودک کمتر از سه‎ماه است و تب بالای ٣٨ درجه دارد، هیچ دارویی به کودک خود ندهید و او را سریعاً نزد پزشک ببرید. تب ممکن است نشانه عفونت خطرناک و جدی باشد.
روش‎های تشخیص تب بسیاری از پدر و مادرها برای تشخیص تب، از لمس‎کردن استفاده می‎کنند، اما امروزه بهترین ابزار، استفاده از دماسنج است. 
انواع دماسنج، عبارتند از: دهانیمقعدیزیربغلی و پوستی
دماسنج دهانی این‎ نوع دماسنج‎ها به دو گونه جیوه‎ای و دیجیتالی می‎باشند. این دماسنج‎ها قابل اعتمادتر از زیر بغل است.دماسنج‎های دیجیتال معمولاً سریع‎ترین و دقیق‎ترین عدد را به دست می‎دهند. این دماسنج‎ها سایزها و شکل‎های مختلفی دارند و در اکثر سوپرمارکت‎ها و داروخانه‎ها موجود هستند. برای اطمینان از استفاده صحیح، حتماً دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید. به‎طور کلی، دماسنج‎های دیجیتال را می‎توان با روش‎های اندازه‎گیری زیر استفاده کرد:دماسنج را روشن کرده و مطمئن شوید که عدد روی صفحه آن، صفر است و عدد استفاده قبلی را نشان نمی‎دهد. دماسنج‎های دیجیتال معمولاً میله‎ای پلاستیکی و قابل انعطاف دارند که در نوک آن، سنسور دما قرار گرفته است و در سر دیگر آن، صفحه نمایشی خوانا وجود دارد.اگر دماسنج شما از کاورهای قابل تعویض پلاستیکی استفاده می‎کند، دقت کنید که کاور موردنظر را براساس توصیه‎های تولیدکننده که در دفترچه راهنما ذکر شده است، تهیه کنید. به خاطر داشته باشید که بعد از هر بار استفاده، کاور را دور انداخته و دماسنج را براساس توصیه‌های دفترچه راهنما تمیز کنید.دماسنج‌های الکترونیکی گوش، دمای پرده گوش را اندازه گیری می‎کنند. گرچه استفاده از این دماسنج‎ها برای بچه‎های بزرگ‎تر سریع و آسان است اما برای نوازدان سه‎ماهه یا کوچکتر چندان دقیق نیستند و تقریباً گران‎قیمت هستند.
دماسج زیربغلی و پوستی دماسنج‎های نوار پلاستیکی (نوارهای پلاستیکی کوچکی که روی پیشانی می‎فشارید) می‎توانند نشان دهند که فرزندتان تب دارد یا خیر اما برای به‎دست آوردن یک عدد دقیق از دمای بدن قابل اعتماد نیستند، مخصوصاً برای نوزادان و بچه‎های کوچک. اگر می‎خواهید دمای دقیق بدن فرزندتان را بدانید، این دماسنج انتخاب مناسبی نیست.دماسنج‎های پیشانی نیز قادرند به شما نشان دهند فرزندتان تب دارد یا خیر اما به اندازه دماسنج‎های دیجیتال دهانی یا مقعدی دقیق نیستند.دماسنج پستانکی ممکن است راحت به نظر برسد اما در این مورد هم عدد به دست آمده از دمای بدن به اندازه دماسنج‎های مقعدی دقیق و قابل اعتماد نیستند و برای نوزادان کمتر از سه‎ماهه نباید مورد استفاده قرار گیرند. برای این دماسنج لازم است که کودک آن را به مدت چند دقیقه بدون حرکت در دهان خود نگه دارد که برای اکثر بچه‎ها و نوزادان کاری تقریباً غیرممکن است.دماسنج‎های شیشه‎ای جیوه‎ای در گذشته بسیار متداول بودند اما امروزه آکادمی پزشکی اطفال امریکا اعتقاد دارد که نباید بخاطر قرارگیری احتمالی در معرض جیوه که آلاینده‌ای محیطی است، مورد استفاده قرار گیرند. اگر هنوز در خانه از این دماسنج‎ها دارید، آن را در سطل زباله که ممکن است جیوه‎اش از آن نشت کند، نیندازید. برای اینکه بفهمید این دماسنج را کجا می‎توانید دور بیندازید از پزشک یا درمانگاه محل سؤال کنید.
دماسنج‎های مقعدی برای استفاده از این دماسنج، والدین ابتدا باید به‎وسیله کارکنان درمانی آموزش لازم را ببینند. دماسنج‎های مقعدی به دو گونه دیجیتال و جیوه‎ای در دسترس هستند. به دلیل شکستن دماسنج‎های جیوه‎ای، بهتر است از دماسنج دیجیتالی استفاده کنید.
راهکارهایی برای کاهش تب کودک در هنگام تب، مایعات بیشتری به کودک خود بدهید تا از کم‎آبی بدن او جلوگیری شود. آب، سوپ و آب‎میوه (در سن‎های بالاتر) مناسب هستند.اگر کودک به اندازه کافی مایعات می‎خورد، او را مجبور به خوردن غذا نکنید.مطمئن شوید که کودک خواب و استراحت کافی دارد.درجه حرارت اتاق را نه خیلی‎زیاد و نه خیلی‎کم نگه دارید. لباس کودک نیز نباید خیلی‎گرم باشد.اگر کودک به همراه تب، لرز داشت، روی او پتو بکشید ولی پس از توقف لرز، پتو را بردارید.برای خنک نگه‎داشتن بدن کودک، هرگز از آب یخ یا الکل استفاده نکنید. می‎توانید پاها یا شکم کودک خود را با حوله خیس، هم‎دمای اتاق خنک کنید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید