مسیر سبز
مسیر سبز

انتقاد پاموک از سکوت اوباما روزنامه شرق: اورهان پاموک

انتقاد پاموک از سکوت اوباما
روزنامه شرق: اورهان پاموک نویسنده برنده نوبل 2006 ترک که به اظهارنظرها و یادداشت‌های سیاسی‌اش مشهور است؛ در تازه‌ترین گفت‌وگویی که با روزنامه حریت داشته از باراک اوباما به‌خاطر سکوت دربرابر مسایل مردم مصر انتقاد کرد.

 اورهان پاموک در این مصاحبه از وقایعی که این‌روزها در مصر به وجود آمده است؛ ابراز تاسف کرده که چرا این‌همه از جمعیت مصر کشته شده و از واکنش اتحادیه اروپا نسبت به این شرایط بسیار شگفت‌زده شده است. پاموک دراین‌باره گفته است: «من ماجراهای مصر را دنبال می‌کنم و خونریزی‌ها را می‌بینم و می‌خواهم خشمم را از این اقدامات بیان کنم. سیسی، رییس ارتش مصر درست مانند شخصیت «دوشنبه قرمز» کتاب گابریل گارسیامارکز است. دنیای متمدن دارد رویش را از این مسایل برمی‌گرداند. اوباما و اتحادیه اروپا در رویای اروپای آرام هستند و به مسایل دیگر توجه نمی‌کنند، اما کشتار، کشتار است. چه غرب مسوول آن باشد و چه حالا که در مصر رخ داده است.»

پاموک یکی از سیاسی‌ترین نویسندگان ترکیه است. او چندسال پیش به‌دلیل اعتراض به سکوت و پاک‌کردن تاریخ کشتار ارامنه توسط دولت ترکیه دادگاهی شد. در جریان اعتراضات مردم ترکیه در میدان تقسیم هم با نوشتن یادداشتی از مردم معترض حمایت کرد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید