مسیر سبز
مسیر سبز

100 راز از 100 پزشک (3) مجله سیب

100 راز از 100 پزشک (3) 
 
 مجله سیب

100 راز از 100 پزشک (3)

مجله سیب سبز:

دکتر سارا کریم‌زاده، داروساز

نکته مهم از تتراساکلین

فقط پزشکان و داروسازها می‌توانند بگویند کدام دارو با منقضی شدن خواصش را از دست می‌دهد و کدام دارو سمی می‌شود. برای مثال خانواده تتراساکلین‌ها اگر بعد از گذشتن تاریخ انقضا مصرف شوند می‌توانند سندروم فانکونی ایجاد کنند. این بیماری به نفرون‌های کلیوی حمله می‌کند و در کودکان باعث اختلال رشد می‌شود بنابراین باید داروهای تاریخ گذشته را دور بریزید.

شکوه مقدم، کارشناس ورزش

اگر اهل ورزش‌اید!

بهتر ورزش کردن به معنی سخت‌تر ورزش کردن نیست. شما باید بدانید کدام حرکات روی کدام ماهیچه‌ها کار می‌کند و در دوره زمانی‌اي که برای ورزش در نظر می‌گیرید، باید از حرکاتی استفاده کنید که تمام بدن‌تان را ورزش می‌دهد. این کار باعث می‌شود تا سالم‌تر بمانید و در زمان کمتر به نتیجه بهتری برسید.

دکتر خدیجه رحمانی، متخصص تغذیه و رژیم درمانی

فلفل تند بخوریم یا شیرین؟

انواع فلفل دارای مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان هستند و در نتیجه دارای خواص ضدسرطان، ضد بیماری‌های مزمن، ضدالتهاب و ضد بیماری‌های قلبی- عروقی هستند. شدت تاثیرگزاری فلفل تند بیشتر است و تمام این خواص در فلفل تند بیشتر از فلفل شیرین است. تنها مشکل فلفل تند این است که در برخی افراد ایجاد حساسیت می‌کند و باید با احتیاط مصرف شود.

مطالب مرتبط:

100 راز از 100 پزشک (2) 100 راز 100 پزشک (1)دکتر رضا راست‌منش، متخصص تغذیه

گوشت را زیاد نپزید، چون...

پختن زیاد گوشت کار درستی نیست. وقتی گوشت را زیادی می‌پزیم غیر از نابود کردن ویتامین‌ها و مواد مغذی آن، ساختار پروتئینی ارزشمند آن را هم از بین می‌بریم. با این کار گوشت هضم نشده و جذبی اتفاق نمی‌افتد. گوشت هضم نشده خوراک باکتری‌های روده قرار می‌گیرد و باعث تولید مواد سمی می‌شود که به روده آسیب می‌رسانند.

دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذيه و رژيم درماني و دانشيار دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكي ايران

مکمل بخوریم یا نه؟

هیچگاه سرخود و بدون تجویز پزشک مکمل‌های غذایی را مصرف نکنید. آنها هم مثل هر داروی دیگری باید فقط در موارد خاص تجویز شوند. طبیعی‌ترین روش این است که تمام مواد مورد نیاز فرد از طریق تغذیه تامین شود و اگر تامین مواد به شکل غیرطبیعی و از طریق مکمل انجام می‌شود طبیعی است که عوارضی به همراه داشته باشد.

دکتر علی اکبر سهیلی آزاد، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

چرا انگل می‌گیریم؟

استیکی که خوب پخته شده باشد از نظر بهداشتی بهتر است چون ممکن است گوشت‌ها دارای آلودگی‌های انگلی باشند و اگر گوشت خوب حرارت نبیند این انگل‌ها به انسان منتقل می‌شوند. غذاهای گوشتی دیگر مانند کباب کوبیده هم بهتر است با حرارت ملایم پخته شوند تا مواد مغذی آن از بین نرود.

دکتر محمدحسین عزیزی تبریززاده، دکترای علوم و صنایع غذایی

چرا گوشت بوقلمون..

بوقلمون چربی کمی دارد و منبع خوبی از سلنیوم، پتاسیم، روی و ویتامین‌های گروه B است و چون چربی های چرب غیر اشباع زیادی دارد، کلسترول خون را تنظیم می‌کند. بوقلمون مقدار زیادی اسید آمینه کریپتوفان دارد و در پیشگیری از سرطان و کاهش علائم ام‌اس مفید است. این گوشت برای رفع اختلال حافظه هم مفید است.

دکتر فیروزه رحیمی، متخصص قرنیه و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

عفونت چشم دارید؟

عفونت چشمی آدنوویروس برعکس سرماخوردگی تنها از راه تماس منتقل می‌شود و به همین خاطر به راحتی می‌تواند بین افراد یک خانواده، مدرسه و همکاران انتشار پیدا کند. بهتر است پزشکان برای مدتی به کسی که آلوده شده استراحت در منزل بدهند. این استراحت به این دلیل است که بیمار در اجتماع نباشد و افراد دیگر را آلوده نکند.

دکتر رضا راست‌منش، متخصص تغذیه

درباره نوبرانه‌ها

میوه‌های رسیده بیشتر از میوه‌های نوبر خاصیت دارند. چغاله بادام چون زودتر از موعد از درخت چیده می‌شود، خاصیت آنچنانی ندارد. چغاله می‌تواند به افراد مبتلا به سیروز کبدی یا سنگ صفرا کمک کند اما برای افراد لاغر اصلا توصیه نمی‌شود. ویتامین‌های گوجه‌سبز هم آنقدر کم است که به چشم نمی‌آید و بیشتر برای تحریک اشتها کاربرد دارد.دکتر مریم ابراهیمی، جراح و دندانپزشك

ارتودنسی کردید؟

انجام ارتودنسی در دوران کودکی کمترین عوارض را دارد یعنی در 6 تا 12سالگی و فقط به حالت پیشگیری از این درمان استفاده مي‌شود، البته در این زمان باید مراقبت لازم انجام ‌شود از 12 سالگی به بعد هم یک سری ارتودنسی‌های پیشگیری انجام می‌شود كه در بیشتر این موارد نیازی نیست از براکت استفاده شود و تنها استفاده از پلاک‌های متحرک کافی است.

دکتر بهروز باریک‌بین، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

پنکیک پوست‌های خشک

بهتــر اسـت کسانـــی که پوستی چرب و زمینه آکنه و جوش صورت دارند از مواد آرایشـــی سبک‌تری مانند پنکیک استفاده کنند. کرم‌پودرها نسبت به پنکیک‌ها سنگین‌تر هستند اما افرادی با پوست خشک یا آنهایی که از پوشانندگی پنکیک رضایت ندارند، می‌توانند برای ساعت‌های کوتاهی از کرم‌پودر هم استفاده کنند.

دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو

از صابون آنتی‌باکتریال چه می‌دانید؟

صابون در درمان جوش تاثير چنداني ندارد و فقط مي‌تواند چربي پوست را كنترل يا كم و در نهايت باكتري را كم كند. اگر آكنه‌هاي خفيف داريد و داروهاي ضدآكنه استفاده نمي‌كنيد، صابون‌هاي آنتي‌باكتريال می‌تواند کمی برای‌

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید