هر روز!
هر روز!

چطور جلوی بدزبانی کودک را بگیریم ؟ چطور جلوی بدزبانی

چطور جلوی بدزبانی کودک را بگیریم ؟ چطور جلوی بدزبانی

چطور جلوی بدزبانی کودک را بگیریم ؟
چطور جلوی بدزبانی کودک را بگیریم ؟
چطور جلوی بدزبانی کودک را بگیریم ؟ : چطور جلوی بدزبانی کودک را بگیریم ؟
: چطور جلوی بدزبانی کودک را بگیریم ؟
به گزارش : بدزبانی فرزندتان را نادیده بگیرید
اختصاصی:  
تربیت  کودک کار بسیار سختی است که نیازمند مهارت است ودراین باره در بیشتر موارد به مشاوره با متخصصان روانپزشکی کودک و مطالعه کتابها نیازمند هستیم . با این که همه والدین روش های تربیتی یکسانی ندارند اما خیلی از اختلالات رفتاری در کودکان راه حل های مشابهی دارد که تا حد زیادی به والدین کمک می کند .
در این مطلب به دعواهای کودکانه و بدزبانی اشاره می کنیم و راه حل های خوبی را ارائه می دهیم . اگر با انجام این راه حل ها موفق به تربیت کودک تان نشدید ، حتما با یک مشاور مشورت کنید .
چرا کودکان مان بد زبان می شوند ؟
کودکان خیلی از رفتارها را از والدین شان تقلید می کنند و بدزبانی و فحش دادن از طریق آموزش و مواجه شدن با آن در کودکان بوجود می آید . این بدین معناست که فرزندتان در شرایط بدزبانی قرار گرفته و کلمات زشت و فحش ها را از زبان فرد سومی یاد گرفته است . موقعیت بدزبانی می تواند از طریق یک سریال تلویزیونی باشد یا این که دوستش در مهدکودک این فحش ها را می دهد !
البته بدزبانی تنها به معنای فحش دادن نیست و مواردی چون صدا کردن بزرگترها با اسم کوچک ، طعنه زدن ، جیغ زدن ، گستاخی و تهدید کردن هم جزو بدزبانی می باشد .
چطور جلوی بد زبانی کودک مان را بگیریم ؟
الگوی خوبی برای فرزندتان باشید
اگر نمی خواهید فرزندتان با جیغ و فریاد حرف بزند ، خودتان هم نباید جلوی او با دیگران این رفتار را داشته باشید . به جای این که وقتی فردی به کودک تان هدیه ای می  دهد به او بگویید : " چرا یادت رفت تشکر کنی " ، خودتان باید الگوی خوبی برای ایجاد کردن رفتار پسندیده در او باشید . وقتی برایتان کاری انجام می دهد از او تشکر کنید یا اگر می خواهید کلمه تاثیر گذار لطفا را یاد بگیرد ، خودتان هم باید در برخورد با کودک تان و دیگران این کلمه را به کار بگیرید تا ملکه ذهنش شود .
جلوی کودک تان مودبانه حرف بزنید
بهترین مربی بدزبانی کودکان ، والدین ، اطرافیان و تلویزیون هستند . کودک به سرعت از اعضای خانواده ، دوستان و اطرافیانش کلمات و حرف های زشت و بی ادبانه را یاد می گیرد و آن را تکرار می کند . وقتی جلوی دختر و پسرتان در حین رانندگی ، راننده ی دیگری را احمق ، بی شعور و ... خطاب می کنید ، این کلمه را خیلی زود از زبان او هم می شنوید .
درست حرف زدن را به کودک تان بیاموزید
والدین بچه های بدزبان روزی 1000 مرتبه جمله " درست حرف بزن " را تکرار می کنند اما آیا تا به حال به کودک شان نشان داده اند که منظور از درست حرف زدن چیست ؟ پس اگر می خواهید کودک تان بد زبانی اش را کنار بگذراید ، باید مهارت درست حرف زدن را به او یاد دهید . اگر دوست ندارید کودک تان با صدای بلند با شما حرف بزند ، به او بگویید فریاد زدن یک رفتار زشت و نادرست است و در قوانین خانه ی شما نمی گنجد .
برای کودک تان ارزش قائل شوید
کودکان با بدزبانی می خواهند توجه اطرافیان را به خود جلب کنند ، پس نباید خیلی سریع واکنش نشان دهید تا کودک تان را به هدفش برسانید . اگر او فریاد می زند ، شما با عصبانیت واکنش نشان ندهید و به گونه ای رفتار کنید که انگار در خانه تان مهمان است . باید با احترام گذاشتن به کودک تان ، این رفتار را به او یاد دهید .
به بدزبانی کودک پاسخ ندهید
به والدین بچه های بد زبان توصیه می شود که چشم شان را روی بدزبانی کودک ببندند . باید بدزبانی کودک را نادیده بگیرید ؛ طوری که انگار اصلا حرف زشت او را نشنیده اید . وقتی به بدزبانی او پاسخ ندهید ، به او می فهمانید که نمی تواند با کلمات زشت و نادرست توجه شما را جلب کرده و شما را تحت تاثیر قرار دهد .
تنبیه جواب نمی دهد !
تنبیه نمی تواند جلوی بد زبانی کودک تان را بگیرد و تنها در مواردی باید انجام شود که رفتار کودک برای دیگران و خودش آسیب زا باشد . تنبیه کردن تنها کودک را لجبازتر می کند و به جای احترام ، ترس را به او یاد می دهد .
به کودک اجازه دهید در زمان مشخصی کلمه موردنظرش را به زبان بیاورد
وقتی کلمه احمق را از زبان کودک تان می شنوید ، ممکن است به خاطر روش غلط تربیتی تان خود را سرزنش کرده و احساس گناه کنید . توصیه می کنیم به کودک تان اجازه دهید صدها بار در یک بازه زمانی مشخص کلمه مورد نظرش را تکرار کند .
وقتی کودک تان کلمه زشتی و غلطی را می گوید ، به او بگویید که از این رفتارش متاسف هستید . می توانید یک ساعت زنگ دار جلویش بگذارید و از او بخواهید هرچقدر که می خواهد این کلمه را تکرار کند تا ساعت زنگ بزند . البته باید به او بگویید که بعد از زنگ زدن ساعت حق ندارد این کلمه را به زبان آورد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید