هر روز!
هر روز!

آموزش سبزه گندم در گلدان آموزش سبزه گندم در گلدان

آموزش سبزه گندم در گلدان آموزش سبزه گندم در گلدان

آموزش سبزه گندم در گلدان
آموزش سبزه گندم در گلدان
یک ایده زیبا برای سبزه عید دارم و آن هم این است که سبزه را در گلدان جهارگوش شیشه ای سبز کنید و با گلهائی هم که دوست دارید تزئین نمائید و دور گلدان هم با روبانهائی که با هفت سین شما هماهنگی داشته باشد تزئین نمائید.
امسال من خودم قصد دارم که یک گلدان شیشه ای تهیه کنم و سبزه عید را داخل آن سبز نمایم.
گندم
گندمی که برای سبز کردن انتخاب می کنید نباید گندم مانده و مربوط به چند سال قبل باشد چون درصد دانه های کمتری سبز خواهند شد.
ابتدا گندم را تمیز بشویید و ناخالصیهایی که در اثر شستن روی آن جمع می شوند جدا کنید. بعد در یک ظرف مناسب بریزید و به آن آب اضافه کنید تا آب چند سانت بالاتر از سطح گندم قرار گیرد .چون... گندمها خیلی سریع آب را به خود جذب می کنند و در صورت کم بودن آب قسمت بالا خشک می ماند.
معمولا یکی دو روز این مرحله طول می کشد تا زمانی که نقطه سفید رنگ کوچکی روی گندمها ایجاد شود . در طول این مدت چند بار آب گندم را عوض کنید.
سپس گندمها را در آبکش بریزید تا آب آنها گرفته شود و یک پارچه نخی تمیز انتخاب کنید و گندمها را در آن بریزد و پارچه را روی گندم برگردانید .این کیسه را در آبکش قرار داده و زیر آن بشقاب بگذارید . مرتب با آبپاش به آن آب بدهید تا سطح پارچه همیشه خیس باشد ضمن این که به دلیل وجود صافی در زیر آب اضافی جمع نمی شود و تولید بوی نامطبوع نمی کند.
اگر عجله دارید کیسه را کنار بخاری قرار دهید . وقتی که گندمها ریشه زدند موقع پهن کردن آنهاست. دقت کنید این مرحله زیاد طول نکشد تا جایی که ریشه ها خیلی بزرگ شده و در هم تنیده شوند چون پهن کردن آنها مشکل است و سبزه یکدستی نخواهید داشت.
سطح ظرفی که می خواهید سبزه را در آن سبز کنید را با یک لایه پنبه بپوشانید بعد گندمها را پهن کنید.
حداقل دولایه و حداکثر سه لایه گندم رویهم پهن کنید .کمتر از این مقدار سبزه شما کم پشت می شود و بیشتر از این مقدار قسمتهای زیرین رشد نکرده و حالت فاسد به خود می گیرند.
روی گندمها را با پارچه نمدار بپوشانید و مرتب به آنها آب بدهید . در این مرحله باید مراقب باشید پارچه روی سبزه ها همیشه مرطوب باشد و از طرفی آب اضافی در کف ظرف جمع نشود چون ریشه ها فاسد می شوند.
اگر می خواهید مطمئن تر شوید دراین مرحله یک پلاستیک بزرگ انتخاب کنید وچند جای آن سوراخ ایجاد کنید و روی گندمها بکشید به شکلی که سطح پلاستیک بالاتر از گندمها باشد و لبه های پلاستیک را زیر ظرف قرار دهید تا حالت گلخانه ای ایجاد شود.
همین که جوانه های نقره ای رنگ از گندم خارج شدند می توانید از این به بعد هر روز کمی آنها را در آفتاب قرار دهید تا سبز خوشرنگ شوند.
سبزه ها به اندازه دلخواه که رسیدند آنها را در جای سرد و خنک قرار دهید تا رشدشان کم شود و دیرتر زرد و خراب شوند و همچنان مراقب آب دادن اندازه به آنها باشید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید