مسیر سبز
مسیر سبز

زیبایی‌های ایران: استان کهگیلویه و بویراحمد

زیبایی‌های ایران: استان کهگیلویه و بویراحمد

زیبایی‌های ایران: استان کهگیلویه و بویراحمد
     
: کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان‌های کشور ایران است. مرکز آن شهر یاسوج است و با مساحتی حدود ۱۶هزار و ۲۴۹ کیلومتر مربع، سرزمینی نسبتا مرتفع و کوهستانی است.

جمعیت کهگیلویه و بویراحمد بر پایه سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰ برابر با 640 هزار نفر بوده که ۵۰ درصد آن‌ها در شهرها سکونت دارند. کهگیلویه و بویراحمد دارای ۲۱۷ گردشگاه زیارتی و تفرجگاهی است که گردشگران تابستانی می‌توانند از آنها دیدن کنند.

از جمله باید به بقعه امامزاده «بی‌بی‌حکیمه» خواهر امام رضا، امام زاده جعفر برادر امام رضا در شهرستان گچساران، سرچشمه چنارستان سفلی، رودخانه‌های مارون، چرام، نازمکان، بشار، زهره و مهریان بهمراه هزاران چشمه سار دیگر و در کنار آن‌ها سد کوثر، شاه قاسم و شاه مختار یاسوج، آبشارهای کمردوغ، باغ چشمه بلقیس چرام، تنگ شلال دون، رودخانه و بیشه زیبای شاه بهرام، روستای زیبای پلکانی و باغستانی مارین، تنگ هنگان ،و امامزاده سید محمود و ... اشاره کرد.

کهگیلویه و بویراحمد دارای آب و هوایی بسیار متنوع و چهار فصل است.

1.    جاده‌ای که به روستا و آبشار بهرام‌بیگی در کهگیلویه و بویراحمد منتهی می‌شود.2.    پیست اسکی کاکان یاسوج3.    شهرستان‌های بویراحمد و دنا سرشار از چشمه‌های جوشان هستند.4.    کوه‌های دنا مکانی محبوب و پرطرفدار برای کوهنوردان داخلی و خارجی است.5.    منطقه تفریحی آبشار یاسوج که در سه کیلومتری این شهر قرار دارد.6.    کوه دنا و پوشش گیاهی متنوع آن صحنه‌های حیرت‌انگیزی را برای بازدیدکنندگان پدید می‌آورد.7.    دریاچه کوه‌گل سی‌سخت محصور بین کوه‌های دنا8.    زندگی عشایری هنوز در استان چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد جریان دارد.9.    کوه معروف به دژسلیمان شهرستان گچساران واقع در منطقه گرمسیری استان کهگیلویه و بویراحمد10.    مجسمه آریوبرزن واقع در میدانی به همین نام در شهر یاسوج11.    نمایی از هتل آزادی یاسوج12.    لاله‌های واژگون نمادی از استان کهگیلویه و بویراحمد13.    نمایی از شهر یاسوج14.    نمایی ازغروب آفتاب همراه با رودخانه بشار که از مرکز شهر یاسوج می گذرد.15.    سد شاه‌قاسم واقع در پنج کیلومتری شهر یاسوج


برای ارسال اولین نظر کلیک کنید