هر روز!
هر روز!

آنچه باید درباره خونریزی زمان قاعدگی بدانید آنچه باید درباره

آنچه باید درباره خونریزی زمان قاعدگی بدانید 
 آنچه باید درباره

آنچه باید درباره خونریزی زمان قاعدگی بدانید
آنچه باید درباره خونریزی زمان قاعدگی بدانید : آنچه باید درباره خونریزی زمان قاعدگی بدانید
: آنچه باید درباره خونریزی زمان قاعدگی بدانید
چرخه قاعدگی به طور معمول 28 روز طول می کشد
 
به گزارش : آنچه باید درباره خونریزی زمان قاعدگی (عادت ماهانه) بدانید خانم ها به خصوص دختران جوان از وقتی وارد سن بلوغ می شوند و قاعدگی را تجربه می کنند سؤالات بسیاری در ذهن شان ایجاد می شود که شاید به راحتی نتوانند از پزشک خود بپرسند، به همین دلیل آنها را نادیده گرفته و به مشکلات شان عادت می کنند. برای مثال خیلی از خانم ها هرماه قاعدگی های شدیدی را تجربه می کنند و به مرور دچار کمبود آهن، ضعف و بی حالی می شوند اما هیچ وقت به ذهن شان نمی رسد که شاید مشکل از قاعدگی شان باشد.
 
تغییرات در خونریزی، رنگ خون، غلظت و میزان لخته های خون نیز از دیگر نگرانی های شایع خانم ها است؛ اینکه چرا گاهی اوقات رنگ خون قهوه ای تیره می شود یا تعداد لخته ها زیاد می شود؟ چرا بعضی افراد طی قاعدگی هیچ دردی را حس نمی کنند اما بعضی دیگر از درد به خود می پیچند؟!
 
اصلا چرا عادت ماهانه(پریود ) می شویم؟ هر ماه طی چرخه قاعدگی دیواره داخلی رحم ضخیم می شود تا محیط را برای بارداری آماده سازد. اما وقتی بارداری رخ نمی دهد بدن طی قاعدگی این لایه ضخیم را همراه با خون خارج می کند. میزان خونی که در یک عادت ماهانه از دست می رود معمولا بین 4 تا 12 قاشق چای خوری است. چرخه قاعدگی به طور معمول 28 روز طول می کشد. با این حال این چرخه برای بعضی خانم ها می تواند به کوتاهی 21 روز یا به بلندی 35 روز باشد. یک عادت ماهانه طبیعی معمولا بین 2 تا 7 روز طول می کشد.
 
وجود لخته خون در زمان قاعدگی نشانه بیماری است؟! اغلب خانم ها هر چند وقت یک بار در قاعدگی شان لخته خون می بینند. این لخته ها ممکن است قرمز روشن یا تیره باشند و اغلب در شدیدترین روز خونریزی خارج می شوند. وجود این لخته ها باعث می شود خونریزی غلیظ تر از همیشه به نظر برسد. بدن به طور معمول برای جلوگیری از لخته شدن خون قاعدگی، همراه با آن ماده ضدانعقاد ترشح می کند. اما وقتی عادت ماهانه شدید است و خون با سرعت زیادی خارج می شود، این مواد وقت کافی برای اثرگذاری پیدا نمی کند و به همین دلیل لخته تشکیل می شود. اگر میزان لخته های تان زیاد است یا سایزشان بزرگ است باید حتما توسط متخصص زنان معاینه شوید.
 
آندومتریوز و درد طاقت فرسا! کاشته شدن بافت رحم در قسمتی غیر از جدار داخلی رحم را «آندومتریوز» می گویند. در حقیقت بافت داخل رحم «آندومتر» نام دارد و این بافت ممکن است به دلایل مختلفی در مکان هایی به غیر از رحم کاشته شود. برای مثال اگر هنگام عادت ماهانه خون به جای اینکه بیرون برود، از لوله های رحم به داخل حفره شکمی بریزد، ممکن است منجر به آندومتریوز شود. عوامل ارثی و تغییرات سلولی نیز می توانند باعث ایجاد آندومتریوز شوند. یکی از شایع ترین علائم این بیماری دردهای هنگام عادت ماهانه است که در روزهای سوم و چهارم معمولا بدتر می شود. حتی بعد از اتمام عادت ماهانه نیز مدت زیادی طول می کشد تا این درد کاملا از بین برود و درد آن ماه به ماه هم بیشتر می شود.
 

اغلب خانم ها هر چند وقت یک بار در قاعدگی شان لخته خون می بینند
 
چرا اینقدر درد می کشیم؟! درد قاعدگی اگر فقط در روزهای اول باشد «دیسمنوره» نام دارد که به علت آزاد شدن ماده پروستاگلاندین ایجاد می شود. در این صورت برای رفع درد می توان از داروهای ضدالتهابی مثل دیکلوفناک یا مفنامیک اسید استفاده کرد. اگر این داروها تاثیرگذار نباشند گاهی می توان تحت نظر پزشک به طور محدود از قرص های ضدبارداری استفاده کرد. گاهی اوقات نیز تنگی دهانه رحم باعث ایجاد درد می شود. درواقع اگر درد خیلی شدید نباشد و با مصرف دارو قابل تحمل باشد، طبیعی تلقی می شود. اما اگر از روز دوم یا سوم عادت ماهانه بیشتر شود باید به بیماری آندومتریوز شک کنیم که یک بیماری پیش رونده قابل پیگیری و قابل تشخیص است.
 
ممکن است باردار باشید؟! تغییرات در رنگ و غلظت خون قاعدگی اغلب طبیعی هستند. با این حال چندین عامل وجود دارند که ممکن است باعث ایجاد لخته های غیرطبیعی یا تغییر رنگ و غلظت خون در قاعدگی شوند؛ ازجمله سقط جنین، وجود فیبروم، تغییرات هورمونی، بزرگ شدن سایز رحم، انسداد در مسیر خون قاعدگی و آندومتریوز. برای مثال خانم هایی که سقط جنین داشته اند، ممکن است شاهد خروج لخته های خون یا توده هایی با بافت خاکستری از واژن باشند. پس اگر احتمال بارداری برای تان وجود دارد بلافاصله با دیدن این علائم و خونریزی شدید به پزشک مراجعه کنید.
 
فیبروم و افزایش درد و خونریزی در هنگام قاعدگی فیبروم های رحم توده هایی غیرسرطانی هستند. فیبروم همیشه همراه با علامت نیست. درواقع تحقیقات نشان می دهند بیشتر فیبروم های کوچک اصلا از خود علامتی بروز نمی دهند. اما اگر فیبروم به طرف داخل رحم برجسته شده باشد با افزایش سطح رحم باعث افزایش خونریزی ماهانه می شود. حتی به علت عوامل رشدی که از این فیبروم ها ترشح می شود لایه پوشاننده مقابل آنها نیز بیشتر دچار خونریزی می شود، بنابراین خونریزی ماهانه کسانی که فیبروم دارند اکثرا افزایش یافته است که این افزایش گاهی اوقات می تواند به دلیل نکروبیوز یا خونریزی در داخل فیبروم هم باشد.
 
همچنین از آنجایی که رحم، فیبروم را به عنوان یک جسم خارجی تلقی می کند، درست مانند زمان زایمان می خواهد از شر چیزی که داخلش است خلاص شود و این موضوع باعث ایجاد دردهای کرامپی شبیه دردهای موقع عادت ماهانه یا زایمان می شود.
تغییر وزن داشته اید؟ عملکرد بدن شما متکی بر تعادل دقیقی از هورمون های پروژسترون و استروژن است. این هورمو

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید