هر روز!
هر روز!

مدل های شیک تزیین میرزا قاسمی مجلسی بادمجان یکی از

مدل های شیک تزیین میرزا قاسمی مجلسی بادمجان یکی از

مدل های شیک تزیین میرزا قاسمی مجلسی
بادمجان یکی از مواد خوراکی است که از ارزش غذایی بالایی برخوردار است و معمولا برای رژیم های مختلف لاغری از بادمجان استفاده مطلوبی می شود. البته باید گفت بادمجان در سفره های ما ایرانیان نیز جایگاه خاصی دارد و انواع غذاهای خوشمزه با بادمجان طبخ می شود. مثلا کشک بادمجان، خورش بادمجان، میرزا قاسمی و… از انواع این خوراکی ها هستند.نکته جالب آنکه همین غذاها در نقاط مختلف ایران به شیوه های گوناگونی پخت می شوند و به نوعی آن مدل غذا مختص همان منطقه است. مثلا میرزا قاسمی مخصوص نواحی شمال کشور است و بهتر است بگوییم طبخ اصلی این غذا متعلق به شما کشور است و در نواحی دیگرِ کشور هم ممکن است به شیوه های دیگر پخت شود. غیر از بادمجان از عناصر اصلی میرزا قاسمی سیر و تخم مرغ هستند که واقعا طعم اصلی این غذا را شکل می دهند.
در سفره های مجلسی ایرانیان نیز از میرزا قاسمی استفاده می شود و می توان گفت جزو منو اغلب رستوران های سنتی و غیر سنتی است و طرفداران خاص خود را نیز دارد. در این مطلب از پورتال رنگی دستور تهیه میرزا قاسمی مجلسی همراه با مدل های جدید تزیین این غذا را برای شما در نظر گرفته ایم که امیدواریم این غذا را در منزل تهیه کنید و از طعم آن راضی باشید و مدل ها هم ایده های جدیدی برای تزئین میرزا قاسمی در ذهن شما ایجاد کنند.
: مدل های شیک تزیین میرزا قاسمی مجلسی
: مدل های شیک تزیین میرزا قاسمی مجلسی

برای درست کردن میرزا قاسمی به سبک شمال کشور نیازمند مواد تازه و سالم هستید که در ادامه لیست آنها را می بینید.
بادمجان، ۲ کیلوگرم گوجه فرنگی، یک کیلوگرم سیر، یک یا ۲ بوته تخم مرغ، ۴ عدد رب گوجه فرنگی، ۲ قاشق (در صورت تمایل) روغن به مقدار لازم زردچوبه، نمک و فلفل به مقدار لازم
۱ ـ ابتدا بادمجان ها را داخل فر یا روی شعله آتش اجاق گاز یا منقل کبابی کنید؛ سپس پوست آنها را کنده و سرشان را جدا کنید. نکته: برای آنکه باقیمانده پوست که به سختی به گوشت بادمجان چسبیده است نیز کنده شود، بادمجان های کبابی شده را زیر شیر آب بشویید.
۲ ـ پس از اینکه پوست بادمجان ها به خوبی کنده شد، آنها را روی تخته آشپزخانه قرار داده و با چاقو ساطوری کنید. نکته: اگر نوع بادمجان ها تخم دار بود، پیش از ساطوری کردن، تخم آنها را جدا کنید.
۳ ـ حالا نوبت به پوست کندن سیرها می رسد؛ این کار را با چاقوی کوچک نوک تیز انجام دهید ولی برای راحت تر شدن کار، کافی است حبه های سیر را از هم جدا کرده و داخل کاسه ای حاوی آب سرد بریزید و یک تا ۲ ساعت خیس کنید. بعد از گذشت این مدت، آنها را از آب بیرون آورده و پوستشان را به راحتی بکنید، سپس آنها را با چاقو، ریز خردکرده یا رنده کنید. البته بعضی ها سیرها را در هاون می کوبند.
۴ ـ قابلمه ای را تا نیمه آب کرده و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا جوش آید، سپس گوجه فرنگی ها را به صورت درسته و با پوست داخل آب جوش بیندازید و پس از ۳ دقیقه آبکشی کنید. به این ترتیب پوست گوجه فرنگی به آسانی کنده می شود. حالا گوشت گوجه فرنگی ها را ریز خرد کنید.
۵ ـ در قابلمه دیگری مقداری روغن بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا داغ شود؛ سپس سیر رنده یا خرد شده را داخل روغن بریزید و مقداری حرارت دهید تا کمی سرخ شود. پس از آن، یک قاشق مرباخوری زردچوبه اضافه کرده و همراه با سیر کمی تفت دهید. حالا نوبت به گوجه فرنگی و بادمجان می رسد.
۶ ـ پس از افزودن گوجه فرنگی و بادمجان ، مقدار لازم نمک و فلفل را نیز اضافه کرده و مواد را خوب با هم مخلوط کنید تا پخته شده و آب خود را از دست بدهد.
۷ ـ در این فاصله، تخم مرغ ها را در کاسه دیگری بشکنید و با قاشق سفیده و زرده را با هم مخلوط کنید.
پس از اینکه مخلوط به روغن افتاد، تخم مرغ های مخلوط را روی مواد ریخته و در ظرف را بگذارید تا به اصطلاح بسته شوند؛ البته در این فاصله مواد را به همراه تخم مرغ هم بزنید. در ضمن در طول این مدت، حرارت اجاق گاز باید متوسط باشد. معمولا پس از گذشت مدت زمانی حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بعد از اضافه کردن تخم مرغ ها غذا آماده است.
بعضی ها تخم مرغ را به صورت جداگانه یا در گوشه ای از همان قابلمه سرخ کرده و  سپس با مواد مخلوط می کنند. بعضی دیگر پس از کشیدن مخلوط بادمجان و گوجه فرنگی در ظرف موردنظر، تخم مرغ ها را در تابه دیگری به صورت نیمرو درآورده و به همان صورت، درسته روی مخلوط می ریزند.
پورتال رنگی _ مدل های شیک تزیین میرزا قاسمی مجلسی
منابع: همشهری آنلاین – بیتوته
منبع :

مشاهده همه ی 3 نظر