shahrzadkamali
shahrzadkamali

عکس‌پانوراما چیست؟ عکس‌های پانوراما با گرفتن یک سری عکس‌ همراه

 لینک

عکس‌پانوراما چیست؟
عکس‌های پانوراما با گرفتن یک سری عکس‌ همراه با همپوشانی صحنه و ادغام آن‌ها در نرم‌افزارهای ویژه ایجاد می‌شوند.

اما چرا می‌گوییم عکاسی پانوراما بهتر از عکاسی با لنز واید است؟

دلایل بسیاری وجود دارد که شما باید با استفاده از چندین عکس- به جای یک عکس واید- عکس‌های پانوراما بگیرید.

لنزهای واید ممکن است به اندازه کافی گسترده نباشد که بتواند کل صحنه را با یک شات ضبط کند.
عکس‌های گرفته شده با لنز واید، اعوجاج لنز نامطلوبی را به وجود می‌آورد.
یک تصویر پانوراما از چندین عکس تشکیل شده است، در نتیجه بسیار بزرگتر از یک عکس است و می‌تواند در اندازه‌های بسیار بزرگتر چاپ شود.
برای عکاسی پانوراما می‌توان از لنزهای استاندارد به جای لنزهای گران قیمت و مخصوص استفاده کرد.
عکاسی پاناروما

بهتر است برای عکاسی پانوراما از چه لنزی استفاده شود؟
هر لنز دارای “میدان دید” مشخصی است، یعنی نمای خاصی از صحنه ضبط، درجه‌بندی و اندازه‌گیری می‌شود. یک میدان دید گسترده (به عنوان مثال 100 درجه) صحنه بیشتری از یک میدان دید کوچکتر (به عنوان مثال 50 درجه) را ثبت می‌کند.

-لنزهای واید، یک انتخاب محبوب برای عکاسی مناظر است و این گونه لنزها معمولاً از میدان دید بسیار گسترده‌ای برخوردار هستند. اما به همان میزانی که یک لنز واید برای عکاسی از منظره مناسب است، اعوجاجی ایجاد می‌کنند که برای عکاسی پانوراما مناسب نیست.

-یک لنز تله فوتو از حوزه دید بسیار کوچکتری برخوردار است. مگر اینکه سعی کنید از دور دست، یک عکس پانوراما تهیه کنید، اما با این حال، این امر بهترین انتخاب برای ثبت عکس های پانوراما نیست.

-لنز استاندارد (زاویه دیدی که نه خیلی گسترده باشد و نه خیلی کم) برای عکاسی پانوراما مناسب است، زیرا در این نوع لنزها، اعوجاج در عکس به حداقل خود نزدیک می‌شود، در نتیجه عکس‌های پانوراما واقع بینانه‌تری ایجاد می‌کند. بسته به میزان نزدیک بودن جسم و هدف، یک لنز یا فاصله کانونی بین 35 تا 80 میلی‌متر انتخاب کنید.

نحوه صحیح عکاسی پانوراما:
عکاسی پانوراما بسیار آسان است، اما بهتر است برای گرفتن خروجی دقیق و زیبا، نکاتی را که در ادامه می‌گوییم را رعایت کنید:

عکاسی پاناروما

از سه پایه استفاده کنید
اگرچه استفاده از سه پایه ضروری نیست، ولیکن با استفاده از سه پایه نتیجه بهتری خواهید گرفت چراکه عکس‌هایی که می‌گیرید، در یک محور تراز قرار می‌گیرند. هنگامی که با نرم افزار عکس‌های خود را ادغام کردید، در نهایت به یک تصویر پانوراما بزرگتر خواهید رسید.

عکاسی پاناروما

در فرمت RAW عکسبرداری کنید
برای بهترین نتیجه، پیشنهاد می‌کنم به جای فرمت JPEG، در قالب RAW عکس بگیرید. تصاویر RAW از نظر دوربین تصویری خام و پردازش نشده است. بر خلاف قالب JPEG، فشرده سازی تصویر انجام نمی‌شود و هیچگونه تنظیماتی (مانند شارپینگ یا تغییر در اشباع رنگ و غیره) بر روی تصویر اعمال نمی‌شود.در این راستا فایل Raw گزینه های بیشتری برای ویرایش تصویر برای شما فراهم می کند، علاوه بر این، Lightroom Classic CC و Lightroom 6 می‌توانند تصاویر RAW را در یک عکس پانوراما با عکس های JPEG ترکیب کند. چنانچه از فرمت RAW استفاده می‌کنید، تصویر پانورامای حاصل به خودی خود یک تصویر RAW خواهد بود.

در حالت “اولویت با دیافراگم” یک عکس آزمایشی بگیرید
شاید بخواهید برای گرفتن عکس‌هایی که تصویر پانورامای شما را تشکیل می‌دهند، از حالت دستی استفاده کنید. اما ابتدا برای شناسایی صحیح تنظیمات، به حالت “اولویت با دیافراگم” بروید، دیافراگم را روی f / 11 قرار دهید، سپس یک شات امتحانی از سوژه مورد نظر بگیرید.

اطمینان حاصل کنید که شات تستی از وضوح کافی در پیش زمینه و پس زمینه برخوردار باشد. اگر اینطور نیست، مقدار دیافراگم خود را به عنوان مثال به f / 16 افزایش دهید و یک عکس آزمایشی دیگر بگیرید.
دوباره بررسی کنید که هایلایت‌های منفی- یعنی مناطق سفید بسیار روشن – در تصویر وجود نداشته باشد.
اگر هایلایت‌های منفی می‌بینید، دو گزینه برای حل مساله دارید:

سرعت شاتر را با یک توقف به صورت گام به گام افزایش دهید، به عنوان مثال اگر سرعت شاتر 1/250 است، در مرحله 4 آن را به 1/500 تغییر دهید.
نوردهی دوربین خود را در -1 تنظیم کنید. چنانچه این امر عملکرد خوبی به شما دهد، تنظیم جبران نوردهی را تا چهار استاپ پایین‌تر نگه دارید.
هر دو گزینه فوق میزان نوری را که به سنسور دوربین شما می‌رسد را نصف می‌کند و در نتیجه تاثیر هایلایت‌های منفی به حداقل خود می‌رسد. چنانچه از عکس تست راضی هستید، دیافراگم، سرعت شاتر، ISO و تنظیمات جبران نوردهی را یادداشت کنید. در مرحله بعدی، به آنها احتیاج خواهید داشت.

حالت دستی را انتخاب کنید
برای نتیجه بهتر، برای هر یک از عکس‌هایی که می‌گیرید، نوردهی را یکسان تنظیم کنید. اندازه دیافراگم، سرعت شاتر و ISO باید برای هر یک از عکسهای گرفته شده ثابت باشد. شما از مقادیر مشخص شده

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید