shahrzadkamali
shahrzadkamali

خرید سه پایه دوربین عکاسی و 13 نکته ای که باید

 لینک

خرید سه پایه دوربین عکاسی و 13 نکته ای که باید بدانید
خرید سه پایه دوربین عکاسی
قبل از خرید سه پایه دوربین عکاسی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ در این سال ها افتخار همکاری با عکاسان زیادی را داشته ایم از این رو با در نظر گرفتن مشکلات آن‌ها، تیم محتوای نگاه شاپ به ساخت مجموعه ویدئو های آموزشی اقدام کرده است. بیشتر ما عکاس ها بعد از مدتی با یادگیری تکنیک های مختلف، به یک سه پایه عکاسی نیاز پیدا می‌کنیم. اکثر این سه پایه ها را به انتخاب خود و نهایتا با نظر سنجی سطحی از فروشنده، خریداری می‌کنیم. بعد از مدتی نواقص سه پایه برایمان آشکار می‌شود، مثلا می‌گویم چرا سه پایه من T نمی‌شود یا این سه پایه روی سرامیک سر می‌خورد! چرا زمانی که دوربین را روی سه پایه می‌گذارم، دوربین می‌لرزد؟ ای کاش این سه پایه وزن کمتری داشت، کاش کوچکتر بود و درکیف کولم جای داده می‌شد. این ها مشکلاتی هستندکه عموما بعد از خرید سه پایه به آن ها بر می‌خوریم.

پیش از این مقاله ی راهنمای خرید سه پایه دوربین عکاسی را برای شما دوستان قرار داده ایم و در آن تمام اجزای سه پایه را برای آشنایی کامل با این وسیله توضیح دادیم، و اکنون ویدئوی جامعی تهیه کردیم تا قبل از خرید سه پایه دوربین عکاسی خود به این نکته ها توجه کنید و با نیاز سنجی درست سه پایه‌ی مناسبتان را خریداری کنید.
اولین نکته‌ی مهم در خرید سه پایه‌ی دوربین عکاسی| سه پایه دو بخش مهم دارد:
هد سه پایه دوربین عکاسی
بدنه‌ی سه پایه دوربین عکاسی
وقتی به وبسایت نگاه شاپ وارد شوید و بر روی دسته بندی سه پایه‌ی دوربین عکاسی می‌روید با تعداد زیادی از این محصول مواجه می‌شوید. در بیشتر عکس‌ها سه پایه‌ها به صورت کامل یعنی هد و بدنه وجود دارند، اما خبر خوب این است که شما اصلا محدودیت انتخاب ندارید و می‌توانید هر بدنه و هد ای که نیاز دارید را خریداری کنید. اکثر سه پایه های فوق‌حرفه‌ایی فقط دارای بدنه هستند و انتخاب هد را بر عهده‌ی خریدار می‌گذارند.

هد سه پایه دوربین عکاسی

انواع هد
به صورت کلی هدها دو نوع هستند: بال هد(ball head)، پن هد (pan head) هر دوی این هدها خوب هستند اما اگر هد مناسب کار خود را تهیه نکنید، هنگام کار به درد سر خواهید افتاد. به وسیله‌ی بال هد، زاویه‌ی دوربین را به راحتی تغییر می‌دهید، سری توپی شکل آن حرکت آزادانه‌ی دوربین را برای شما فراهم می‌کند. برخی از آنها وزنی معادل با 15 تا 30 کیلو را تحمل می‌کند و تحمل وزن آنها خیلی بیشتر از پن هد (pan head) است. در پایین بال هدها صفحه‌ی مندرجی وجود دارد که به منظور دقت بیشتر در زاویه‌بندی در نظر گرفته‌شده‌اند. برخی افراد می‌ترسند که اگر از بال هد استفاده کنند به راحتی کادرشان بهم بخورد و دوربین تراز نشود، این مساله نگرانی ندارد، از تراز خود دوربین و یا تراز پایین بال هد و یا تراز بدنه ی سه پایه می‌توانید استفاده کنید. اما اگر دقت خیلی زیاد در کارتان اولویت بیشتری نسبت به سرعت دارد، پن هد انتخاب بهتری است. پن هدها خود انواع متفاوتی دارد. پن هدهایی که تک دسته ایی هستند و پیچ کناری آنها گردش در محور افقی را فراهم می‌کند و پن هدهایی که دو دسته‌ایی هستند و حرکت در زاویه‌های بیشتری را به شما ارائه می‌کند.

بر عکس شدن ستون مرکزیاگر استفاده‌ی غالب شما از سه‌پایه برای فیلم برداری است، بهتر است از سه‌پایه‌ی پن هد استفاده کنید، زیرا وجود دسته‌های بیشتر حرکت نرم دوربین در همه‌ی زوایا را ایجاد می‌کند. توجه کنید سری توپی سه پایه این امکان را برای شما فراهم نمی‌کند. مزیت پن هدهای دو دسته‌ایی این است که حرکت نرم برای فیلم برداری را فراهم می‌کند.

خرید سه پایه دوربین عکاسی

آیا در خرید سه پایه دوربین عکاسی ارتفاع سه پایه مهم است؟
دو نکته ی مهم در اتفاع سه پایه را باید در نظر گرفت نکته اول حداکثر ارتفاع سه پایه: از فروشنده‌ی خود بپرسید و یا در قسمت ویژگی‌های محصول در سایت، حداکثر ارتفاع سه پایه را نگاه کنید. به طور مثال شما در همایش‌هایی شرکت می‌کنید و باید از سه پایه ایی استفاده کنیدکه ارتفاع سه پایه از قد شرکت کنندگان بیشتر باشد، تا کسی جلوی دوربین شما را نگیرد. سه پایه ها ارتفاع های متفاوتی دارند 140 ، 160، 190 پس دست شما در انتخاب ارتفاع باز است.

قبل از خرید سه پایه دوربین عکاسی در مورد حداقل ارتفاع سه پایه بپرسیم؟
طبق تجربه ما در ارتباط با مشتری، افراد کمی به حداقل ارتفاع سه پایه اهمیت می‌دهند. آیا واقعا دانستن حداقل ارتفاع سه پایه به ما کمکی می‌کند؟ در ادامه به صورت مفصل برایتان می‌گویم.

گاهی دو سه پایه مشابه از یک برند به دلیل تفاوت ارتفاع قیمت های متفاوتی دارند، اصولا سه پایه ی کوتاه‌تر،گران‌تر است. دلیل گرانی این است که سه پایه های بلندتر، دو پیچ یا کلیپس دارند و از سه ردیف میله تشکیل شده‌است، اما سه پایه‌ی کوتاه‌تر از سه پیچ تشکیل می‌شود و دارای چهار ردیف میله است، در نتیجه دقت و مواد بیشتری برای ساخت سه پایه کوتاه‌تر به کار رفته‌است. حالتی را در نظر بگیرید که حداکثر ارتفاع هر دو سه پایه با یکدیگر یکسان است، سوال پیش می‌آید که چرا باید حداقل ارتفاع یکی از آنها کوتاه‌تر باشد و یکی بلندتر؟ نکته این است که وقتی سه پایه‌ها میله‌های کمتری دارد استحکام بیشتری دارد، سه پایه قطورتر است و تحمل وزن بیشتری دارد اما به طبع سه پایه‌ی کوتاه‌تر به دلیل امکان قابل حمل بودن و طراحی ظریف‌تر، قدرت تحمل وزن کمتری دارند.

به هر حال، وجود سه پایه هایی با ارتفاع کمتر توجیه منطقی برای قابل حمل بودن دارند. ژاندرهای عکاسی بسیار متفاوت است و این سه پایه‌های کوتاه برای عکاسی خیابانی و مسافرت مفیدتر هستند.

اهمیت وزن سه پایه در خرید سه پایه دوربین عکاسی
نکته‌ی دیگر وزن

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید