shahrzadkamali
shahrzadkamali

تعریف فاصله کانونی در عکاسی چندان آسان نیست، بسیاری از عکاسان

 لینک

تعریف فاصله کانونی در عکاسی چندان آسان نیست، بسیاری از عکاسان حرفه‌ایی نیز مفهوم فاصله کانونی لنز را به درستی نمی‌دانند. برخلاف تصور برخی از مردم، فاصله کانونی لنز، مربوط به جنبه‌ی فیزیکی لنز نیست. پس تعریف فاصله کانونی در عکاسی چیست؟ در این مقاله، به این سوال مهم پاسخ می‌دهم و توضیح می‌دهم کدام فاصله کانونی برای سبک عکاسی شما، مناسب است.

تعریف فاصله کانونی در عکاسی
بدون ورود به بحث عمقی فیزیک، به فاصله‌ی بین مرکز عدسی لنز و سنسور دوربین فاصله کانونی گفته می‌شود که با مقیاس میلیمتر مشخص می‌شود. لنزها با توجه به فاصله کانونی‌شان نام گذاری می‌شوند و شما می‌توانید این اطلاعات را روی بدنه لنز ببینید. برای مثال، یک لنز 50 میلیمتری، فاصله کانونی 50 میلیمتری دارد.

فاصله کانونی در عکاسی چیست

این لنز فوجی فیلم، فاصله کانونی 50 میلیمتری دارد

در تعریف فاصله کانونی در عکاسی، من به مرکز عدسی لنز اشاره کردم. ممکن است با خود بگویید که آن چیست؟ خب، لنز دوربین از یک تکه شیشه ساخته نشده است. در واقع، ترکیبی از عناصر لنز و گروهی از اجزای دیگر است. همه‌ی این اجزا به دریافت صحیح نور و کاهش اعوجاج کمک می‌کنند. موقعیتی که تمام پرتوهای نور برای شکل گیری یک “تصویر واضح” همگرا می‌شوند، به عنوان مرکز نوری(optical center) لنز شناخته می‌شود.
فاصله کانونی، ویژگی خود لنز است، نه دوربین. منظورم این است که یک لنز 50 میلیمتری، بدون توجه به فول فریم بودن دوربین، کراپ سنسور و مسائل دیگر، یک لنز 50 میلیمتری است. البته، اندازه سنسور در میدان دید ترکیب لنز/ دوربین، نقش ایفا می‌کند.

فاصله ی کانونی در عکاسی چیست

یک نکته مهم درمورد فاصله کانونی در عکاسی
با اینکه تعریف فاصله کانونی در عکاسی ممکن است برای برخی از عکاسان مناسب باشد، اما این چیزی نیست که لازم باشد حفظ کنید. درک اینکه فاصله کانونی چه چیزی به ما می‌گوید، مهم‌تر است. فاصله کانونی، زاویه دید یک لنز را توصیف می‌کند. به عبارت دیگر، چه میزان از یک چشم انداز را لنز می‌گیرد. و به علاوه، اشیا در فریم چه اندازه به نظر می‌رسند. هر چه فاصله کانونی یک لنز، بیشتر باشد، زاویه دید آن باریک‌تر می‌شود. با استفاده از لنزهای فاصله کانونی بیشتر، اشیا نسبت به آن چیزی که با چشم دیده می‌شوند، بزرگتر به نظر می‌رسند. از سوی دیگر، لنز با فاصله کانونی کم، زاویه دید وسیع‌تر دارد. از این رو، اجزا در فریم نسبت به چیزی که با چشم می‌بینیم، خیلی کوچکتر به نظر می‌رسند.
به این تصویر نگاهی بیندازید. با دوربین نیکون، لنز f/5.6 500 میلیمتری آن، زاویه دید 5 درجه دارد، در حالی که لنز f/1.4 50 میلیمتری آن، زاویه دید 46 درجه دارد. و در آخر، لنز f/1.8 20 میلیمتری، زاویه دید 94 درجه دارد. همانطور که می‌توانید ببینید، لنز 500 میلیمتری بیشتر، قسمت خیلی باریک‌تری از یک منظره را ثبت می‌کند. در نتیجه، تنها بخشی از یک قایق در عکس ثبت شده است. از سوی دیگر، لنز 50 میلیمتری، زاویه دید وسیع‌تری دارد. با ایستادن در همان موقعیت، می‌توانید بخش بیشتری از یک منظره را ثبت کنید، از جمله چندین قایق و صخره ها در دور دست. اگرچه، با لنز 20 میلیمتری، می‌توانید کل چشم انداز را در یک فریم مجزا ثبت کنید.

تعریف فاصله ی کانونی در عکاسی

اکنون چهار عکسی که از یک نقطه مشخص گرفته شده اند را ، ملاحظه بفرمایید. وقتی روی صخره نورد، زوم می‌شود، تصاویر از آن چشم انداز باریک می‌شوند. در فاصله کانونی 25 میلیمتری، می‌توانید به سختی مردان را پیدا کنید. از سوی دیگر، در فاصله کانونی 140 میلیمتری، می‌توانید حالات صورت کوهنورد را ببینید.

فاصله کانونی لنز

X-T2 + XF16-55mmF2.8 R LM WR @ 25mm, ISO 200, 1/320, f/9.0

تعریف فاصله کانونی لنز

X-T3 + XF50-140mmF2.8 R LM OIS WR @ 50mm, ISO 160, 1/550, f/6.4

تعریف فاصله کانونی لنز

X-T3 + XF50-140mmF2.8 R LM OIS WR @ 87mm, ISO 160, 1/480, f/6.4

تعریف فاصله کانونی لنز

X-T3 + XF50-140mmF2.8 R LM OIS WR @ 140mm, ISO 160, 1/450, f/6.4

میدان دید و فاصله کانونی معادل
در کنار مفهوم فاصله کانونی در عکاسی باید به دو عبارت “زاویه دید” و “میدان دید” که اغلب به جای هم استفاده می‌شوند نیز توجه کرد. اگرچه همانطور که در بالا گفتم، زاویه دید، ویژگی نوری لنز است. با صرف نظر از نوع دوربین استفاده شده، تغییر نمی‌کند. از سوی دیگر، میدان دید، نتیجه ترکیب لنز/ دوربین است. میدان دید نه تنها به فاصله کانونی لنز بستگی دارد بلکه به اندازه سنسور دوربین هم بستگی دارد.
یک دوربین فول فریم، سنسوری دارد که اندازه مشابه به نگاتیو فیلم 35 میلیمتری دارد (36 میلیمتر * 24 میلیمتر). اگرچه امروزه دوربین های دیجیتال بسته به تولیدکننده و مدل دوربین، با انواع اندازه‌های مختلف سنسور عرضه می‌شوند. سنسورهایی که کوچکتر از فول فریم هستند، سنسورهای کراپ یا هاف فریم هستند. کراپ سنسورها از این حقیقت آمده است که این سنسورهای کوچک‌تر، کمی از یک منظره را می‌بینند. کار مشابه با برش یک تصویر را انجام می‌دهد.
عبارت “فاصله کانونی موثر” (همچنین با فاصله کانونی معادل 35 میلیمتر شناخته می‌شود) برای برابرسازی چیزی که یک لنز در شرایط سنسور 35 میلیمتری ثبت می‌کند، استفاده می‌شود. چون بیشتر افراد عادت به کار با دوربین های فیلم 35 میلیمتری دارند، حداقل برای کسانی که سابقه بیشتری در عکاسی دارند، فرمت فول فریم به عنوان استاندارد پذیرفته شده است. فاصله کانونی معادل، فاصله کانونی یک لنز را توصیف می‌کند که برای ثبت همان میدان دید همانند یک لنز معین روی دوربین کراپ سنسور باید روی یک دوربین فریم کامل استفاده کنید. این جایی است که ضریب برش (کراپ ف

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید