علیرضا
شیطونشیطون
علیرضا

'سعید پورصمیمی'؛ بازیگر بزرگ نقش های فرعی بازیگران نقش

'سعید پورصمیمی'؛ بازیگر بزرگ نقش های فرعی

بازیگران نقش دوم در سینمای جهان همواره از ارزش و اهمیت خاصی برخوردارند و در بسیاری موارد از نقش اصلی پیش گرفته و آن را زیر سایه خود قرار داده اند.

\'سعید پورصمیمی\'؛ بازیگر بزرگ نقش های فرعی

'سعید پورصمیمی' از جمله بازیگران نقش دومی است كه به خاطر جلوه درخشان ایفای نقش هایش، همواره بیش از نقش اول ها درخشیده است.

این بازیگر خوش ذوق و با استعداد، نهم اسفند سال 1322 در تهران بدنیا آمد و پس از تحصیلات متوسطه، وارد دانشكده هنرهای زیبا، و در رشته بازیگری و كارگردانی تئاتر فارغ التحصیل شد.

وی نیز به مانند تمامی بازیگران موفق روزگار خود، از تئاتر شروع كرد و در دهه 1340 در یكی از گروه های تئاتری عضو شد و در كنار بازیگرانی از جمله 'پرویز پورحسینی' و 'پرویز فنی زاده' قرار گرفت.

پس از پایان دوران دانشگاه، پورصمیمی به استخدام اداره تئاتر درآمد و كارش را ادامه داد كه از نمایش های مطرح وی باید به 'آندورا'، 'ریچارد سوم' و 'خسیس' اشاره كرد.

پورصمیمی نیز به مانند اغلب همقطاران خود علاقه ای به حضور در سینمای پیش از انقلاب نداشت و تا سال 57 به ایفای نقش روی صحنه تئاتر پرداخت.

پس از پیروزی انقلاب نیز این هنرمند به تلویزیون روی آورد و به كارگردانی نمایش های تلویزیونی پرداخت و در كنار آن نمایشنامه نویسی را نیز ادامه داد تا اینكه 'ناصر تقوایی' برای فیلم درخشان و ماندگار 'ناخدا خورشید' وی را برای ایفای نقش 'ملول' در نظر گرفت كه با همین یك فیلم، پورصمیمی به عنوان 'استعدادی بزرگ' لقب گرفت و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم را نیز به خود اختصاص داد.

شخصیت 'ملول' بگونه ای بود كه همواره میان مرز عقل و جنون حركت می كرد و ذره ای لغزش می توانست كفه ترازو را به نفع دیگری پایین آورده و نقش را به كل به نابودی بكشاند.

اما پورصمیمی با مهارت خاصی روی این مرز باریك حركت كرده و همچون بندبازی ماهر، نقش را به سلامت از میان موانع اینچنینی عبور داد.

شیوه تند راه رفتن 'ملول' با گام های ریز در كنار كمر خمیده، كه اطلاعاتی مربوط به شكل زندگی 'ملول' را به دست می دهد، مرهون بازی به شدت واقع گرای پورصمیمی است كه به ندرت به اغراق در اجرای آن متوسل شده است.

پورصمیمی پس از موفقیت همه جانبه فیلم و نقدهای ستایش آمیز نویسندگان و منتقدان سینمایی، در فیلم كمدی 'تحفه ها' ساخته ابراهیم وحیدزاده ایفای نقش كرد.

او در نقش داماد خانواده ای تازه به دوران رسیده حضوری گرم و دلپذیر داشته و گام دوم را در راه تبدیل شدن به ستاره نقش های دوم به خوبی برداشت و بازی وی مورد توجه همگان قرار گرفت.

جالب آنكه وی برای دومین بار در دو سال پیاپی برنده سیمرغ بلورین نقش دوم جشنواره فیلم فجر شده و نام خود را در بخش ركوردهای جشنواره فوق ثبت كرد.

پورصمیمی كه به شهادت كارنامه كاری وی، هیچگاه بازیگری پركار نبوده، دو سال بعد بازی خیره كننده ای را در 'پرده آخر' ارائه كرد و همگان را به تحسین واداشت.

فیلم داستان شاهزاده ای قجری است كه همراه با خواهرش و به قصد تصاحب اموال برادرشان، قصد دیوانه كردن همسرش را دارد و در این راه از یك گروه تئاتر روحوضی برای اجرای نقشه خود بهره می گیرند.

این بازیگر سینما و تئاتر در نقش یكی از این نمایشگران، با یك بازی بیرونی و متكی بر اغراقی كنترل شده، بازی فوق العاده ای را ارائه كرده و شیطنت های مخصوص

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید