هر روز!
هر روز!

92درصد اسباب بازی بازار چینی است دبیر شورای نظارت بر

92درصد اسباب بازی بازار چینی است 
 دبیر شورای نظارت بر

92درصد اسباب بازی بازار چینی است
دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی گفت: درصد اسباب بازی موجود بازار چینی و 25 درصد قاچاق است.


محمدرضا علیخانی مدیر اجرایی اولین نمایشگاه بازی، اسباب‌بازی و سرگرمی در یک نشست خبری، اظهارداشت: سازمان توسعه تجارت و شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی در نظر دارد، تا رویدادهایی که ماهیت و هویت تجاری دارند و در بحث صادرات تاثیرگذار هستند، را با بسترسازی مناسب در کنار برگزار جشنواره‌های اجتماعی و فرهنگی مباحث اقتصادی و تجاری را دنبال کنند.
وی افزود: از 25 تا 28 مهرماه اولین نمایشگاه بازی، اسباب‌بازی و مد روز |آرایش |سرگرمی |اخبازبه همراه جشنواره ویژه آن در دو سالن نمایشگاه بین‌المللی تهران و در فضای مفید نمایشگاهی 1400 متر مربع برگزار می‌شود. تاکنون 70 شرکت داخلی، نمایندگی خارجی و همچنین وارد کنندگان در این نمایشگاه ثبت‌نام کرده‌اند و 52 گروه کالایی در گروه سنی کودک و بزرگسال در این نمایشگاه عرضه می‌شود.
مدیر اجرایی این نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه عرضه انواع بازی و اسباب‌بازی آزاد است و همچنین شورای نظارت برای ثبت اسباب‌بازی و صدور مجوز واردات 25 درصد تخفیف و برای نصب هولوگرام 15 درصد تحفیف در نظر گرفته است و از تولیدات داخلی حمایت می‌شود.
همچنین محمدحسین فرجو دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی گفت: از مهرماه سال 81 واردات اسباب‌بازی آزاد شده است و در حال حاضر تعرفه واردات اسباب‌بازی 55 درصد و تعرفه واردات قطعات اسباب‌بازی 20 درصد تعیین شده است و 21 گمرک تخصصی مسائل مربوط به استاندارد و اسباب‌بازی را پیگیری می‌کند و همچنین 4 واحد صدور مجوز در شهرهای تهران، بوشهر، هرمزگان و خوزستان برای واردات اسباب‌بازی در نظر گرفته شده است.
از 25 تا 28 مهرماه اولین نمایشگاه بازی، اسباب‌بازی و مد روز |آرایش |سرگرمی |اخبازبه همراه جشنواره ویژه آن در دو سالن نمایشگاه بین‌المللی تهران و در فضای مفید نمایشگاهی 1400 متر مربع برگزار می‌شود. تاکنون 70 شرکت داخلی، نمایندگی خارجی و همچنین وارد کنندگان در این نمایشگاه ثبت‌نام کرده‌اند و 52 گروه کالایی در گروه سنی کودک و بزرگسال در این نمایشگاه عرضه می‌شود
وی با تاکید بر اینکه استاندارد اسباب‌بازی از سال 82 الزامی و اجباری شده است و استاندارد 6204 برگرفته از استاندارد استرالیا در حال حاضر اجرا می‌شود، گفت: اگر اسباب‌بازی‌های وارداتی شناسنامه و هولوگرام نداشته باشند، به آزمایشگاه پژوهشکده وزارت نیرو برای آنالیز رنگ ارسال می‌شود تا مسائل بهداشتی و ایمنی رنگ در آن رعایت شود.
وی افزود: برای تسهیل واردات اسباب‌بازی استاندارد، شرکتهای بازرسی با هماهنگی انجام شده در مبداء واردات، استانداردهای لازم را بررسی می‌کنند، تا کالای غیر استاندارد به طرق مختلف وارد کشور نشود.

فرجو گفت: بیشترین واردات اسباب‌بازی مربوط به سال و رقم 50 میلیون دلار است و در سال با کاهش 45 درصدی به 24 میلیون دلار رسیده است و روند کاهشی واردات اسباب‌بازی در سال نیز ادامه دارد. در حال حاضر درصد اسباب‌بازی موجود در بازار خارجی است که درصد آن از چین و 3 درصد از آلمان، اسپانیا، تایوان، ایتالیا و ترکیه و 5 درصد تولید داخل است. ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز معتقد است برای تعیین میزان قاچاق اسباب‌بازی باید میزان مکشوفه را در عدد 5 ضرب کرد، لذا می‌توان براورد کرد 25 درصد اسباب‌بازی موجود در بازار قاچاق است.
فرجو گفت: برای تولیدات داخلی اسباب‌بازی هولوگرام‌هایی نصب می‌شود که مردم می‌توانند عدد هولوگرام را به سامانه 300074010 ارسال کنند.در حال حاضر واردات عروسک باربی، سندی و سایر عروسکهایی که مغایر با فرهنگ اسلامی است ممنوع بوده و هرچه در بازار می‌بینید، به صورت قاچاق وارد می‌شود.
دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی گفت: عروسک‌های شکرستان، که توسط سازمان تبلیغات طراحی شده است به دلیل نبود تکنولوژی در تولید آن در کشور چین تولید می‌شود. ما توان تولید اسباب‌بازی را در کشور نداریم و حتی موی عروسک نیز از کشور چین وارد می‌شود.


برای ارسال اولین نظر کلیک کنید