هر روز!
هر روز!

98 درصد چاه های کشاورزی خراسان رضوی مجهز به کنتورهای هوشمند

98 درصد چاه های کشاورزی خراسان رضوی مجهز به کنتورهای هوشمند

98 درصد چاه های کشاورزی خراسان رضوی مجهز به کنتورهای هوشمند شده اند
: 98 درصد چاه های کشاورزی خراسان رضوی مجهز به کنتورهای هوشمند شده اند
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ محمدحسین جعفری در دومین روز از برگزاری نخستین جشنواره ملی فناوری آب، بهره‌وری و بازچرخانی در دانشگاه فردوسی مشهد، با بیان اینکه عمده مصارف آب در خراسان رضوی آب‌های زیر زمینیست که 78 درصد بوده و 22 درصد مابقی هم مربوط به آب‌های سطحی است، عنوان کرد: از 37 محدوده مطالعاتی استان، 34 محدوده آن در وضعیت ممنوعه است.
 
به گزارش :  وی ادامه داد: حجم آب مصرفی در این محدوده‌ها بیش از حجم آب تولیدی بوده که اُفت بیش از یک متر مکعب در روز را به همراه داشته است.
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه میزان مصرف اب در بخش کشاورزی 89 درصد، سه درصد در بخش صنعت و 9 درصد در بخش خدمات بوده است، گفت: همچنین 98 درصد چاه‌های کشاورزی خراسان رضوی مجهز به کنتورهای هوشمند شده اند.
 
وی بیان داشت: تا دو سال آینده تمام چاه‌های صنعت، شُرب و کشاورزی به کنتورهای هوشمند مجهزمی‌شوند تا امکان مدیریت هوشمند آب‌خوان هم فراهم شود.
 
جعفری نیاز آب خراسان رضوی را برای سال 1420، یک میلیارد مترمعکب برآورد و عنوان کرد: طبق اعلام شورای ملی آب 75 درصد آب تجدید شونده باید مورد استفاده قرار بگیرد؛ اما این عدد در کشور بیش از 110 درصد بوده و میانگین جهانی این عدد 40 درصد است که با مدیریت صحیح، 70 درصد آب مصرفی می تواند به چرخه باز چرخانی بازگردد.
 
انتهای پیام/

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید