مسیر سبز
مسیر سبز

Android L در برابر iOS 8 یک پزشک: در ماه

Android L در برابر iOS 8 
 یک پزشک: در ماه

Android L در برابر iOS 8
یک پزشک: در ماه گذشته هم اپل و هم گوگل از به‌روزرسانی آیندهٔ سیستم‌عامل‌هایشان پرده‌برداری کرده‌اند. هم iOS 8 و هم Android L به‌روزرسانی‌های جنجالی و پر سروصدایی بوده‌اند و تغییرات زیادی در هر دو سیستم‌عامل ایجاد می‌کنند.

بااینکه دوست داریم هر دو سیستم‌عامل را باهم مقایسه کنیم و سر اینکه کدام ویژگی در کدام‌یک زودتر آمده بحث و مجادله کنیم ولی این جنگ بی‌پایان و بی‌فایده است. هردو سیستم‌عامل شاهد پیشرفت‌های مهمی در راستای بهبود عملکرد، زیباتر و جذاب‌تر شدن ظاهر، روان‌تر شدن و کارآمدی بهتر هستند.در این مقاله می‌خواهیم هر دو به‌روزرسانی را مقایسه کنیم و ببینیم هرکدام چه چیزی برای ما به ارمغان می‌آورند.

الهام رقبا از یکدیگر

«گوگل این قابلیت را از اپل دزدیده! اپل قابلیتی در iOS آورده که اندروید از سال‌ها پیش داشته است» این حرف‌ها هرساله بعد از معرفی هر به‌روزرسانی مطرح می‌شود.شرکت‌های رایانه‌ای از ایده‌های هم الهام می‌گیرند و بدین‌صورت می‌توانند نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای بهتر، کاراتر و زیباتری برای ما به ارمغان بیاورند. البته افرادی که بر روی شرکت خاصی تعصب‌دارند از این پیشرفت تعبیر دزدی می‌کنند و بر سر اینکه فلان قابلیت متعلق به کدام شرکت است باهم دعوا می‌کنند. اکنون می‌خواهیم ببینیم در به‌روزرسانی‌های مطرح‌شده کدام‌یک از دیگری الهام گرفته است.

اپل در به‌روزرسانی iOS قابلیت نصب صفحه‌کلیدهای جانبی را ایجاد کرده که از سال ۲۰۰۹ در اندروید ۱.۵ وجود داشته است. با این قابلیت کاربران محدود به صفحه‌کلید اریجینال iOS نخواهند بود و به‌زودی می‌توانند صفحه‌کلیدهای مشهور اندروید مثل SwiftKey, Swype, Minuum و … را در آیفون یا آیپد خود نصب کنند.

البته قابلیت نصب صفحه‌کلیدهای جانبی تنها یک بخش از قابلیت توسعه‌پذیری iOS است. توسعه‌پذیری به این معنی است که نرم‌افزارها محدود به خودشان نخواهند بود و می‌توانند با شرایط خاصی سیستم‌عامل را توسعه دهند. این قابلیت که از قدیم در اندروید وجود داشته به کاربران اجازه می‌دهد برای مثال محتویات یک برنامه را با برنامهٔ جانبی دیگر به اشتراک بگذارند. مثلاً می‌توانند یک صفحهٔ وب را از Safari به نرم‌افزار نت‌برداری Evernote‌ بفرستند. یا عکس‌هایشان را از نرم‌افزار Photos به نرم‌افزار VSCO Cam‌ بفرستند.Siri دستیار صوتی اپل در iOS 8 یک قابلیت جدید خواهد داشت. این قابلیت که حالت دست‌آزاد (Hands-Free) نام دارد به کاربر امکان می‌دهد وقتی آیفون یا آیپد را به شارژ زده، بدون اینکه بخواهد به گوشی دست بزند تنها با گفتن Hey,Siri نرم‌افزار را فراخوانی کند و دستورات صوتی‌اش را بگوید. در اندروید نیز این قابلیت وجود دارد. در Google Now با گفتن Ok, Google می‌توانید دستیار صوتی گوگل را فراخوانی کنید. این قابلیت یکی از روش‌های اصلی کار با ساعت‌های هوشمند Android Wear می‌باشد. البته نباید قابلیت Touchless Control را در Moto X‌ از قلم بیندازیم که باوجودآن، گوشی همواره آمادهٔ دریافت فرمان‌های صوتی است. قطعه‌ای الکترونیکی در این گوشی بکار رفته است که مانع از هدر رفتن بیش‌ازحد باتری در اثر این قابلیت می‌شود.اندروید در به‌روزرسانی جدیدش از قابلیت نمایش نوتیفیکیشن‌ها بر روی صفحهٔ قفل رونمایی کرد. این قابلیت مدتی است که در iOS وجود دارد. البته نوتیفیکیشن‌ها بر روی صفحهٔ قفل اندروید، عملکرد و ظاهر متفاوتی دارند. این نوتیفیکیشن‌ها با کشیده شدن به طرفین حذف‌شده و با دو بار زدن انگشت باز می‌شوند.

پشتیبانی از پردازندهٔ ۶۴ بیتی که در نسخهٔ جدید اندروید رونمایی شده است پیش‌ازاین در iOS وجود داشت. البته نمی‌توان گفت گوگل این ایده را از اپل الهام گرفته. چون پردازش ۶۴ بیتی از سال‌ها پیش در رایانه‌ها مطرح بوده. ولی می‌توان گفت اپل در این مسیر از گوگل جلو زده است.

سرویس حافظهٔ آنلاین گوگل، Google Drive نام دارد. جالب است اپل نام سرویس جدید حافظهٔ آنلاین خود را iCloud Drive گذاشته است.

هرچه این دو سیستم‌عامل به‌روز می‌شوند بیشتر به هم شباهت پیدا می‌کنند. این شباهت چون در راستای کارایی بهتر و آسان‌تر به وجود می‌آید اصلاً بد نیست. هنوز تفاوت‌های بسیاری میان اندروید و iOS وجود دارد. مهم این است که کدام‌یک کارش را بهتر انجام می‌دهد. چه اهمیتی دارد که کدام‌یک زودتر انجام داده است؟

ظاهر جدید

در به‌روزرسانی اندروید، ظاهر این سیستم‌عامل به‌کلی تغییر کرد و حتی یک روش جدید طراحی به نام Material Design به وجود آمد. الآن طراحی تخت مد شده ولی Material Design فراتر از تخت است. در Material Design عناصر صفحه نه‌تنها ساده‌تر شده‌اند بلکه دارای ارتفاع می‌باشند. این ارتفاع با نورپردازی و سایه‌پردازی مشخص می‌شود.آنچه ما تاکنون از Android L دیده‌ایم زیبا است. البته این زیبایی صرفاً از عکس‌ها پیدا نیست چون انتخاب گزینه‌ها و عوض شدن صفحه در Android L با انیمیشن‌های جذاب و متنوع همراه است. در Android L نوتیفیکیشن‌هایی مثل تماس یا پیام به‌اندازهٔ قبل مزاحم کارمان نمی‌شوند. چون به‌جای اینکه تمام صفحه باشند، به‌صورت یک پیغام کوچک در بالای صفحه ظاهر می‌شوند. ترکیب سادگی و زیبایی را می‌توان به‌خوبی در این قابلیت مشاهده کرد.منوی برنامه‌های اخیر (منویی که با نگه‌داشتن دکمهٔ خانه باز می‌شود) نیز تغییر کرده است. این منوی جدید، ما را یاد منوی زبانه‌ها در Safari و کارت‌های WebOS می‌اندازد. زبانه‌های گوگل کروم به‌صورت کارت در منوی برنامه‌های اخیر باز می‌شوند. این قابلیت خوب و کاربردی است به‌شرط اینکه تعدد زبانه‌های گوگل کروم باعث شلوغ شدن بیش‌ازحد این منو نشود.

iOS در نسخهٔ ۸ تغییرات خیلی زیاد ظاهری ندارد. تحو

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید