iTech news
iTech news

Resello از ثبت دامین‌های org .net .com توسط کاربران ایرانی

Resello از ثبت دامین‌های org .net .com توسط کاربران ایرانی

Resello از ثبت دامین‌های org .net .com توسط کاربران ایرانی جلوگیری می‌کند
بر اساس گزارش سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران، در پی تهدید اخیر و ناگهانی شرکت ریسلو (Resello) به‌عنوان بزرگ‌ترین ثبت‌کننده دامنه‌‌های اینترنتی ایرانی مبنی بر جلوگیری از ایجاد و ثبت دامنه اینترنتی همچون .org .net .com برای کاربران ایرانی، موجی از نگرانی در میان فعالان و شرکت‌های حوزه فضای مجازی در کشور ایجاد شده است‌.
به گفته‌ی مهرداد سیجانی، مسئول کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران، کارگروه ویژه‌ای متشکل از شرکت‌های خصوصی متخصص برای حل این مشکل تشکیل شده و راهکار نهایی حل این تهدید که در واقع نتیجه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران است، ایجاد یک ثبت‌کننده بین‌المللی دامنه‌های GTLD ویژه ایرانیان است.
سیجانی در این خصوص گفت:متأسفانه ایران با داشتن سهم بیش از ۴۰۰ هزار دامنه‌ی اینترنتی به دلایل مختلف از جمله تحریم و عدم توجیه اقتصادی، تاکنون اقدامی برای ایجاد یک ثبت‌کننده (Registrar) با ماهیت ایرانی انجام نداده است و همواره شرکت‌ها خدمات ثبت دامنه GTLD، خود را از شرکت‌های واسطه دریافت کرده‌اند.
متأسفانه ایران با داشتن سهم بیش از ۴۰۰ هزار دامنه‌ی اینترنتی به دلایل مختلف از جمله تحریم و عدم توجیه اقتصادی، تاکنون اقدامی برای ایجاد یک ثبت‌کننده (Registrar) با ماهیت ایرانی انجام نداده است و همواره شرکت‌ها خدمات ثبت دامنه GTLD، خود را از شرکت‌های واسطه دریافت کرده‌اند.
مسئول کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با اشاره به ارسال نامه تهدیدآمیز شرکت ریسلو به مشترکان ایرانی، گفت:شرکت ریسلو در اقدامی غیر حرفه‌ای نامه‌ای را با موضوع «عدم امکان ارائه خدمت جدید به دامنه‌های اینترنتی با مالکیت ایرانی» به نمایندگان فروش ایرانی ارسال کرده است. این شرکت در واقع اعلام کرده پیرو تغییراتی در سیاست کاری‌اش از تاریخ ۱۸ جولای ۲۰۱۷ (۲۷ تیر ۱۳۹۶) محدودیت‌هایی برای کاربران ایرانی خود در نظر خواهد گرفت که عملا به‌منزله‌ی پایان فعالیت این شرکت پس از ۴ سال در بازار ایران خواهد بود.
شرکت ریسلو در اقدامی غیر حرفه‌ای نامه‌ای را با موضوع «عدم امکان ارائه خدمت جدید به دامنه‌های اینترنتی با مالکیت ایرانی» به نمایندگان فروش ایرانی ارسال کرده است. این شرکت در واقع اعلام کرده پیرو تغییراتی در سیاست کاری‌اش از تاریخ ۱۸ جولای ۲۰۱۷ (۲۷ تیر ۱۳۹۶) محدودیت‌هایی برای کاربران ایرانی خود در نظر خواهد گرفت که عملا به‌منزله‌ی پایان فعالیت این شرکت پس از ۴ سال در بازار ایران خواهد بود.
به گفته‌ی سیجانی، دراین ایمیل ریسلو هشدار داده است که از تاریخ مذکور، کاربران ایرانی دیگر قادر به ایجاد حساب کاربری جدید، ثبت دامنه جدید و انتقال دامنه به پلتفرم ریسلو نخواهند بود و از تاریخ ۱۸ آگوست (۲۷ شهریور) امکان تمدید دامنه و سرویس‌های موجود از کاربران ایرانی سلب خواهد شد.
مسئول کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با اشاره به تشویش‌های بی‌اهمیت برخی شرکت‌های سودجو از این اقدام اخیر در فضای داخلی گفت:در حقیقت هدف تعدادی از شرکت‌ها و سایت‌ها در این ماجرا برای بزرگنمایی بی‌دلیل موضوع و ایجاد هیجان و نگرانی، تنها به‌منظور جذب سهم بازار بیشتر و انتقال تعدادی دامنه صورت گرفته و هیچ نتیجه دیگری در پی ندارد.
در حقیقت هدف تعدادی از شرکت‌ها و سایت‌ها در این ماجرا برای بزرگنمایی بی‌دلیل موضوع و ایجاد هیجان و نگرانی، تنها به‌منظور جذب سهم بازار بیشتر و انتقال تعدادی دامنه صورت گرفته و هیچ نتیجه دیگری در پی ندارد.
وی ادامه داد: «اقدام برخی شرکت‌های سودجوی داخلی در ارسال ایمیل به مشتریان فضای مجازی به‌منظور ایجاد نگرانی و تشویش عملا نتیجه‌ای جز بدنامی برای اقدام کنندگان در پی نداشت.»
به گفته‌ی سیجانی، موضوع تحریم جدید دامنه‌های اینترنتی ایرانی هرچند به خودی خود مخاطره‌ای برای دامنه‌ها نیست؛ اما برای شرکت‌های فعال و معتبر این حوزه که با وجود محدودیت‌ها هزینه‌های زیادی برای ارائه خدمات سالم به مشتریان ایرانی متحمل می‌شوند ضربه‌ای است که سرعت رشد و توسعه فناوری اطلاعات را کند می‌کند.
وی با بیان اینکه مشتریان شرکت‌های معتبر فضای مجازی نباید نگران باشند، افزود:اگر دامنه اینترنتی کاربران در نزد شرکت‌های باسابقه حوزه فضای مجازی ایران ثبت شده، جای نگرانی وجود ندارد؛ چراکه این شرکت‌ها سال‌ها است در اصول حاکم خود به حفظ مالکیت دامنه مشتریان اهمیت زیادی می‌دهند و در این رابطه به دنبال راهکارهای کوتاه‌مدت نیستند.
اگر دامنه اینترنتی کاربران در نزد شرکت‌های باسابقه حوزه فضای مجازی ایران ثبت شده، جای نگرانی وجود ندارد؛ چراکه این شرکت‌ها سال‌ها است در اصول حاکم خود به حفظ مالکیت دامنه مشتریان اهمیت زیادی می‌دهند و در این رابطه به دنبال راهکارهای کوتاه‌مدت نیستند.
مسئول کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران ادامه داد:مقررات حاکم بر فضای ثبت IP و دامنه، عملا اجازه سلب مالکیت دامنه را به هیچ کشور و شرکتی نمی‌دهد.
مقررات حاکم بر فضای ثبت IP و دامنه، عملا اجازه سلب مالکیت دامنه را به هیچ کشور و شرکتی نمی‌دهد.
سیجانی با اشاره به فعالیت کمیسیون فضای مجازی سازمان برای حل موضوع دامنه‌های اینترنتی ایرانی گفت: «با وجود اینکه سود تجارت دامن

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید