هر روز!
هر روز!

"قیام" موشک ها : "قیام" موشک ها ۲۹ مرداد

"قیام" موشک ها : "قیام" موشک ها 
 ۲۹ مرداد

"قیام" موشک ها
: "قیام" موشک ها
۲۹ مرداد ماه سال ۱۳۸۹ بود که تیتر اول رسانه های ایران، رونمایی از موشک جدیدی با نام قیام توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد. موشکی که توجهات ویژه ای را در سال های اخیر به خود جلب کرده است. اما چه چیز این موشک ویژه است؟

به گزارش : این موشک دارای ویژگی هایی نظیر کاهش احتمال ردیابی و مورد اصابت قرار گرفتن توسط سیستم های ضد موشک به علت سرعت بالا هنگام شیرجه، حرکت دورانی، نداشتن باله، استفاده از آلیاژهای جاذب امواج رادار و به احتمال زیاد استفاده از کلاهک ۳ تکه MIRV و همچنین آماده سازی سریع، امکان پرتاب از سیلوها و لانچرهای خاص می باشد. با مقایسه ی قیام با موشک هم کلاس خود در ایران یعنی موشک شهاب ۲، ارتقاهای بسیاری از جمله افزایش ۶۰ درصدی برد، افزایش وزن سر جنگی، قابل مشاهده خواهد بود. اما آن چیزی که در این مقاله قصد بررسی دقیق تر و علمی تر آن را داریم فناوری ای است که این موشک را از دیگر موشک های تولید داخل متمایز نموده است. رونمایی از این موشک در واقع نمایش دست یابی کشورمان به فناوری ای جدید در علوم مربوط به پیشرانش ها بود که امیدهای تازه ای را در زمینه ی توسعه صنایع هوافضا زنده کرد. این فناوری جدید در سیستم هدایت و کنترل این موشک به کار رفته است و بسیاری از ویژگی هایی که برای این موشک نام برده می شود به دلیل استفاده از این سیستم می باشد که با نام کنترل بردار رانش شناخته می شود. اما دلیل اصرار ما بر خاص بودن این تکنولوژی چیست؟ با هم در ادامه خواهیم دید.

سیستم کنترل بردار رانش، سیستمی است که از تغییر جهت گازهای خروجی از نازل موتورِ جِت هوانورد برای تغییر مسیر آن به جای باله ها (سطوح آیرودینامیکی) استفاده می نماید. این سیستم برای حرکت در خط راست، بردار برآیند نیروی حاصل از خروج گاز از نازل هوانورد را از مرکز جرم آن پرنده عبور می دهد در این حالت هیچ گشتاوری حول مرکز جرم وجود ندارد و هوانورد به خط راست حرکت می کند. اما با تغییر جهت گازهای خروجی از نازل، نیروی گشتاوری باعث تغییر جهت حرکت هوانورد می شود که در واقع نوعی حرکت چرخشی می باشد. این حرکت چرخشی می تواند در یکی از سه صفحه ی فضایی رخ دهد. برای تغییر بردار رانشِ موتورِ هوانورد و کنترل آن، تکنولوژی های مختلفی توسعه داده شده است. در پیشران های سوخت مایع برای تغییر بردار رانش، از موتور و یا نازل متحرک استفاده می شود. در برخی موارد، در این پیشران ها از متحرک ساختن کل محفظه احتراق برای تغییر بردار رانش استفاده می شود و در برخی موارد کل موتور و حتی پمپ های سوخت و اکسید کننده نیز متحرک هستند. و از آنجایی پیشران موشک قیام نیز از سوخت مایع استفاده می کند احتمال دارد از تکنولوژی مشابه به این بهره برده باشد. روش دیگری که مورد استفاده قرار می گیرد منحرف کردن نازل موشک با استفاده از سرومترهای الکترونیکی و سیلندرهای هیدرولیکی است. نازل به کمک یک بال جوینت که سوراخی در وسط آن قرار دارد و یا یک اتصال انعطاف پذیر، آب بندی شده و مقاوم در برابر حرارت، به موشک متصل شده است.

تزریق سیال واکنش پذیر روش دیگری، برای تغییر بردار رانش است که در پیشران های سوخت جامد به کار می رود. در این روش نازل موشک ثابت است و سیالی واکنش پذیر، به وسیله ی تزریق کننده هایی که دور تا دور انتهای نازل نصب شده اند، به گاز خروجی از آن تزریق می شود. اگر سیال تنها به یک سمت نازل تزریق شود، باعث تغییر در گاز خروجی آن سمت از نازل می شود و در نتیجه باعث تغییر نیروی پیشران آن سمت و تولید نیروی نامتقارن برآیند می شود. اما کاربردهای این تکنولوژی در بخش های مختلف صنایع هوایی موضوع اصلی این مقاله و دلیل ویژه بودن این تکنولوژی می باشد. اولین کاربرد این تکنولوژی در ساخت موشک های قاره پیما برای حمل ماهواره، فضاپیماها و شاتل ها است. چرا که در خارج از جو و یا لایه های انتهایی آن به علت پایین بودن غلظت جو، سطوح آیرودینامیکی قادر به تولید نیروی لازم برای مانور دلخواه نیست و در نتیجه تنها گزینه ی پیشرو برای مانور استفاده از تغییر بردار رانش است. برای مثال فضاپیماهای Space Shuttle و Saturn V برای تغییر بردار رانش از روش اول توضیح داده شده استفاده می نمایند.

کاربرد مهم و هیجان انگیز این فناوری در تولید جنگنده های نسل چهارم و نسل پنجم می باشد. این تکنولوژی با دو هدف در نسل های جدید جنگنده ها مورد استفاده قرار می گیرد. اولین هدف افزایش قدرت مانور پذیری جنگنده می باشد. چرا که محققان دریافتند جنگنده ها به کمک کنترل بردار رانش در نبردهای هوایی، قادر به انجام مانورهایی می شوند که جنگنده های فاقد این فناوری قادر به انجام آن نیستند. برای مثال می توان به جنگنده ی سوخو-۳۰ (Sukhoi Su-30) اشاره کرد که به قدت مانورپذیری فوق العاده شهرت دارد که بخش مهمی از این توانایی به دلیل وجود سیستم کنترل بردار رانش سه بعدی پیشرفته این جنگنده می باشد. هدف بعدی استفاده از این تکنولوژی ایجاد قابلیت حرکت به صورت یک عمود پرواز برای جنگندها (بلند شدن عمودی از زمین و پرواز ساکن)، بلند شدن و فرود در باند کوتاه است که یکی از بهترین مثال ها برای این قابلیت ها، جنگنده اف-۳۵ (F-35 Lightning) می باشد که البته هنوز به صورت گسترده عملیاتی نشده است. کاربرد دیگر این فناوری در تولید موشک ها کوچک، مانند موشک های ضد تانک و ضد هلیکوپتر و همینطور موشک های هوا به هوا است. در این موشک ها در بسیاری از مواقع به دلیل برد کوتاه بین شلیک و هدف، موشک فرصت رسیدن به سرعت مورد نیاز برای استفاده از باله های خود برای انجام مانور مطلوب را ندارد. به همین دلیل استفاده از تغییر بردار رانش برای انجام مانور باعث افزایش توانایی های این موشک ها از جمله کاهش کوتاه ترین برد قابل دست یابی می شود. دستاورد آخر این فناوری، توانایی ساخت موشک های بالستیک پرتاب شونده از زیردریای

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید