هر روز!
هر روز!

» انواع روشهای پیشگیری از بارداری » انواع روشهای

» انواع روشهای پیشگیری از بارداری 
 » انواع روشهای

» انواع روشهای پیشگیری از بارداری
» انواع روشهای پیشگیری از بارداری : » انواع روشهای پیشگیری از بارداری همانطور که همه ما میدانیم یکی از جنبه های مهم بهداشت و سلامت خانواده و بالطبع جامعه تنظیم خانواده است.در این خصوص مطالب فراوانی وجود دارد.با توجه به اهمیت این موضوع اطلاعات جامعی را گرداوری کرده ایم که مطالعه آن خالی از لطف نیست.
: » انواع روشهای پیشگیری از بارداری
به گزارش : انواع روشهای پیشگیری از بارداری:
. قرصهای خوراکی
. کاندوم
. دیافراگم / سرپوش
. اسپرم کشها
. آی یو دی
. چسبهای ضد بارداری
. آمپولهای تزریقی
. کپسولهای کاشتنی
. نابارورسازی(بستن لوله)
. روش طبیعی (سنتی)
. روش اورژانسی
از هر یک از این روشها به چه صورت میتوان استفاده کرد؟
هر یک از این روشها مزایا و معایبی دارند که همین فاکتورها سبب تنوع و اختلاف آنها میشوند و هر فردی با توجه به شرایط مختلف جسمی و زیستی خود میتواند هرکدام از این روشها را استفاده کند.
کاندوم:
کاندومها به دو نوع مردانه و زنانه تقسیم میشوند.
کاندوم مردانه :
کاندوم مردانه غلافی است که روی آلت نعوظ یافته قبل از دخول قرار گرفته و به وسیله ایجاد مانع در برابر عبور اسپرم از حاملگی جلوگیری می کند. کاندوم فقط یکبار قابل استفاده است. به بعضی از انواع آن ماده شیمیایی جهت از بین بردن اسپرم اضافه شده است.از نظر علمی ثابت نشده که آیا اضافه نمودن این ماده اسپرم کش می تواند اثر مضاعفی در جلوگیری از بارداری نسبت به کاندوم تنها داشته باشد یا خیر. از آنجا که این وسیله به عنوان یک مانع مکانیکی عمل می کند از تماس مستقیم با اسپرم، ترشحات تناسلی، عفونی و چرک و زخمهای تناسلی جلوگیری می کند و در نتیجه یکی از روشهای مناسب جهت جلوگیری از انتقال بیماریهای منتقله از راه جنسی مانند ایدز و هپاتیت نیز هست.
کاندوم زنانه :
کاندوم زنانه حاوی یک غلاف لغزنده پلی اورتان است که از نظر ظاهری کاملاً مشابه کاندوم مردانه می باشد. انتهای بسته آن که یک حلقه انعطاف پذیر دارد در داخل مهبل قرار داده می شود در حالیکه انتهای باز آن بیرون قرار داده می شود و تا اندازه ای لب ها را می پوشاند.
کاندوم زنانه هم مانند کاندوم مردانه بدون نسخه در دسترس است و فقط برای یکبار مصرف می باشد و نباید در همراهی با کاندوم مردانه استفاده شود چرا که باعث لغزیدن و خروج از محل می شود.
قرصهای خوراکی پیشگیری از بارداری:
این داروها انواع مختلفی دارند که برخی از پرکاربردترین انواع آنها در زیر آمده.
1. پروژسترون(مینی پیل): در ایـن قـرصها تنها هورمون پـروژستـرون وجـود دارد.این نوع قرص ویژه خانمهای شیرده و یا مبتلا به فشار خون بالا می باشد. خانمهای شیرده می بایست ۶ هفته پس از زایمان شروع بمصرف این قرصها کنند. بـسـته این قرصها ۲۸ عددی می بـاشد. نحوه مصرف آنها روزی یک قــرص سر ساعت معین از روز نخست قاعدگی میباشـد و پـس از اتـمـام بسـتـه مـصرف قرص بسته جدید بدون وقفه آغـاز میــگردد. در صورتی که مصرف قرص کمتر از ۳ ساعت از زمان مقرر فراموش گردد بلافاصله پس از یادآوری آن قرص مصرف و مابقی قرصها نیز طبق روال مصرف میگردد اما هرگاه مصرف قرص بیش از ۳ ساعت به تاخیر افتاد بلافاصله پس از یادآوری قرص فراموش شده مصرف گردیده و تا یک هفته میباید از یک روش ضد بارداری دیگر استفاده نمود. اثر این قرصها از قرصهای ترکیبی پایین تر میباشد.
نکته مهم اینکه قرص شیردهی نیز مانند قرص های ترکیبی می تواند، خونریزی قاعدگی و گرفتگی های ماهیچه ها را کم کند و خطر سرطان تخمدان و رحم و نیز بیماریهای التهابی لگن را کاهش دهد. از آنجا که این قرصها حاوی استروژن نیستند خطر ایجاد لخته خونی که در همراهی با قرصهای ترکیبی اتفاق می افتد، را ندارند. این قرصها انتخابهای خوبی برای تازه مادرانی است که به کودک خود شیر می دهند چرا که قرصهای ترکیبی خوراکی ممکن است کیفیت و کیت شیر مادر را کاهش دهند. در ضمن این قرصها انتخابهای خوبی برای افرادی هستند که با قرصهای ترکیبی خوراکی دچار سردرد شدید و فشار خون بالا می شوند.
عوارض جانبی قرصهای شیردهی شامل تغییر چرخه قاعدگی، اضافه وزن و دردهای پستانی است.
2. قرصهای خوراکی نوع ترکیبی:
یکی از روشهای جلوگیری از بارداری، مصرف قرص های ترکیبی ( حاوی استروژن و پروژسترون ) است که به سه شکل یک مرحله ای ( HD,LD ) –دو مرحله ای و سه مرحله ای ( تری فازیک ) موجود می باشد. مصرف این قرصها بصورت روزانه است.
مونو فازیک(تک مرحله ای): عبارتند از قرصهایی که میزان هورمون استروژن و پروژسترون در تمام آنها یک اندازه است.مانند قرصهای LD و HD و انواع جدیدتر(مارولون-روکین-یاسمین-یاز…;)
دی فازیک(دو مرحله ای): میزان هورمونهای استروژن و پروژسترون در دو مرحله تغییر میکند.
تری فازیک(سه مرحله ای): میزان هورمونهای استروژن و پروژسترون در سه مرحله به تدریج افزایش می یابد. بسته بندی قرصهای ترکیبی نیز دو گونه میباشد:
۱- بسته های ۲۱ عددی: این بسته ها حاوی ۲۱ عدد قرص موثر میباشد.
۲- بسته های ۲۸ عددی: این بسته ها حاوی ۲۸ عدد قرص بوده که ۲۱ عدد آن موثر بوده و ۷ عدد آن را قرصهای خنثی تشکیل میدهند. ۷ قرص آخر تنها برای کمک به حافظه مصرف کننده میباشد.
پس از قطع این قرصها معمولا طی 12-3 ماه قدرت باروری مانند قبل می شود.
و اما مکانیسم اثربخشی قرصهای ترکیبی به چه صورت است؟
مکانیسم عمل این قرصها عبارتند از:
1- جلوگیری از تخمک گذاری
2- تاثیر برمخاط داخلی رحم ( اندومتر )
3- ایجاد اشکال در ورود اسپرم به داخل رحم به دلیل افزایش ضخامت موکوس سرویکس
4- جلوگیری از لقاح از طریق تاثیر بر حرکات لوله های رحم
اثر بخشی قرص های ت

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید